خصوصیات اخلاقی امیرعباس هویدا


تاریخ سند: ۳۱ شهریور ۱۳۵۴

 

خیلی محرمانه

موضوع : خصوصیات اخلاقی آقای نخست‌وزیر

در مورد خصوصیات اخلاقی آقای هویدا نخست‌وزیر موارد زیر را اعلام می‌دارد:

۱- نامبرده فوق‌العاده و بیش از حد متعارف به دوستان و اقوام خود توجه دارد و در هر فرصت مناسب برای این دو طبقه کار مثبت و مثمرثمری انجام می‌دهد.

۲- کمتر شنیده شده که خود ایشان مستقیماً در امر سوءاستفاده‌ای شرکت داشته باشند و گفته می‌شود از طریق دوستان و اقوام نزدیک خود که در رأس کارهای حساس می‌باشند مبادرت به سوءاستفاده می‌نماید. ضمناً موضوع سوءاستفاده‌های یداللّه شهبازی معاون اسبق نخست‌وزیر در امور تعاون زبانزد عام و خاص است و اکثراً معتقدند که نامبرده بدون نظر آقای نخست‌وزیر حتی آب نمی‌خورد.

۳- تعدادی عقیده دارند که ایشان انحراف جنسی دارد و بعضاً افراد نزدیک به ایشان به طور ضمنی گاهگاهی موضوع را تأیید می‌نمایند. مضافاً در نخست‌وزیری شایع بود که خانم هویدا روابط جنسی نزدیک با آقای پرویز راجی مشاور مخصوص نخست‌وزیر و سفیر شاهنشاه آریامهر داشته است.

۴- از نقطه نظر روابط عمومی به جرأت می‌توان اظهارنظر نمود که در بوروکراسی ایران کمتر چهره‌ای تا به حال دیده شده که به حدّ آقای هویدا به این مسأله توجه داشته باشد، و گفته می‌شود یکی از عمده‌ترین عواملی که باعث استحکام و ثبات ایشان در نخست‌وزیری شده همین روابط عمومی گسترده می‌باشد، به طوری که در مراسم عروسی، تولد و یا سایر جشن‌ها برای کلیه مقامات اعم از داخلی و یا خارجی هدایای بسیار نفیس و گران‌قیمت تهیه و ارسال می‌دارد، و شایع است که ایشان در هر بیمارستان نیز عواملی دارد و به محض اینکه یکی از مقامات حساس مملکتی به بیمارستان اعزام شود بلافاصله سبد گلی از طرف ایشان تهیه و فرستاده می‌شود.

نظریه شنبه: امکان دارد صحیح باشد.

نظریه سه‌شنبه: موضوع بند یک و چهار امکان دارد صحیح باشد و در مورد بند دو و سه نمی‌توان اظهارنظر نمود.

نظریه چهارشنبه: خبر قابل بررسی است. ضمناً در مورد اینکه ایشان شخصی بوروکرات (پایبند بودن به امور مکاتباتی زیاد) مغایر با فرمایشات ایشان می‌باشد.

 

 

برای مشاهده اسناد بیشتر درباره امیرعباس هویدا به اینجا مراجعه فرمایید


خصوصیات اخلاقی امیرعباس هویدا