راه‌اندازی جامعه کتاب‌فروشان مجازی


932 بازدید

راه‌اندازی جامعه کتاب‌فروشان مجازی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از پابلیشر ویکلی، مای ایندپندنت بوکشاپ یا کتاب فروشی مستقل من (My Independent Bookshop)، که با همکاری جمعی از سازمان های مستقل دیجیتالی ابداع و توسعه یافته است، توسط تری پرتچت پشتیبانی شده و هدف از آن ایجاد یک جامعه مجازی پر جنب و جوش از کتاب فروشی ها و خیابان های مجازی است که دوستداران کتاب در آن به معرفی و کشف داستان های جدید دوست داشتنی می پردازند.
تام ولدون، مدیر عامل نشر PHR، هدف از راه اندازی این شبکه مجازی را برقراری رابطه مستقیم و بی واسطه با خوانندگان و آشنا شدن با آنها عنوان کرده تا از این طریق بتوان کتابهایی را به خواننده معرفی کرد که قطعا دوست خواهد داشت. در واقع ولدون معتقد است که چالش اصلی وی معرفی برترین کتاب ها به خوانندگان بوده نه دغدغه های دیجیتالی.
نسخه بتای این وبسایت به صورت رایگان 7 آوریل 2014 راه اندازی شد و قرار است به مدت 1 ماه به صورت آزمایشی فعال باشد تا نویسندگان و خوانندگان منتخب به این جامعه مجازی دعوت شده و اقدام به ساختن قفسه های مجازی خود کنند. هر کس علاقمند است می تواند برای قرار گرفتن در گروه اولین افرادی که اقدام به ساختن کتابخانه مجازی می کنند از هم اکنون ثبت نام کند.
کاربران می توانند در هر قفسه ی فروشگاه کتاب مجازی خود 12 عنوان کتاب قرار داده و پس زمینه تصویر را به دلخواه تغییر دهند. همچنین می توانند فروشگاه های مورد علاقه خود را از میان کتابفروشی های این پلت فرم انتخاب کرده ودر کنار هم قرار دهند. به این ترتیب هر کس خیابان شخصی خود را با مغازه داران و کتابهای متنوعی از نویسندگان دوست داشتنی، دوستان صمیمی و کتابخانه های محلی مورد نظرش می سازد و سپس می تواند به دوستان خود در یافتن کتاب های جدید و غیر منتظره یاری رساند.
سازگاری این پلت فرم با سایر شبکه های مجازی معروف از جمله فیسبوک، توئیتر و گوگل پلاس برای کاربران این امکان را فراهم می کند تا دوستان، آشنایان و هوادارن خود را به فروشگاه کتاب مجازی شان دعوت کنند. علاوه بر این هر کسی کتابفروشی آنلاین راه بیندازد مستحق دریافت جوایز جالبی خواهد شد. از جمله شانس ملاقات با نویسنده محبوبش، شخصی سازی کتابفروشی و حتی دسترسی به اولین نسخه از عناوین جدید، و خصوصا بلیط شرکت در نشست های خبری پنگوئن رندوم هاوس که فقط برای جامعه مای ایندپندنت بوکشاپ برگزار می شود.
تمامی کتاب های این کتابفروشی مجازی از طریق hive.co.uk ، قابل خریداری اند. همچنین تمامی کاربران می توانند در هنگام عضویت در این جامعه مجازی ، کتابفروشی منتخب خود در دنیای واقعی را هم انتخاب و از این طریق با آن در ارتباط باشند.
هانا تلفر، مدیر گروه مصرف کنندگان و توسعه دیجیتالی پنگوئن رندوم هاوس، درباره مای ایندپندنت بوکشاپ می گوید: امروزه انسان ها به خاطر عبور و مرور میان دنیاهای، اجتماعی، دیجیتال و فیزیکی، بسیار پیچیده تر از گذشته شده اند. ما می خواهیم از این فرصت برای تجلیل از نیروی پیشنهاد های انسانی استفاده کنیم. در واقع ما با فراهم کردن فرصت تجربه جادویی مراقبت از کتابفروشی مجازی شخصی و به اشتراک گذاشتن آن با جامعه ای از کتاب خوان ها، امکان کشف بی واسطه کتابها و نویسندگان بزرگ را برای دوستداران کتاب فراهم می کنیم.


ایبنا