برای او که مومن به انقلاب بود


برای او که مومن به انقلاب بود

آقای دکتر عباسعلی کدخدایی عضو محترم شورای نگهبان در باره مرحوم آیت الله مومن قمی در یاداشت کوتاهی می نویسد:

«آیت الله محمد مومن قمی به مفهوم واقعی کلمه "مومن" بود، مومن به اسلام، مومن به انقلاب، مومن به امام، مومن به رهبری معظم انقلاب و مومن به مردم.  برای هر کدام تنها من تعدادی اماره و قرینه دارم و دیگران نیز هم.
آیت الله مومن عالمی وارسته، اخلاق مدار و فقیهی دانا و آشنا به مسائل روز بود. او مبارزی خسته ناپذیر در دوران قبل از پیروزی و ایثار گری تمام عیار برای انقلاب و مردم بود. ضمن تاکید و اصرار بر مبانی فقهی که بر همگان روشن است، همیشه در صف دفاع از مردم بود و بسیاری از نظرات فقهی شورای نگهبان که در تایید حقوق مردم است حاصل تلاش و استلال ایشان بوده است. عالمی بود بدور از تشریفات و نه تنها اعتنای به تشریفات و مال  آن نداشت بلکه دیگران را نیز باز از انجام آن می داشت. اگر کاری با ایشان نداشتید نمی توانستید ایشان را مشایعت کنید، به شدت ناراحت می شدند. بر آن چه علم پیدا می کردند پای فشاری می کردند، اما در جمع به راحتی نظر دیگران را تبعیت می کردند. دقت در کار، وظیفه شناسی، اخلاق مداری و توجه به حقوق مردم از ایشان انسانی ساخته بود قابل احترام برای دوست و دشمن. آنچه را که می دانست به دیگران ارائه می کرد و آنچه را نمی دانست صراحتا می گفت نمی دانم.
زندگی ایشان بسیار ساده تر از آنی بود که به تصویر کشیده شده است. هیچگاه حقی را برای خود ادعا نمی کرد، با اینکه در تمام دوران مبارزه و پس از آن همه چیز خود را وقف انقلاب و اسلام کرد. روزهای اخر وقت ملاقاتی داشت با مقام معظم رهبری و خواسته جالبی داشت. در عتبات جوانی از ایشان در خواست دیدار با رهبری را کرده بود و آن روز حامل این درخواست برای مقام معظم رهبری بود. روح آن بزرگوار امشب میهمان داماد شهید مدافع حرمش است. انشاالله در جوار رحمت الهی وبا اولیا خدا محشور باشند.»

*******

در باره شخصیت مردمی و جایگاه علمی مرحوم آیت الله مومن قمی یکی از دوستان نزدیک ایشان چنین روایت می کند :

«ایشان از حیث جایگاه علمی، شخصیتی بود که امتحان علمی نامزدهای مجلس خبرگان رهبری را در هر دوره می گرفت و انصافا در داخل حوزه، هرگز کوچک‌ترین تردیدی درباره عظمت علمی ایشان ندیدم که احدی تشکیک کند و اگر کسی از زیر دست ایشان از امتحان اجتهاد ، عبور می‌کرد واقعا اجتهاد آن شخص برای همه محرز می گردید. 

آیت الله مومن زندگی بسیار ساده‌ای داشت و دوستی نزدیکی با شهید آیت الله ربانی املشی و مرحوم آیت الله طاهری خرم آبادی داشت. ایشان حضورش در جمع فقهای شورای نگهبان مهم بود و به یاری رهبری آمده بود و خصوصا در انتخابات ۸۸ ایشان ایستادگی کرد و قائل بود که برخی جریانات نسبت به رهبری بی‌انصافی میکنند.
در عین اینکه احترام افراد و جریانات را چه در داخل حوزه قم و چه در فضای سیاسی کشور، نگه می‌داشت ولی هرگز از موضع خودش در حمایت از اصل انقلاب اسلامی و شخص رهبری و شخص امام، کوتاه نمی آمد و موضعش را هم با صراحت بیان می کرد. و دروغها را تکذیب می‌نمود.

ویژگی مهمی که ایشان داشت، زندگی بسیار ساده ایشان بود. دقت‌های عمیق و دقیقی روی اطرافیان خود داشت که ثمره‌اش، نداشتن آقازاده، داماد، و بیت و اطرافیان سوءاستفاده‌گر، رانت‌خوار و پرحاشیه شده بود. ایشان خودش هم به شدت از حاشیه‌سازی به دور بود و دقت‌هایی که داشت باعث شده بود تا بسیار بی‌حاشیه بماند. به همین خاطر بود که مردم قم و علما و حوزه به شدت به ایشان علاقمند بودند و چند دوره نماینده خبرگان قم بود.

متاسفانه  در زمان حیات ایشان، برای معرفی ایشان به مردم ایران، و خصوصا الگوی سازی از زندگی بسیار ساده ایشان برای  مردم، کوتاهی شد. زیرا کسی که چهل سال در راس مسئولیت های مهم این نظام بوده است، هم سادگی خودش را حفظ کرد و هم هرگز دچار انحراف و انحطاط نشد و این بسیار درس آموز و الگو ساز برای مردم است .