انتشار اسناد مهم مربوط به انقلاب اسلامی


3392 بازدید

انتشار اسناد مهم مربوط به انقلاب اسلامی

موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی در راستای ارائه اسناد مربوط به تاریخ معاصر ایران به پژوهشگران تاریخ وهمه علاقه مندان به تاریخ انقلاب اسلامی، اقدام به انتشارنشریه ی الکترونیکی تحت عنوان " سند نامه " کرده است .

گرچه اسناد مربوط به انقلاب اسلامی  در گذشته توسط "مرکز اسناد تاریخی " منتشر شده است اما در شماره نخست این نشریه ، اسناد ارزشمند و بسیار مهمی در باره چگونکی تکوین حرکت توفنده انقلاب اسلامی مربوط به ماههای آخر  سال  1357  نخستین بار در صفحات اینترنت منتشر شده است.

این اسناد مبتنی بر گزارش هایی است که توسط ماموران ساواک در سال 1357 در آخرین روزهای حیات رژیم پهلوی نوشته اند. اینک از طریق انتشار آن در فضای مجازی پژوهشگران می توانند به راحتی با مطالعه دقیق این اسناد مهم  بخوبی ماهیت حرکت مردم به رهبری  روحانیت و در راس آن امام خمینی (ره) را بشناسند. همچنین  دلایل خیزش مردم علیه ظلم رژیم پهلوی و بلند کردن صدای خود در برابر همه بی عدالتی ها و تبعیض هایی که رژیم شاه در حق مردم ایران را روا می داشت به راحتی قابل استناد است. 

دراین اسناد همچنین  نوع موضع گیری عوامل رژیم پهلوی  در برابر مردم و عمق وابستگی آنها به بیگانگان کاملا قابل مشاهده است. نشریه الکترونیکی "سند نامه" علاوه برارائه  102  سند که برای اولین باربر روی فضای مجازی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد ، عکسها و مقالات مربوط به آنها نیز بصورت تکمیلی ارائه گردیده است. اگرچه عکس ها و مقالات جدید نیستند اما برای کسانی که علاقه مند باشند مطالعات در باره انقلاب اسلامی را بصورت اسنادی همراه با عکس ومقاله دنبال کنند بصورت یک بسته مطالعاتی پیگری کنند،بدون شک مراجعه به این نشریه می تواند بسیارمناسب باشد.

موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی تلاش دارد از طریق ادامه انتشار این نشریه که در هر ماه یک شماره منتشر می شود، اسناد بازهم جدید تری را در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران تاریخ معاصر ایران قرار دهد.

امیدواریم صاحبنظران و پژوهشگران از نظرات کارشناسی و پیشنهاد های اصلاحی خود دست اندر کاران این نشریه را بی نسیب نگذارند. مسئولین این نشریه افتخار دارند که به نظرات شما مخاطبان توجه کرده و در حد امکانات خود از آن بهره بگیرند. آدرس نشریه:

http://ir-psri.com/sanadname