آیت الله شیخ عزیز الله عطاردی قوچانی، مولف بیش از 100 اثر علمی و دینی درگذشت


2972 بازدید

آیت الله شیخ عزیز الله عطاردی قوچانی، مولف بیش از 100 اثر علمی و دینی درگذشت

آیت الله حاج شیخ عزیزالله عطاردی قوچانی در پنجم آذرماه 1307 ش. در روستای بگلر از توابع شهرستان قوچان به دنیا آمد. آموزش‌های اولیه و روخوانی قرآن را در روستا از پنج سالگی آغاز کرد. در سال 1325 وارد حوزه علمیه قوچان شد. پس از دو سال در سال 1327 به حوزه علمیه مشهد پای نهاد. در آذرماه 1331 مشهد را برای ادامه تحصیل به مقصد تهران ترک کرد و در فضای تهران، کار تصحیح متون و همکاری با ناشران و محقّقان را آغاز کرد. 

نخستین اثر منتشرشده آیت الله عطاردی قوچانی، استخراج غلطنامه فروع کافی است که در سال 1334 به انجام رسیده و منتشر شده است. 

شادروان عطاردی در نیم قرن تلاش علمی، بیش از 60 عنوان کتاب در بیش از 100 مجلّد به جامعه علمی تقدیم کرد. آثار علمی چاپ‌شده حجت‌الاسلام عطاردی، از نظر موضوعی، سه حوزه حدیث، تاریخ و جغرافیا و ادبیات را در بر می‌گیرند.
 
مسند الامام امیرالمومنین (ع)، مسند فاطمه الزهرا (س)، مسند الامام المجتبی (ع)، مسند الامام الحسین الشهید (ع)، مسند الامام الباقر (ع)، مسند الامام الصادق (ع)، مسند الامام الکاظم (ع)، مسند الامام الرضا (ع)، کتاب المضمرات و المرفوعات، مصادر تاج العروس، تاریخ بجستان در یک هزار عنوان، دعبل الخزاعی شاعر اهل البیت، موسوعه الشیعه الامامیه، اللغات الفارسیه فی الحدیث و الادب العربی، الشریف الرضی مولف نهج البلاغه، مخطوطات فارسی در مدینه منوره، آثار علمای خراسان در کتابخانه‌های جهان، گردآورندگان سخنان علی (ع) قبل از سید رضی، ترجمه زندگانی امام سجاد (ع) تالیف مقرم، تصحیح و مقابله شرح نهج البلاغه از علی بن ناصر سرخسی و دهها کتاب دیگر از جمله آثاری است که از این عالم بزرگ شیعی منتشر شده است.


ایبنا