31 کتاب در باره تاریخ معماری و شهرسازی ایران


10831 بازدید

31 کتاب در باره تاریخ معماری و شهرسازی ایران

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 31 کتاب از کنگره های استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران تدوین شده است که بهترین های آن در کنگره ملی اردیبهشت سال آینده در بم معرفی خواهد شد.

محمدحسن طالبیان روز یکشنبه در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در کرمان افزود: 21 سال پیش اولین کنگره معماری و شهرسازی را برگزار کردیم و چهارمین کنگره پس از وقفه 10 ساله تاکنون در 17 استان کشور برگزار شده است.

وی بیان کرد: در منظر تاریخی شهر باید توسعه موزون و متناسب اتفاق بیفتد و در این زمینه مقاله داشته باشیم تا ببینیم توسعه جدید شهر چقدر هم راستای بافت تاریخی است.

طالبیان اضافه کرد :هرچه شناخت از شهر بیشتر باشد حفاظت و نگهداری بهتر رخ می دهد و اخیرا در شهرهای مختلف به آثار تاریخی جفا شده و کرمان هم یکی از همین شهرهاست.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: حوزه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی، یکپارچگی شهر و پهنه های تاریخی و طبیعی در این کنگره مطرح شده است که به نظر مهم می رسد.

طالبیان افزود: کنگره معماری و شهرسازی کشور فرصتی برای مشارکت همه دستگاه های اجرایی در استان است.

وی با بیان اینکه محورهایی که به تازگی در سطح ملی و جهانی مطرح شده در برنامه این کنگره قرار گرفته است ادامه داد: میراث مدرن، میراث صنعتی و میراث معاصر از محورهای جدید است.

طالبیان با اشاره به مسائل مطرح شده در رابطه با تخریب خانه شهر کرمان که از تالارهای قدیمی است تصریح کرد: در بحث میراث مدرن و صنعتی که میراث معاصر است مسئله خانه شهر کرمان هم بررسی و نتیجه به استاندار کرمان ارائه می شود.

به گفته وی امروز نه تنها میراث تاریخی مهم است بلکه میراث مدرن و معاصر نیز حائز اهمیت است به همین دلیل محوری برای این موضوع در کنگره گنجانده شده است.

وی با اشاره به اینکه با بحران آب و خشکسالی مواجه هستیم گفت: قصد داریم با استفاده از این کنگره در حوزه های میراث آب و میراث کشاورزی از نگاه های جدید که وجود دارد بهره ببریم به ویژه در استان کرمان قنات های زیادی وجود دارد و سه قنات ثبت جهانی شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: میراث فرهنگی ناملموس که نه تنها مهم است بلکه در سال های اخیر جنبه سیاسی هم پیدا کرده است باید در سطح ملی شناخته شود.

طالبیان اظهار کرد: بحث راه های فرهنگی و عناصر وابسته مانند راه ادویه، راه ابریشم و راه های زیارتی اهمیت زیاد و جای کار دارد.

وی گفت: اگر فضای گفت و گو وجود داشته باشد از خیلی از مسائلی که نباید اتفاق بیفتد جلوگیری خواهد شد و در همین راستا هر شخص که می خواهد ساختمان بزرگ مقیاس و کلیدی در شهر بسازد باید امکان سنجی کرده و به اطلاع عموم برسد تا مردم در این مساله شریک شوند.

طالبیان اضافه کرد: استان کرمان از ظرفیت های عظیم تاریخی و فرهنگی بهره مند است اما آنطور که باید و به خوبی شناخته نشده است و جای کار دارد.

وی گفت: هر پرونده ای که باز می کنیم بخشی یا تمام آن مربوط به کرمان است و باغ شاهزاده ماهان، بیابان لوت، منظر فرهنگی میمند و بم را داریم که این ثروت برای کرمان و کشور است و باید از نیاکان کرمانی تشکر کرد که چنین ثروتی را به جا گذاشته اند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: برج ها و ساختمان های جدید در همه جای دنیا وجود دارند اما میراث تاریخی ایران ارزش دارد و می تواند جذب کننده افرادی از سراسر دنیا باشد.

وی با بیان اینکه امروز در همه جای دنیا مکان های تاریخی گران ترین و بهترین مکان آرامش هستند تاکید کرد: نباید دچار اشتباه شویم زیرا ماشین عامل متلاشی شدن مرکز تاریخی است و ساختن پارکنیگ در مرکز تاریخی شهر خدمت نیست بلکه جفاست و بار ترافیکی را به مرکز شهر وارد می کند.

به گفته وی بهترین مناظر تاریخی و شهری را در کشور داریم اما آنطور که باید قدر دانسته نمی شوند.

طالبیان با اشاره به اینکه یزد به عنوان یک منظر تاریخی و فرهنگی شهری معرفی شده است افزود: برای کرمان نیز این محور بسیار مهم است و شهرداری باید مراقب باشد و همچنین مردم وقتی می بینند اثری در حال تخریب یا در آستانه تخریب است باید واکنش نشان دهند.

وی با بیان اینکه مشکل مالی در کشور نیست بلکه مشکل آگاهی و مدیریت است گفت: در استان کرمان اتفاقات خوبی رخ داده و استاندار تلاش کرده است اقدامات مفیدی انجام شود و باید به مجموعه مدیریت شهری کمک کرد تا راه صحیح ادامه پیدا کند.

این کنگره با حضور محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از مسئولان استان کرمان و اساتید و دانشجویان در محل اتاق بازرگانی کرمان برگزار شد.

چهارمین کنگره معماری و شهرسازی ایران از روز گذشته (شنبه) با برگزاری کارگاه های تخصصی آغاز شد و امروز به پایان می رسد.

چهارمین کنگره معماری و شهرسازی ایران برشی استانی از کنگره ملی معماری و شهرسازی ایران است که اردیبهشت سال آینده در ارگ بم برگزار خواهد شد.

 


ایرنا