به مناسبت دهم آبان ماه سالروز شهادت نخستین شهید محراب انقلاب

آیت الله شهید سید محمد علی قاضی طباطبایی در آئینه تصاویر


شهید سید محمد علی قاضی طباطبایی از سادات حسینی در 30 مهر ماه 1293 در خانواده ای روحانی در شهر تبریز متولد شد و پس از کسب مقدمات علوم دینی در سال 1319 به قم رفت و سالها از محضر امام خمینی و آیات عظام سید محمدحجت کوه کمره ای و سیدصدرالدین صدر و سیدمحمدرضا گلپایگانی بهره جست‌. در سال 1328 به نجف مشرف گشته و پس از سه سال اقامت در نجف در سال 1331 ناگزیر به بازگشت به تبریز شد. وی در نهضت امام خمینی و بسیج مردم آذربایجان نقش اول را ایفا می‌نمود و در پیروزی انقلاب نقش برجسته ای داشت‌. وی در خرداد سال 42 بازداشت و در زندان قزل‌قلعه زندانی و سپس به عراق تبعید شد. آیت الله قاضی در سال 1347 نیز به بافت کرمان و زنجان تبعید شد. وی رهبری قیام خونین 29 بهمن تبریز در سال 56 را عهده‌دار بود روز دهم آبان 1358 آیت الله قاضی طباطبایی امام جمعه تبریز پس از اقامه نماز عید سعید قربان توسط تروریست وابسته به گروه  تروریستی فرقان به شهادت رسید.

«شهید قاضی طباطبایی» بلافاصله بعداز پیروزی انقلاب از طرف امام به سمت امام جمعه تبریز منصوب شد و اولین نمازجمعه را در این شهر بزرگ برپا کرد. ایشان همچنین کمیته های انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی و غربی را تشکیل داد و نقش زیادی در راه اندازی استانداری ها، فرمانداری ها و ادارات استان ایفا نمود.
در روز عید قربان سال  1358 ایشان نماز عید را اقامه کرد. و در خطبه نماز گفت: «که را تهدید به قتل می کنند؟ من از شهادت نمی ترسم و آماده ام و از خدا می خواهم.» در همان روز، شهید قاضی طباطبایی بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در راه مراجعت به منزل در خیابان با رگبار گلوله های ناجوانمردانه  تروریستهای فریب خورده استکبار روبرو  می شود . پیکر غرق در خون ایشان به بیمارستان منتقل می گردد. ولی با وجود تلاش پزشکان خداوند فیض شهادت را نصیب  ایشان گردانید. این مرد بزرگ اینچنین  به آرزوی دیرینه خود که همان شهادت در راه اسلام بود، نایل گردید. 


موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی
آیت الله شهید سید محمد علی قاضی طباطبایی در آئینه تصاویر
شهید قاضی طباطبایی در دوران جوانی