سخن نخست


1157 بازدید

چهل و سومین شماره گذرستان را به مناسبت بیستم آذر ماه به بررسی ابعاد شخصیتی آیت الله شهید عبدالحسین دستغیب ، اختصاص دادیم.
آیت الله دستغیب جزو پنج نفری بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در منصب امامت جمعه به فیض شهادت نائل آمدند . پیش از او آیت الله قاضی طباطبایی پس از اقامه آخرین نماز مغرب و عشاء در مسجد شعبان تبریز، در تاریخ ۵۸/۸/۱۰ به شهادت رسید. دومین شهید آیت الله اسدالله مدنی بود که در بعداز ظهر روز جمعه ، بیستم شهریور سال 1360 پس از برگزاری نماز جمعه در تبریز به شهادت رسید.
پس از شهادت آیت الله دستغیب دو شهید دیگر نیز به ترتیب آیت الله شهید محمد صدوقی در دهم ماه مبارک رمضان مطابق با یازدهم تیرماه 1361 پس از ادای نماز جمعه بدست منافقین به شهادت رسید. و آیت الله عطاء الله اشرفی اصفهانی در ظهر 23 مهرماه 1361 در سنگر نماز جمعه مسجد جامع و در محراب نماز به افتخار شهادت نائل آمد .
از میان این پنج شهید بزرگوار که همه آنها در مدارج دینی و اخلاقی به اوج افتخار رسیده بودند ، شهید عبدالحسین دستغیب دارای ویژگی ها و سجایای اخلاقی خاص خود بود که در این شماره از گذرستان تلاش شده است بخش ناچیزی از آن از زبان و قلم یاران و نزدیکان ایشان گردآوری شود.
شهید دستغیب با تالیفات متعددی که از خود به یادگار گذاشته است علاوه برآنکه به عنوان شهید محراب شناخته می شود ، در بین علاقه مندان به درس های اخلاق اسلامی و راههای تهذیب نفس انسان جایگاه ویزه ای به خود اختصاص داده است.
سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به دلیل آنکه به نقش موثر آیت الله شهید دستغیب  در جهت دهی مردم به اسلام فقاهتی و برخورداری او از پایگاه مردمی اش ، کاملا آگاه بودند ، برای محروم ساختن امام خمینی و انقلاب اسلامی از یاران صدیق خود ، تلاش کردند از طریق اقدام های تروریستی آیت الله دستغیب و دیگر یاران انقلاب را از صحنه خارج کنند. غافل ازآنکه ترور چنین شخصیت های مردمی و انقلابی نه تنها موجب  از بین رفتن انقلاب اسلامی نشد بلکه خون پاک آنها تداوم حرکت انقلاب اسلامی را بیمه کرد.
شناخت ابعاد گوناگون زندگی ساده و بی آلایش شهید بزرگوار عبدالحسین دستغیب به همه نسل جوان کشور این واقعیت را منتقل می سازد که رسالتی عظیم بر دوش آنها قرار دارد تا با پاسداری از انقلاب و ارزش های والای آن راه این شهیدان را تداوم بخشند .
امیدواریم بتوانیم ضمن بررسی زندگی و اندیشه های شهید دستغیب که در کتابهایی او به یادگار مانده است سهم کوچکی در انتقال پیام خون این شهید والامقام  و همه شهدای راه انقلاب و اسلام ایفا نمائیم .