آیت‌الله سید رضی شیرازی در «در طریق معرفت»


 آیت‌الله سید رضی شیرازی در «در طریق معرفت»

کتاب «در طریق معرفت» (مروری بر زندگی و خاطرات آیت‌الله سید رضی شیرازی) امام جماعت مسجد شفا به همت دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

کتاب «در طریق معرفت» سلسله مصاحبه ‌ها و تحقیق‌های محمد رحیمی از شاگردان آیت الله سید رضی شیرازی و تدوین و نگارش مرتضی رسولی‌پور در بر می‌گیرد.این اثر شامل خاطرات دوران تحصیل، تحریم تنباکو و وقایع حساس انقلاب اسلامی و مبارزات این روحانی متعهد و انقلابی است. 
  مرتضی رسولی‌پور در مقدمه این کتاب آورده است: «معرفی مقام علمی استاد آیت الله سیدرضی شیرازی در کنار اوصاف نیکوی اخلاقی و تقوای او و نشان دادن سیره عملی وی در سلوک با طبقات گوناگون مردم، فروتنی، اعتدال و مردم‌داری ایشان به رغم دشواری ها در برنامه دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بود. دشوار از دو جهت، یکی از آن روی که هر چه بنویسی، اگر زمانش نرسیده باشد پذیرش ندارد و هر چه پس از زمانش اساطیری (که دست نیافتنی است)، بلکه به عنوان چهره‌ای تابناک که می‌توان هنوز نور و حرارت وجود و حضورش را لمس نمود و دریافت که چگونه از میان پرده‌های ضخیم تنیده از جهل و مناسبات ناسالم، از آبشخوری پاک و زلال سیراب گشته، جوانه زده، بالیده و در کوره ابتلائات چندین دهه تناور گشته و در سخت ترین توفان‌ها، قامت خود را همچنان سربلند و مفتخر نگه‌داشته است.» 
  رسولی‌پور ادامه می‌دهد: «اثری که به خوانندگان گرامی تقدیم می‌شود حاصل چند جلسه مصاحبه و تنظیم اولیه از سوی محمد رحیمی، یکی از شاگردان آیت‌الله سید رضی شیرازی است که در سال‌های 1379 تا 1380 با ایشان انجام داده و شامل اطلاعاتی در مورد زندگی‌نامه خاندان شیرازی، فتوای تحریم تنباکو، شاگردان میرزای بزرگ، تحصیل در حوزه‌های علمیه نجف و تهران، شرح احوال استادان، تدریس در مدرسه مروی،  مدرسه عالی سپهسالار (شهید مطهری کنونی)، دانشکده الهیات دانشگاه تهران، شرکت در کنگره‌های اسلامی خارج از کشور به نمایندگی از سوی آیت الله برجوردی، اخراج از دانشگاه و استعفا از تدریس در مدرسه عالی سپهسالار در اثر مداخلات ساواک، تدریس علوم فقهی، کلامی، اصول عقاید، اخلاق، تفسیر قرآن و فلسفه در مسجد شفا، فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ارشادی، دیدار با امام خمینی (ره) در نجف و پاریس و ... است.» 
  سید رضی شیرازی در زمره فقها و حکمای الهی شیعی و از نوادگان میرزای شیرازی است. در طی سالیان گذشته تعداد زیادی (حدود ۵۰۰ نفر از سال ۱۳۵۱تا به امروز) از پیروان ادیان مختلف و با ملیت‌های متفاوت به دستان وی با بهره‌گیری از استدلالات کلامی و فلسفی به دین مبین اسلام و مذهب جعفری روی آورده‌اند. 
  کتاب «در طریق معرفت» (مروری بر زندگی و خاطرات آیت الله سید رضی شیرازی) در 230 صفحه و 2500 نسخه توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است. 


پایگاه تخصصی مسجد