اولین شهیدی که در جنگ لقب سیدالشهدا گرفت


4311 بازدید

اولین شهیدی که در جنگ لقب سیدالشهدا گرفت

فرمانده سابق سپاه در هشت سال دفاع مقدس برای گرامی داشت سالروز شهادت همسنگر شهیدش، فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله، حاج ابراهیم همت یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ذکر خاطره ای از عملیات خیبر در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت:

طلائیه، جای خیلی پیچیده‌ای برای جنگیدن بود. ما باید از روی سیل بند می‌رفتیم و وارد جبهه عراق می‌شدیم. بهترین لشکری که می‌توانست هم به تانک‌های غنیمتی مجهز شود و هم از سیل بند حمله کند و هم از جبهه طلائیه استفاده کند، لشکر 27 بود. این محور، - یعنی سخت ترین جای عملیات خیبر- را به حاج همت دادم.

روز دوم عملیات، احساس کردم احتمال دارد که طرحمان با شکست مواجه شود. پناه بردم به حاج همت که: فقط کار خودت است. به برادرانت کمک کن. اگر او به سمت طلائیه حمله نمی‌کرد، بدون شک، جزایر را از دست می‌دادیم و عملیات خیبر با شکست کامل مواجه می‌شد. حمله‌های حاج همت باعث شد جزیره جنوبی را تثبیت کرد. از عراقی‌ها هم تلفات زیادی گرفت. همیشه چه موقع خواب و بیداری بیسیم باز بود تا صدای بچه ها را بشنوم، تا شنیدم حاج همت طوریش شده ، سریع رفتم روی بی سیم و با فرمانده قرارگاه جزیره تماس گرفتم. پرسیدم: حاجی چه طور است؟ وضعش را سریع بگو.

گفت: طوری نشده. فقط زخمی است.

گفتم: این طوری نمی‌خواهم. سریع می‌روی می‌بینی، مطمئن می‌شوی و می‌آیی راستش را به من می‌گویی.

رفت و برگشت.

گفت: گفتنی نیست.

گفتم: ولی تو، به من می‌گویی که چه شده است.

گفت: حاجی شهید شده.

نتوانستم بایستم. نشستم. بسیار ناراحت شدم وبرای او مدتها گریستم.

اولین باری که در جنگ به کسی عنوان «سید الشهدا» دادند در همین خیبر و برای حاج همت بود. بالاخره هر جنگی ادبیات خاص خودش را دارد. همت یکی از فرماندهان بزرگ و شجاع و برجسته ایران در دوران جنگ بود.


تابناک ۱۷ اسفند ۱۳۹۴