باج گیری یک موسسه آمریکایی از نهادهای بومی فلسطینی


2073 بازدید

باج گیری یک موسسه آمریکایی از نهادهای بومی فلسطینی

رام الله ـ مرکز اطلاع رسانی فلسطین

تعدادی از نهادهای بومی فلسطین طی چند ماه گذشته در معرض چپاولگری بنگاه آمریکایی برای توسعه ( USAID ) قرار گرفته است؛ به نحوی که حمایت مالی این بنگاه از پروژه های نهادهای مذکور به صورت ناگهانی قطع شد. دلیل این مساله به نقش آفرینی این نهادها در فعالیت ها و طرح های مربوط به حمایت از تحریم رژیم صهیونیستی و فعالیت های دسته جمعی مرتبط با این موضوع بر می گردد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، یکی از وکلای مدافع فلسطینی می گوید:« این مشکل زمانی پدیدار گشت که یک مرکز صهیونیستی نظارت بر نهادهای مردمی فلسطین کلیه نهادهای مردمی فلسطینی فعال در زمینه تحریم اسرائیل در عرصه داخلی و بین المللی را شناسایی کرد.»
"صلاح عوده" می افزاید: این مرکز در سال گذشته دست به یک اقدام تحریک آمیز زد که برخی نهادهای بومی فلسطینی که از این آژانس کمک مالی دریافت می کند در زمینه تحریم رژیم غاصب صهیونیستی فعالیت می کند.
وی خاطرنشان ساخت: این اقدام تحریک آمیز در اشکال مختلفی نمود یافت؛ به نحوی که نیروهای صهیونیستی به تعدادی از موسسه های بومی یورش بردند که از جمله آنها شبکه سازمان های داخلی فلسطین و موسسه رسیدگی به امور اسرا و حقوق بشر "الضمیر" و تفتیش و بر هم زدن محتویات و مصادره وسایل آنها در تاریخ 11/12/2012 می باشد.
از سوی دیگر، یکی از فعالان عرصه تحریم کالاهای اسرائیلی و مبارزه با شهرک سازی  اظهار داشت که نیروهای اسرائیلی به منظور پیدا کردن صورت جلسه های نشست های کمیته های تحریم و شناسایی اسامی موسسه های شرکت کننده در بایکوت دولت عبری دست به این تجاوز زدند.
عمر نصار افزود: هر چند که دشمن صهیونیستی دم از دمکراسی می زند، ولی این حمله یک دزدی صهیونیستی به شمار می رود و نشان می دهد که فعالیت های گروه ها و نهادهای مختلف در زمینه تحریم، اسرائیل را به ستوه آورده است.
باج گیری از طریق قطع کمک های مالی
عوده تصریح می کند: یکی از شیوه های باج گیری بنگاه آمریکایی از این موسسه ها به قطع کمک مالی از آنها می باشد؛ به نحوی که این آژانس به صورت ناگهانی کمک های مالی خود از موسسه های بومی را قطع کرده اند. دلیل این مساله به فعالیت این موسسه در حوزه تحریم رژیم اشغالگر قدس بر می گردد؛ انگار که از این موسسه های مورد حمایت مالی آمریکا خواسته شده بود که در راستای تحقق خواسته های دولت عبری حرکت کنند.
یک فعال حوزه زن گفت:«این نهادها به خاطر مواضع مخالفت آمیز خود بهای سنگینی را پرداخت کردند، این امر نشانگر غیر اخلاقی و هدفمند بودن حمایت مالی بوده است.»
سهاد مصری ضمن تاکید بر لزوم تشکیل جبهه مقابله با دریافت کمک مالی از هرگونه موسسه یا نهاد یا ارگان آمریکایی، خاطرنشان ساخت: بنگاه آمریکایی برای توسعه به لحاظ حقوقی به خودش مصونیت بخشید؛ به گونه ای که تمامی قراردادهایی که با این موسسه ها امضا کرده است مانع از محاکمه آنها می شود و فقط امکان محاکمه آن در آمریکا می باشد.   


مرکز اطلاع رسانی فلسطین