همکاری اطلاعاتی اف.بی.آی و نمایندگی ساواک در آمریکا


همکاری اطلاعاتی اف.بی.آی و نمایندگی ساواک در آمریکا


اشاره :

در سندی که ملاحظه می‌کنید تلاش ساواک برای برقراری ارتباط با سازمان اف بی آی (پلیس ایالتی آمریکا) روایت می‌شود. ساواک که خود محصول مشترک سازمان سیا و موساد بود احتمالاً تلاش می‌کرد از طریق نزدیک شدن به اف.بی.آی هم زمان به دو هدف دست پیدا کند.

اول آنکه به اطلاعات ایرانی‌های مقیم آمریکا بویژه دانشجویان مخالف شاه بصورت دقیق دسترسی پیدا کند. زیرا پلیس ایالتی در آمریکا اطلاعات جزئی‌تر و دقیق‌تری از اتباع آمریکا و ایرانی‌های مقیم در آنجا داشتند.

دوم آنکه بتواند از طریق اف بی آی شبکه اطلاعاتی خود را علاوه بر واشنگتن، نیویورک،کالیفرنیا و شیکاگو به سایر ایالت‌ها هم گسترش دهد.

سرّی

گزارش

منظور: استحضار تیمسار ریاست ساواک و صدور اوامر

یک نسخه گزارش واصله از نمایندگی ساواک در شیکاگو در مورد ملاقات وی با رئیس و مسئولین سازمان اف.بی.آی به پیوست تقدیم می‌گردد. مستدعی است اوامر عالی را پیرامون درخواست‌های نمایندگی مذکور امر به ابلاغ فرمایند تا به همان ترتیب عمل شود.

حوزه تیمسار ریاست ساواک

--------------------------------------------------از: نمایندگی ساواک در شیکاگو

به: تیمسار ریاست معظم ساواک

شماره: 4۷۷

تاریخ: 14/12/53

پیوست: یک قطعه عکس

درباره: همکاری و تبادل اطلاعات با اف.بی.آی

اف.بی.آی در هر ایالت آمریکا به طور مجزا فعالیت داشته و با هم در ارتباط بوده و اطلاعات خود را مبادله می‌نمایند و نیز اطلاعات جمع‌آوری شده را در اختیار مرکز اف.بی.آی می‌گذارند. رهبر عملیات سابق این نمایندگی با یکی از کارمندان اف.بی.آی به نام جان دویل در ارتباط بوده و اطلاعاتی مبادله می‌شده است. لذا اینجانب نیز به نامبرده معرفی شدم و پس از دو هفته شخص دیگری به نام دیکهان که مسئول امور ایران است به جای وی معرفی گردید. چون این نمایندگی احتیاج دارد که در کلیه ایالات حوزه استحفاظی خود با نماینده اف.بی.آی در تماس باشد تقاضا گردید با رئیس اف.بی.آی مذاکره شود که تصمیم کلی در این مورد اخذ گردد. این ملاقات از طرف نماینده آنها تدریجاً به تعویق افتاد تا به مناسبت کریسمس هدیه‌ای از کارهای صنایع دستی ایران از طرف و به نام تیمسار ریاست ساواک به رئیس اف.بی.آی ارائه شد و پانزده روز بعد به عنوان تشکر اینجانب را دعوت کردند که از اف.بی.آی دیدن کنم و نهار را میهمان آقای ریچارد جی هلد رئیس اف.بی.آی باشم. پس از صرف نهار که در یک هتل مجلل به اتفاق رئیس امور خاورمیانه و مسئول امور ایران و رئیس اف.بی.آی انجام شد کلیه قسمتهای اف.بی.آی مورد بازدید قرار گرفت. سپس در اتاق رئیس اف.بی.آی مذاکرات انجام و در پایان جلسه طبق رسمی که دارند عکسی به عنوان یادبود گرفته شد که نمونه آن به پیوست تقدیم گردید. در مذاکراتی که در حدود یک ساعت طول کشید رئیس اف.بی.آی در مقابل درخواست اینجانب که از سایر دفاتر اف.بی.آی در ایالات حوزه استحفاظی این نمایندگی اطلاعاتی اخذ و در اختیار قرار دهند دستوراتی به رئیس قسمت خاورمیانه و مسئول امور ایرانیان صادر کرد و از آن به بعد همکاری آنها با این نمایندگی بهره‌ای بیشتری داشته و مرتب از آنها تقاضای جمع‌آوری اخبار می‌شود و آنها نیز تدریجاً انجام می‌دهند به حدی که پیشنهاد عملیات مشترک و جلب همکاری و استخدام یکی از رهبران دانشجویان را داده و مشترکاً در دست اقدام می‌باشد.

رئیس اف.بی.آی هنگام مذاکرات خطاب به اینجانب صریحاً اظهار داشت که «طبق تحقیقی که انجام شده است شما یک شخص باتجربه در امور مربوط به شوروی می‌باشید. تقاضا می‌کنم در این مورد کارمندان قسمت امور شوروی ما را کمک کنید». اینجانب در مقابل این درخواست موافقت کردم چنانچه سؤالی از من بشود که در حد معلومات من باشد حاضر به انجام هر نوع همکاری می‌باشم، ولی چنانچه مسائلی مطرح گردد که مربوط به اطلاعات بایگانی شده دو سرویس من باشد می‌بایست از مرکز کسب دستور نمایم.

تا چند روز قبل جلسات هفتگی ادامه داشت و فقط راجع به دانشجویان ایرانی اطلاعاتی مبادله می‌شد، ولی رئیس اف.بی.آی چند روز پیش تلفنی خواهش کرد چنانچه ممکن است اینجانب برای پنجاه نفر از کارمندان و مأمورین شخصی قسمت امور شوروی در دو جلسه در مورد شگرد کار شورویها و تبحر افسران اطلاعاتی شوروی در امور جاسوسی و به خصوص نحوه استخدام مأمورین و به دام‌ انداختن افراد سخنرانی نمایم. اینجانب در پاسخ اظهار داشتم که دراین مورد می‌بایست از تیمسار ریاست ساواک کسب دستور نمایم و قرار است تا چند هفته دیگر جواب لازم داده شود.نظریه نمایندگی

1- رئیس اف.بی.آی در حدود 55 الی 60 سال سن دارد و از نظر مقام بعد از شهردار ایلینوی نفر دوم است و از نظر حرفه‌ای فوق‌العاده با معلومات و باتجربه می‌باشد.

2- همکاری اف.بی.آی برای این نمایندگی بهره فوق‌العاده زیادی دارد زیرا از امکانات زیادی در منطقه برخوردار می‌باشد و می‌توان تدریجاً از طریق دوستی و نزدیک شدن بیشتر با رؤسای اف.بی.آی بهره زیادتری به نفع ساواک به دست آورد.پیشنهاد

1- پیشنهاد می‌شود در صورت تصویب به منظور ایجاد دوستی بیشتر رئیس اف.بی.آی و رئیس امور خاورمیانه و مسئول امور ایرانیان به اتفاق خانم‌هایشان در یک هتل مجلل به شام پذیرایی شوند یا در محل سکونت رئیس نمایندگی پذیرائی گردند.

2- پیشنهاد می‌شود چنانچه به مصلحت بوده و تصویب می‌فرمایند اطلاعاتی در مورد شگرد کار شورویها و نحوه به دام انداختن افراد که در گذشته نیز بارها در کنفرانس‌های بین‌المللی بازگو نموده‌ام طی دو جلسه سخنرانی مورد درخواست آنها ایراد گردد و چنانچه به مصلحت نبوده و تصویب نمی‌فرمایند ابلاغ گردد تا خیلی مؤدبانه اظهار شود که چون از این پست خارج شده‌ام اطلاعات مستندی در اختیار ندارم و مستلزم مسافرت به ایران است یا درخواست از مرکز و تدریجاً این درخواست به فراموشی سپرده شود و از انجام آن خودداری گردد. اخذ هرگونه تصمیم موکول به رأی عالی است.هر دو مورد تصویب می‌شود 29/12/53 (دست‌نوشته نعمت الله نصیری رئیس ساواک)