اهدای کتاب‌های کتابخانه مرحوم ابوالقاسم گرجی به کتابخانه مرکزی سمنان


986 بازدید

اهدای کتاب‌های کتابخانه مرحوم ابوالقاسم گرجی به کتابخانه مرکزی سمنان

خیاطیان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اعلام این مطلب عنوان کرد: دکتر گرجی، رییس دانشگاه تهران در سال 1360، مدیر گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، عضو هیات ممیزه و عضو شورای پژوهشی دانشگاه تهران بود که در هفتم اسفندماه 1389 درگذشت.

وی با بیان‌این‌که خانواده این مرحوم، مهر ماه امسال کتاب‌های این استاد برجسته دانشگاه تهران را که بیشتر در حوزه فقه و حقوق اسلامی بود به کتابخانه مرکزی سمنان اهدا کردند، اظهار کرد: این کتاب‌ها اکنون وارد مخزن شده و قابل استفاده محققان و پژوهشگران است.
  
کتابخانه مرکزی سمنان با 10 هزار عضو و 60 هزارجلد کتاب
معاون کتابخانه‌های عمومی استان سمنان درباره خدمات و منابع کتابخانه مرکزی سمنان گفت: این کتابخانه مرداد ماه امسال گشایش یافت. کتابخانه مرکزی این استان با هشت هزار متر مربع زیربنا در پنج طبقه، 60 هزار جلد کتاب و 10 هزار نفر عضو دارد.

خیاطیان با اشاره به عضویت بیشتر مسوولان استانی سمنان در کتابخانه مرکزی این استان گفت: این کتابخانه دارای یک مخزن 700 متر مربعی است و دارای بخش‌های مرجع، نشریات، کودک، قرائت‌خانه‌ها، سالن جلسات، کلاس‌های آموزشی، بخش صحافی، انبار، ثبت، آرشیو و نشریات است. 

برپایی پنج جلسه نقد و بررسی در کتابخانه مرکزی سمنان
وی همچنین از برپایی پنج نشست نقد و بررسی کتاب در کتابخانه مرکزی استان سمنان به مناسبت ایام سوگواری  محرم‌‌الحرام خبر داد و اظهار کرد: این نشست‌ها با حضور نویسندگان استانی مطرح، هفته آینده برگزار می‌شود. 

نوسازی و تجهیز کتابخانه‌های عمومی استان سمنان
معاون کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با اشاره به بهسازی و توجه به وضع ظاهری کتابخانه‌های عمومی این استان گفت: کتابخانه‌های عمومی این استان بعد از بازسازی و نوسازی، دوباره بازگشایی می‌شوند. 

وی افزود: کتابخانه عمومی 22 بهمن شهرستان شاهرود با اعتبار 45 میلیون تومان، دو هفته پیش بازگشایی شد. همچنین کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) شهرستان سمنان با مبلغ 30 میلیون تومان بازسازی و تجهیز شده و ظرف 10 روز آینده با یک مراسم ویژه  بازگشایی می‌شود. 

گشایش 12 کتابخانه عمومی و مشارکتی 
خیاطیان با اشاره به برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، برپایی گردهمایی کتابداران استان و گشایش 12 کتابخانه عمومی و مشارکتی در این استان گفت: همزمان با بیست و یکمین دوره هفته کتاب روز گذشته (سوم آذرماه) با حضور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی برنامه‌های ذکر شده در استان سمنان برگزار شد.

وی با بیان این‌که 10 کتابخانه مشارکتی در سطح استان همزمان گشایش یافت،عنوان کرد: سه کتابخانه در شهرستان سمنان، یک کتابخانه در آرادان گرمسار و شش کتابخانه در شاهرود گشایش یافت.

معاون کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با اشاره به برپایی منظم جلسه‌های انجمن کتابخانه‌های عمومی این استان گفت: این جلسه‌ها باحضور استاندار و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی به صورت مستمر برگزار می‌شود. 

وی افزود: اجرای برنامه‌های کاربردی برای پیشبرد نهضت مطالعه مفید مهم‌ترین هدف تشکیل این جلسه‌هاست که می‌تواند سرانه مطالعه را در این استان افزایش دهد.

خیاطیان درباره تفاوت برنامه‌های بیست و یکمین دوره هفته کتاب نسبت به سال پیش عنوان کرد: برپایی مراسم بیست و یکمین دوره هفته کتاب به‌صورت مستقل در استان از سوی کتابخانه‌های عمومی با حضور 90 درصد از کتابداران استان و در فضای سالن همایش‌های کتابخانه مرکزی سمنان از شاخص‌ترین ویژگی‌های برنامه‌های هفته کتاب امسال بود.

مسوول نمونه کشوری بیست و یکمین دوره هفته کتاب با اشاره به معرفی چندین کتابخانه و کتابدار نمونه در استان گفت: کتابخانه امام خمینی(ره) شهرستان سمنان به عنوان کتابخانه برتر استان، سکینه بهرامی از کتابخانه 22 بهمن شاهرود به عنوان کتابدار برتر استانی و زهرا مختاری کتابدار برتر فرهنگی در سطح شهرستانی و همچنین کتابخانه‌های مدیر عاملی دامغان و ایوانکی گرمسار در سطح استانی و شهرستانی برگزیده شدند.


ایبنا