گپ‌وگفت با فرمانده‌ای که ذوق شاعری دارد و تاریخ را بازخوانی می‌کند


970 بازدید

گپ‌وگفت با فرمانده‌ای که ذوق شاعری دارد و تاریخ را بازخوانی می‌کند

نخستین فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید: به همراه شهید بهشتی طرحی برای ازدواج پاسدارها در سال ۵۸ اجرا کردیم و قرار شد هر پاسداری که ازدواج کرد ۴ هزار تومان هدیه بگیرد، این طرح با استقبال روبه‌رو شد و همه پاسدارها ازدواج کردند.
 
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، پدر نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساعت فروش بود و برای ادامه تحصیل فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرد، به طوری که دیپلمش را در زندان اخذ کرد، شکنجه‌های بسیاری دید و ادامه تحصیلش نیز با پستی و بلندی‌های زیادی همراه بود.
جواد منصوری دو مرتبه در دوران رژیم پهلوی به زندان افتاد و با پیروزی انقلاب از زندان آزاد شد و پس از اخذ سمت فرماندهی در سپاه پاسداران، برای ازدواج پاسدارها طرحی را به شهید بهشتی ارایه داد به این صورت که هر پاسداری در صورت ازدواج، چهار هزار تومان هدیه دریافت می‌کرد. وی می‌گوید پس از اجرای این طرح تعداد بسیاری از پاسداران ازدواج کردند از جمله خودم!
وی تنها بازمانده انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت شهید بهشتی و 72 تن از یارانش بود، می‌گوید که ارتباط نزدیک و خوبی با شهید بهشتی داشته است و خاطرات زیادی را از ایشان نقل می‌کند.
نویسنده کتاب‌ خاطرات «بی‌قرار»، «شناخت استکبار» و ... پیش‌تر معاون فرهنگی و کنسولی وزارت امور خارجه، سفیر ایران در پاکستان، رئیس مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه و سفیر ایران در چین بوده و می‌گوید اصلاً غذای چینی را دوست ندارد و هر جا در چین مجبور می‌شده غذا را بخورد یا دعوت می‌شده، تنها تخم مرغ پخته می‌خورده است.
عضو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، علاقه‌ای به موسیقی ندارد اما شعر می‌گوید. خاطرات بسیاری از امام راحل دارد و از تمام خاطراتش درباره امام خمینی (ره) این را می‌گوید که امام قدرت پیش‌بینی آینده را داشته و درباره پیروزی مسلمان همیشه به همه اطمینان خاطر می‌داده است.
منصوری اهل ورزش نیز هست و می‌گوید که قبلاً والیبال و فوتبال بازی می‌کرده و به طور منظم کوه می‌رفته اما به دلیل ناراحتی قلبی و عمل قلب اکنون به نرمش اکتفا می‌کند. وی معتقد است که علت اصلی سلامتی‌اش پس از دوره طولانی زندانی بودن، همین ورزش کردن است.
وی دو فرزند دختر و پسر دارد و دخترش مهندس عمران و پسرش دانشجوی برق است و هیچ کدام هم حوزه علوم انسانی را انتخاب نکرده‌اند.
مهمترین تفریح مورد علاقه منصوری صله رحم و دیدار فامیل است.


فارس