تعطیلی گسترده مراکز آموزشی در سراسر کشور


1521 بازدید

تعطیلی گسترده مراکز آموزشی در سراسر کشور
وضعیت مراکز آموزشى وابسته به وزارت آموزش و پرورشپیش از ظهر روز 16/10/57 (2537 شاهنشاهى)، کلیه مراکز آموزشى تهران، شمیران، شهررى و کرج و استانهاى مرکزى، گیلان (باستثناى مدارس ابتدائى پهلوى و آستارا)، مازندران، آذربایجانغربى، کرمان (بجز بافت و بم)، خوزستان )باستثناى خارک)، اصفهان، کردستان (بجز اکثر مدارس قروه و بیجار) لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیارى، همدان، بوشهر (باستثناى تعداد معدودى از دبستانهاى بوشهر) و یزد و شهرهاى تبریز، اردبیل، مغان، میانه، قزوین، زنجان، سمنان، مشهد، سبزوار، بجنورد، شیروان، قوچان، شیراز، لار، جهرم، کازرون، آباده، یاسوج، گچساران، کرمانشاه، قصر شیرین، گیلانغرب و دوره متوسطه شهرهاى ورامین، گرمسار، دماوند، شاهرود، تربت جام، تربت حیدریه، خواف، فریمان، زاهدان، زابل، دهدشت و تعداد قابل توجهى از ادارات آموزش و پرورش تعطیل بوده و برخى از شهرستانهائى که دوره‏هاى ابتدائى و راهنمائى دایر بوده تعدادى از کلاسها بعلت غیبت دانش‏آموزان و معلمین با ظرفیت کامل تشکیل نشده است.

ضمنا روز 15/10/57 جلسه‏اى با شرکت اعضاى کانون معلمان و عده‏اى از فرهنگیان مریوان در خانه معلم این شهر تشکیل و در این جلسه اعلامیه‏هائى درباره اولین سخنرانى آقاى دکتر شاهپور بختیار و رد اظهارات وى بین حاضرین توزیع گردیده است. در پیش از ظهر روز 16/10/57، اعلامیه‏هائى تحت عنوان «معلمین مبارز» و به امضاى «کانون معلمان» که در آنها از معلمین خواسته شده ساعت 1300 روز دوشنبه 18/10/57 در بهشت‏زهرا اجتماع و همبستگى خود را با مردم مبارز اعلام دارند، در نقاط مختلف شهرهاى تهران، شمیران و شهررى مشاهده شده است.

ارزیابى خبر: خبر صحت دارد.

اقدامات انجام شده : مراتب به نخست‏وزیرى منعکس شده و وزارت آموزش و پرورش در جریان اخبار مذکور میباشد.

* شاپور بختیار ساعت 30/9 صبح امروز (16/10/57) اعضاى کابینه خود را به در کاخ نیاوران به شاه معرفى کرد. در پایان مراسم بختیار به خبرنگاران گفت که شاه به مسافرت خواهد رفت و او موافقت کرده است که سلطنت کند نه حکومت. بختیار گفت امیدوار است . رژیم آینده ایران همچنان سلطنتى باقى بماند. (پیغام امروز، ش 5416، صص 1 و 2) بختیار امروز نخستین جلسه هیأت دولت خود را هم تشکیل داد. این جلسه در کاخ نخست‏وزیرى برپا شد. (کیهان، ش 10606، ص 6)