زندگی آوینی، چمران، همت،‌دوران و همتی در «از گهواره تا ماه»/راوی فیلم شهید آوینی است


1302 بازدید

زندگی آوینی، چمران، همت،‌دوران و همتی در «از گهواره تا ماه»/راوی فیلم شهید آوینی است

«سعید چاری» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: تدوین و کار جلوه‌های ویژه فیلم «از گهواره تا ماه» ادامه دارد.

وی افزود: فیلمبرداری این فیلم که با موضوع ایران و محوریت دفاع مقدس به بخش‌هایی از زندگی سرداران شهید ایران، شهید مصطفی چمران،‌ابراهیم همت، عباس دوران، سیدمرتضی آوینی و شهید محمد ابراهیم همتی ناخدای ناوچه پیکان می‌پردازد، ماه گذشته به پایان رسید و بلافاصله جلوه‌های ویژه و تدوین آغاز شد که تا کنون حدود 40 درصد از کار تدوین و جلوه‌های آن انجام شده است.

چاری در خصوص فیلم از گهواره تا ماه گفت که داستان این فیلم مربوط به جمله معروف حضرت امام خمینی که بعد از دستگیری توسط عوامل ساواک در جواب بازجویی که گفت با کدام سرباز و ارتش می‌خواهد به جنگ شاه کشور بیاید فرمودند که سربازان من اکنون در گهواره خوابیده‌اند. کودکان در گهواره خوابیده سال 42 بعدها به جوانان رشیدی تبدیل شدند که سال 57 انقلاب کردند و سال 59 هم به جبهه‌های جنگ رفتند و تبدیل به شهید همت‌ها، دوران‌ها و چمران‌ها شدند.

چاری گفت: داستان فیلم از جنگ‌های قدیمی ایران با مغول‌ها و پرتقالی‌ها و روسها شروع می‌شود و به جنگ ایران و عراق می‌رسد و نشان می‌دهیم که همواره در طول تاریخ به ایران حمله شده است و ایرانی‌ها هم همیشه دربرابر هر تجاوزی ایستادگی کردند و از خاک و ناموس خود دفاع کرده‌اند.

او در ادامه توضیح داد که در این فیلم چند عملیات مهم زمان جنگ مانند عملیات کمان 99 که یک عملیات بزرگ هوایی بود و عملیات مروارید که عملیات دریایی بود و همچنین عملیات فاو که عملیات غواصی بود بازسازی شده است و همچنین دو عملیات زمینی به فرمانده‌ای شهید ابراهیم همت و مصطفی چمران به تصویر کشیده شده است که در حال حاضر مشغول تدوین قسمت‌های شهید چمران هستند که شامل چند بخش از زندگی دکتر چمران در آمریکا – مبارزاتش در لبنان و ایران است.

چاری در خصوص تکنیک ساخت این فیلم عنوان داشت: این فیلم کاملا به شکل مستندگونه تولید شده است و در واقع فضای فیلم به شکل داستانی و گاها مستند گونه است و حتی برای اینکه حالت مستند این فیلم بیشتر حفظ شود برخی از عکس‌های معروف شهیدان را عینا به فیلم تبدیل کرده‌‌ایم.

وی در ادامه توضیح داد: راوی این فیلم شهید مرتضی آوینی است که ما دو بخش از زندگی این شهید اهل قلم را به تصویر می‌کشم بخش‌هایی از حضور سید مرتضی آوینی در جبهه که با گریم جوانی اش است و همینطور لحظه شهادت ایشان که در دوران میانسالی بوده است بازسازی شده است و همینطور از صدای شهید آوینی به عنوان نریشن در جاهای مختلف فیلم استفاده می‌شود.

به گزارش فارس،‌ عوامل تولید این برنامه تلویزیونی عبارتند از: کارگردان و تدوین: سعید چاری، تهیه کننده: محمد آزادی مهربانی، نویسنده: ثنا صادقی- مدیر فیلمبرداری: امید رخ افروز، طراح گریم: پدرام زرگر، کاظم شیرازی، برخی از بازیگران فیلم: حبیب الهیاری – ثنا صادقی – شراره رخام – امیر زریوند – مختار سائقی – مرجان سپهری – سیاوش قاسمی – آرش نوذری – حسن اسدی – مهرداد فلاحتگر – محمد آزادی مهربانی - وحید بینش – علیرضا نجاتمند – مهدی الهیاری – عیلیرضا حق شناس – سیدرضا موسوی – هادی عبدالمالکی.


فارس