پیشنهاد اسرائیل برای تجهیز ایران به سلاح‌های اتمی


4624 بازدید

پیشنهاد اسرائیل برای تجهیز ایران به سلاح‌های اتمی

براساس یکی از اسناد ساواک، دولت اسرائیل از تجهیز ایران به سلاحهای اتمی دفاع کرده است. به موجب این سند که مربوط به دوران نخست‌وزیری اسحاق رابین (1353 ش. تا 1356 ش.) است، «لوبرانی» سفیر رژیم صهیونیستی در تهران در اظهاراتی خواستار همکاری اتمی دولت متبوعش با ایران و مجهز کردن این کشور به سلاحهای اتمی شد.
سند مزبور به شرح زیر از سوی ساواک به اطلاع شاه رسید.
گزارش
به شرف عرض پیشگاه مبارک ملوکانه می‌رساند
پیرو مذاکرات با آقای اسحق رابین نخست‌وزیر اسرائیل و عریضه‌ای که از طرف نامبرده در مورد پیشنهاد ریاست جمهوری مصر برای مذاکره جداگانه با اسرائیل به پیشگاه ذات اقدس شهریاری معروض گردید اوامر مجدد ملوکانه به شرح زیر:
«همانطوری که قبلاً‌گفته شد مصر بدون نظر سوریه و سایر کشورهای عربی از طریق آمریکا یا سازمان ملل حاضر به مذاکره در مورد اعاده قسمتی از سینا شده است. شاهنشاه مجدداً تأکید فرمودند که از این موقعیت باید استفاده گردد به نحوی که پای شوروی مجدداً در مصر باز نشود.»
به آقای لوبرانی رئیس نمایندگی اسرائیل در ایران (در جلسه‌ای با حضور نماینده سرویس اطلاعاتی اسرائیل) ابلاغ گردید که به نخست‌وزیر کشور متبوعه‌اش اعلام نماید. آقای لوبرانی در پاسخ مطالبی به شر ح زیر اظهار داشت که از شرف عرض پیشگاه مبارک ملوکانه می‌گذرد (آقای لوبرانی اظهار داشت که این مطالب بعد از مذاکرات خصوصی نامبرده با نخست‌وزیر اسرائیل ابراز می‌گردد):
1 ـ دولت اسرائیل تحت هرگونه شرایط آماده مذاکره با مصر می‌باشد.
2 ـ هر فرمولی که به منظور حل و فصل مشکل فلسطین ارائه شود در صورت تحقق به کار ملک‌حسین خاتمه خواهد داد و اصولاً از نظر سیاسی و اقتصادی ایجاد هرگونه دولت فلسطینی بدون تعرض به حاکمیت اردن امکان‌پذیر نخواهد بود.
3 ـ‌در حال حاضر ملک‌حسین و طرفداران او منحصراً یک اقلیت را در کشور اردن تشکیل می‌دهند و معلوم نیست با تشکیل دولت فلسطین وضع او به کجا منجر خواهد شد.
4 ـ‌کلیه اقدامات ملک‌حسین قبلاً در جریان تماسهای دائمی که با ما دارد هماهنگ می‌شود.
5 ـ با توجه به اینکه ما استنباط کرده‌ایم شاهنشاه ایران هرگز منافع ملک‌حسین را فراموش نخواهند فرمود باید بگوییم هرگاه ایران پشتیبان تشکیل دولت فلسطین باشد این در حکم کنار گذاردن ملک‌حسین خواهد بود.
6 ـ ‌همانطور که استحضار دارید در حال حاضر اکثریت مردم فلسطین در قلمرو اسرائیل زندگی می‌کنند و از این رو در کنترل ما هستند ما بیش از هر کشور عرب در قلمرو خودمان فلسطینی داریم.
7 ـ کلیه اقدامات اسرائیل در ساحل غربی رود اردن به منظور بقای سلطنت ملک‌حسین انجام گردیده است. ما به دوام رژیم ملک‌حسین کمال علاقه را داریم.
8 ـ‌ به نظر من همکاری ایران و اسرائیل در زمینه‌های اقتصادی می‌تواند پیرامون مسائل مربوط به کشاورزی ـ پتروشیمی ـ مالی و تسلیحاتی جامه عمل بپوشد.
9 ـ اعزام گروه اقتصادی اسرائیل به ایران بعد از تعیین تاریخ بازدید این گروه و نیز تعیین گروه متقابل ایرانی از طریق تیمسار ارتشبد نصیری (که به فرمان شاهنشاه‌ آریامهر مسئولیت این امر را به عهده دارند) امکان‌پذیر خواهد بود.
10 ـ پیشنهاد می‌کنم که از طرف ساواک یک نفر رابط و مسئول امور اداری در هیئت مدیره همکاری اقتصادی دو کشور گنجانیده شود تا هماهنگیهای لازم را با ساواک که مسئول اجرای این طرح است انجام دهد.
11 ـ زمینه‌های همکاری دو کشور دقیقاً به وسیله گروههای اقتصادی دو طرف تعیین خواهد گردید.
12 ـ اگر ما مشخصات هواپیمای بخصوصی را که در اسرائیل تولید می‌کنیم در اختیار شما گذاشته‌ ایم منظور فروش این نوع هواپیما به ایران مطرح نیست. منظور اینست که اگر شما هم برای نیازمندیهای خودتان به این نوع هواپیما احتیاج داشته باشید می‌توانید در تولید آن با شما هر نوع همکاری لازم را به عمل آوریم.
13 ـ ما به خوبی می‌دانیم که شما به لحاظ محظورات سیاسی نمی‌توانید از ما هواپیما ـ موشک یا تانک بخرید اما اگر بخواهید در داخل ایران این قبیل سلاحها را تولید کنید ما با تکنیک پیشرفته خود به شما کلیه کمکهای لازم را خواهیم کرد. اکنون در اسرائیل یهودیانی هستند که مستقیماً از سازمان «ناسا» به اسرائیل آمده و به استخدام دولت درآمده‌اند.
14 ـ ما آماده همکاری اتمی در هر زمینه‌ای با ایران هستیم. چندی پیش نخست‌وزیر ایران مرا (آقای لوبرانی را) احضار کردند و درخواست همکاری در زمینه‌های اتمی را نمودند. من بعد از کسب اجازه از دولت متبوعه‌ام با شخصی به نام آقای دکتر اعتماد که نخست‌وزیر ایران تعیین کرده بودند ملاقات کردم و قول همه نوع مساعدت را دادم اما دیگر خبری نشد. شما برای ایجاد کارخانه‌های برق اتمی و سوخت اورانیوم این کارخانه‌ها منحصراً متکی به کشورهای غربی هستید. ما در این زمینه تجربه عملی داریم و این تجربه را در اختیار شما قرار می‌دهیم.
15 ـ دانشجویانی که ایران برای فراگرفتن فیزیک هسته‌ای به اروپا و امریکا می‌فرستد بعد از پایان تحصیل به صورت عناصر چپ افراطی به ایران مراجعت می‌کنند اما اگر ایران دانشجو به اسرائیل بفرستد ما قول می‌دهیم که از همه نظر مراقبتهای لازم را در مورد این دانشجویان معمول داریم تا انحرافات سیاسی پیدا نکنند.
16 ـ حتی اگر ایران بخواهد ما می‌توانیم سلاح اتمی هم برای شما تولید کنیم. جدا کردن اورانیوم 235 از 238 برای تولید سلاح هسته‌ای کار بسیار ساده‌ در اسرائیل محسوب می‌شود. چون ساختن سلاحهای اتمی از این مرحله به بعد (یعنی جدا کردن اورانیوم 235 از 238) کار مهمی نخواهد بود.1
در خاتمه به شرف عرض پیشگاه مبارک ذات اقدس شهریاری می‌رساندکه برابر اطلاع واصله از رابط سرویس اطلاعاتی اسرائیل در ایران، از طرف نخست‌وزیر اسرائیل، ژنرال ضمیر[زامیر] رئیس سابق سرویس اطلاعاتی اسرائیل به عنوان سرپرست طرح‌های مربوط به همکاری در زمینه‌های اقتصادی و نظامی با ایران تعیین و معرفی گردیده است.
مراتب از شرف عرض پیشگاه مبارک ملوکانه می‌گذرد.
از شرف عرض شاهنشاه آریامهر گذشت فرمودند من فعلاً در مورد مصر صحبت کردم که قبل از آمدن بروژنیت به قاهره مرحله جداسازی مورد نظر اجرا شود.
سازمان اطلاعات و امنیت کشور2

به نقل از: «استراتژی پیرامونی اسرائیل»
محمد‌تقی تقی‌پور، مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی


پی‌نوشت‌ها:
1 ـ آن‌گونه که منابع غربی نوشته‌اند؛ در بهار سال 1977 م / 1356 ش، شیمون پرز که در آن هنگام وزیر دفاع اسرائیل بود، توافقنامه‌ای را امضا کرد که در زمینة همکاری ایران با برنامه موشک بالستیک اتمی اسرائیل، موسوم به پروژة گل بود. ایران هزینه این همکاری را به صورت یک میلیارد دلار نفت خام می‌پرداخت و یک فرودگاه و سایت پرتاب برای آزمایش دوربُرد موشکی و همچنین محلی برای سوار کردن موشک در اختیار اسرائیل می‌گذاشت. شاه ایران امید داشت که در مقابل این بخشش از ثمرات پیشرفت و توسعه تسلیحاتی اسرائیل برخوردار شود. هنگامی که انقلاب ایران پروژه گل و سایر اجزای جهانی را که [یعقوب] نیمرودی را میلیونر کرده بود در هم شکست و از بین برد، وی از این شکایت می‌کرد که 6 میلیون دلار را از کف داده است: کاکبورن،‌ص 171.
2 ـ سند ساواک، بدون شماره و تاریخ این سند مربوط به دوران نخست‌وزیری اسحاق رابین در اسرائیل (ژوئیه 1974 م / 1353ش، تا ژوئیه 1977 م / 1356 ش) است.