جلوگیری ساواک از سخنرانی دکتر شریعتی


سند شماره ۱

 

تاریخ سند: ۱۸ دیماه ۱۳۵۱

خیلی محرمانه

درباره: دکتر علی شریعتی مزینانی

چون نامبرده بالا ممنوع‌الوعظ بوده و به هیچ‌وجه نبایستی در محافل و مجالس مذهبی و کانون‌های دانشجویی سخنرانی نماید، علیهذا دستور فرمایید به منظور جلوگیری از سخنرانی مشارالیه کماکان اعمال و رفتار وی را به وسیله منابع و همکاران افتخاری تحت مراقبت قرار داده و نتیجه را مستمراً گزارش نمایند. ضمناً با توجه به اینکه اکثر تألیفات و نوشته‌های او حاوی مطالب حاد و مضرّه می‌باشد، در صورتی که فرد یا افرادی مبادرت به تهیه نشریات این شخص می‌نمایند، منعکس سازند تا اقدام لازم به عمل آید.

 

*********

 

سند شماره ۲

 

تاریخ سند: ۱۹ بهمن ۱۳۵۱

خیلی محرمانه

درباره : دکتر علی شریعتی مزینانی

نامبرده فوق که دارای افکار منحرف بوده و در پوشش سخنرانی‌های مذهبی مقاصد براندازی خود را به طور تلویحی به مستمعین تلقین و با نوشتن جزواتی تحت عنوان درس اسلام‌شناسی و هم‌چنین تألیف کتب حاوی مطالب تحریک‌آمیز موجبات گمراهی مسلمانان[!] به خصوص تیپ جوان و دانشجویان و دانش‌آموزان می‌شد، ممنوع‌المنبر گردیده. علیهذا اسامی کتبی را که او تألیف نموده به شرح زیر اعلام می‌گردد. دستور فرمایید با همکاری مراجع انتظامی منطقه نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام و نتیجه را گزارش نمایند. اسامی کتب مورد بحث عبارت است از:

۱- از کجا آغاز کنیم ۲- شهادت ۳- یکبار دیگر ابوذر ۴- علی، مکتب، وحدت و عدالت ۵- امت و امامت ۶- روش شناخت اسلام ۷- مسئولیت شیعه بودن ۸- شیعه علوی و شیعه صفوی ۹- اسلام‌‌شناسی(جزوات متعدد).


جلوگیری ساواک از سخنرانی دکتر شریعتی