نامه تشکر آیت‌الله خامنه‌ای به یک بانوی مبارز در سال 56


1326 بازدید

نامه تشکر آیت‌الله خامنه‌ای به یک بانوی مبارز در سال 56
اسفندماه 1356 جمعی از مبارزین انقلابی مشهد برای دیدار با علماء و مبارزان در تبعید، عازم شهرهای مختلف می‌شوند. ایرانشهر واقع در سیستان و بلوچستان بخاطر اقامت اجباری آیت‌الله خامنه‌ای و چند تن دیگر از مبارزین یکی از مقصدهای آنان است. حاج حیدر رحیم‌پور از مبارزین مشهدی، در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای یک کیلوگرم طلا و زیورآلات همسرش را برای مصرف در امور مبارزاتی هدیه می‌کند. آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تشکر از این هدیه، آن را نپذیرفته و خطاب به خانم یحیایی نامه‌ای تشکرآمیز می‌نویسند.

موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به مناسبت چهل ویکمین سالگرد نگارش این نامه، متن و تصویر آن را منتشر می‌کند. متن این نامه به شرح زیر است:

خواهر گرامی! مفتخرم که درود و تبریک شایسته‌ی خود را به شما خانم مسلمان که با اقدام خردمندانه‌تان کوشش ارجمندی در جهت عمل به آموزشهای اسلام و هرچه شبیه‌تر شدن به رهبران راستین دین انجام داده‌اید تقدیم دارم.

در روزرگاری که ابتذالهای زندگی و شادی‌های کوچک و غم‌های حقیر، بیشترین فضای درک و احساس و اندیشه و عملِ زنان و مردان جامعه‌ی مستضعف ما را تصرف کرده و بر اثر بدآموزیها و تحمیق‌های کسانی که در مسند مدیران و مدبران و راهنمایان جامعه قرار گرفته‌اند، اصول و مسائل اساسی زندگی در بوته‌ی فراموشی افتاده و حرص و ولع به ظاهرآرائی و تجمل و اشرافیگری، جای هر انگیزه‌‌ و خواست صادق را پر کرده است، اقدام به اهداکردن زیورهای پوج و بی‌ارزش مادی، براستی اقدامی خردمندانه و نیز شجاعانه است. زیور راستین زن، همان چیزی است که چهره‌های نمونه و درخشانِ زنِ صدر اسلام را می‌آراست و شخصیت‌های عظیمی چون دختر پیامبر و خواهر حسین را بسان گوهر درخشنده‌ئی بر تارک انسانیت می‌نشانید.

بار دیگر بر شما سلام می‌فرستم، به این امید که این گام را با گامهای بلند بعدی در همان جهت و همان راه به کمال رسانید و خواهران مسلمان دیگر را نیز با خود در اینراه هرچه بیشتر و پیشتر برید.

سیدعلی خامنه‌ای

10 اسفند 56