لانه جاسوسی آمریکا چگونه تسخیر شد؟


لانه جاسوسی آمریکا چگونه تسخیر شد؟

اشاره:

متن زیر گزارش خبرنگار کیهان از چگونگی تسخیر سفارت آمریکا توسط «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» می‌باشد، که در فردای این واقعه در روزنامه کیهان به چاپ رسیده است.

***

-دانشجویان پیرو خط امام بلافاصله پس از اینکه وارد ساختمان شده‌اند، کمیته‌هائی تشکیل داده‌اند که هر یک از کمیته‌ها برنامه خاصی دارد

-مسئول کمیته منطقه 6: دانشجویانی که سفارتخانه را اشغال کرده اند، حدود 400 نفرند که عضو انجمن های دانشجویان مسلمان دانشگاههای تهران، ملّی، صنعتی و پلی تکنیک هستند

-از لحظه اشغال سفارت امریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، گروه کثیری از طبقات مختلف در مقابل سفارتخانه اجتماع کردند و به دادن شعارهائی علیه امریکا پرداختند

مقارن ساعت 11 صبح دیروز[13 آبان 1358] حدود 400 نفر از دانشجویان مسلمان که خود را پیرو خط امام می نامیدند به محل سفارت امریکا رفتند و بدون درگیری و برخورد با مستحفظین و نگهبانان سفارتخانه، ساختمان سفارتخانه را به اشغال خود درآوردند. دانشجویان به محض ورود به داخل ساختمان سفارتخانه، کنترل و مراقبت از ساختمان را به عهده گرفته‌اند. این عده بازوبندهای خاصی به بازویشان بسته‌اند و عکس امام خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز روی سینه‌شان نصب شده است.

کلیه کارمندان و کارکنانی که هنگام اشغال سفارتخانه آنجا بودند، خودشان را تسلیم کردند. «لنگین»[= لینگن] کاردار سفارت هنگام اشغال سفارتخانه در محل نبوده است. براساس گزارش ستاد خبری کیهان که با مسئول کمیته منطقه 6 تماس گرفته است، ساعتی پس از ورود دانشجویان به داخل سفارتخانه، یک نارنجک گاز اشک آور توسط کارمندان سفارتخانه شلیک شده است که این عمل ظاهراً به منظور متفرق کردن اشغال کنندگان صورت گرفته است. دانشجویان مستقر در سفارتخانه پس از انتشار اولین اعلامیه‌شان که در ارتباط با پیام امام خمینی، به مناسبت سالروز 13 آبان(روز دانش آموز و وحدت روحانیت و دانشجویان و دانش آموزان) صادر شد، تا شامگاه، هفت اعلامیه صادر کردند.

دانشجویانی که سفارتخانه را در اشغال دارند، حدود 100 نفر از کارکنان و کارمندان آمریکائی سفارتخانه را به گروگان گرفته اند. این گزارش حاکیست که دانشجویان به طرز سازمان یافته‌ای سفارتخانه را به اشغال خود درآورده‌اند. این عمل دانشجویان بدون هیچگونه درگیری صورت گرفته و بسیاری از کارمندان سفارتخانه اغلب خودشان تسلیم دانشجویان شده‌اند. اما اشغال ساختمان سفارتخانه حدود سه ساعت طول کشید که با مقاومت مأموران و پرتاب گاز اشک‌آور همراه بود. دانشجویان گروگانها را چشم بسته به زیرزمین سفارت برده و در این محل زندانی کرده اند.

به موجب گزارش ستاد خبری کیهان حال تمامی گروگانها خوب است و دانشجویان با آنها رفتار مسالمت آمیزی دارند و حتی خود کارکنان سفارتخانه نیز به این موضوع اذعان کرده‌اند. همچنین کارمندان ایرانی سفارتخانه از جانب دانشجویان، گروگان گرفته نشده‌اند و دانشجویان بلافاصله پس از استقرار در سفارتخانه آنها را آزاد کرده‌اند. گزارش خبرنگاران ستاد خبری کیهان همچنین حاکیست که دانشجویان پیرو خط امام بلافاصله پس از اینکه وارد ساختمان شده‌اند، کمیته‌هائی تشکیل داده‌اند که هر یک از کمیته‌ها برنامه خاصی دارد. کمیته‌های تشکیل یافته توسط دانشجویان به ترتیب کمیته‌های: اسناد، عملیات، خدمات و اطلاعات است. از کلیه بلندگوهای مستقر در ساختمان سفارت، آوای قرآن به گوش می رسد. شناسائی کارمندان گروگان گرفته شده توسط دانشجویان ادامه دارد.

مسئول کمیته منطقه 6 که در ارتباط با اشغال سفارت آمریکا، کمیته‌اش به حالت آماده باش درآمده است، در گفت و گوئی با کیهان اظهار داشت: دانشجویانی که سفارتخانه را اشغال کرده اند، حدود 400 نفرند که عضو انجمن های دانشجویان مسلمان دانشگاههای تهران، ملّی، صنعتی و پلی تکنیک هستند و پس از اشغال سفارتخانه مرتباً سرود «ای امام» را از بلندگوها پخش میکنند که در لابلای پخش این سرود، سخنرانی و تلاوت آیاتی از قرآن مجید نیز صورت میگیرد. مسئول کمیته در ادامه صحبتهایش اضافه کرد بطوریکه پاسداران کمیته گزارش داده اند، این عده دانشجو هستند و کارت دانشجوئی به همراه دارند. در ضمن برای اینکه افراد مشکوک یا خارج از جمعشان به آنها ملحق نشوند، کارتهای خاصی تهیه کرده‌اند که همگی در اختیار دارند و به این ترتیب افرادی که احتمالاً در بین آنها مشاهده شوند و فاقد کارت ویژه باشند، شناخته می شوند. کارمندان ایرانی سفارت که حدود چهل نفر بوده اند، آزاد شده‌اند و تنها کارمندان آمریکائی سفارتخانه توسط دانشجویان گروگان گرفته شده‌اند.

خبرنگاران ستاد خبری کیهان بعدازظهر دیروز در تماسی با وزارت امورخارجه نظر دولت موقت جمهوری اسلامی را درباره اشغال سفارت امریکا پرسیدند. سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ گفت: هنوز جزئیات دقیقی از اشغال سفارت امریکا به ما نرسیده است. گزارشاتی که به ما داده‌اند، ضد و نقیض بوده است، کسانیکه سفارتخانه را اشغال کرده‌اند گفته اند که سفارت را به راحتی اشغال نموده‌اند و کارکنان سفارتخانه مدعی اند که این عده پس از حمله به سفارت و کارکنان آن، سفارت را به اشغال خود در آورده‌اند. سخنگوی وزارت امورخارجه در پایان اظهار داشت که به محض اطلاع از جزئیات این خبر و کسب اطلاعات تازه در زمینه اشغال سفارت، مراتب از طریق مطبوعات و رادیو تلویزیون به آگاهی همگان خواهد رسید.

از لحظه اشغال سفارت امریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، گروه کثیری از طبقات مختلف در مقابل سفارتخانه اجتماع کردند و به دادن شعارهائی علیه امریکا پرداختند. این گروه ضمن پشتیبانی از عمل انقلابی دانشجویان مسلمان، خواستار استرداد شاه مخلوع به ایران شدند و توطئه‌ها و دسایس امریکا را محکوم کردند. پلاکاردهائی به نرده آهنی دیوار سفارت نصب شده است که مضمون آنها به این شرح است:«ما دانشجویان مسلمان پیرو خط امام به منظور اعتراض به جنایات امریکا پناه دادن شاه مخلوع سفارت امریکا را اشغال کرده‌ایم» «پناه دادن به شاه مخلوع توسط امریکا توطئه تازه‌ای است علیه انقلاب اسلامی ایران که توسط امریکا طرح‌ریزی شده است». پاره‌ای از مردمی که در مقابل سفارت امریکا اجتماع کرده بودند، پلاکاردی با خود داشتند که جمله«امریکا باید شاه مخلوع را بزودی به ایران بازگرداند» روی آن به چشم میخورد.

گزارش یکی دیگر از خبرنگاران ستاد خبری کیهان حاکیست برخی از مردم که اقوامشان جزو کارمندان سفارت بودند، برای آگاهی از وضع آنان به جلو سفارت مراجعه میکردند. در حیاط سفارت آرامش برقرار بود. یکی از دانشجویان گفت: ما میگوئیم تا شاه خائن در آمریکا باشد نباید یک آمریکائی در ایران باشد. او میگفت باید پایگاههای اقتصادی و نظامی امریکا در ایران از بین برود. سپس اطلاعیه‌های دانشجویان مسلمان در نسخه‌های متعدد بین مردم و خبرنگاران توزیع شد. حدود ساعت 15 چند کارتن محتوی ساندویچ برای ناهار افرادی که داخل سفارت بودند، توسط پاسداران از بالای دیوار به آن طرف سفارت برده شد.

در این زمان بلندگو از مردم میخواست که متفرق شوند، ولی مردم همانطور ایستاده بودند و شعار میدادند:

«مرگ بر آمریکا، فلسطین، فلسطین، ای فلسطین، ما با هم متحد میشویم تا برکنیم ریشه اسرائیل، درود، درود، درود، درود بر عرفات

ایران، ایران، ایران، ای ایران، ایران را آزاد کرده ایم تا برکنیم ریشه آمریکا، درود، درود، درود، درود بر خمینی

آمریکا، آمریکا، دشمن خونخوار ما، خمینی، خمینی، امام امت ما

به گفته خمینی، قرارداد نظامی با آمریکا، الغاء باید گردد

مستضعف می جنگد، آمریکا میلرزد، خمینی می رزمد، کارتر می لرزد»

حدود ساعت 16 اعلامیه ای از بلندگوی سفارت پخش شد که در آن گفته شد ساختمان اصلی سفارت، در ساعت 13/5 به تصرف کامل درآمد. صد نفر کارمندان سفارت به گروگان گرفته شدند ولی با آنان با روش اسلامی رفتار شده است.

در این هنگام که حدود ساعت 18 بود، مردم فریاد میزدند: «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا». همچنین در این زمان، چند دار چوبی با شعار انگلیسی جلو سفارت برای مردم به نمایش گذارده شد.


روزنامه کیهان؛ 14 آبان 1358