قرآن فهمی و مرزبانی اعتقادی از ویژگی های ‌آیت الله سید رضی شیرازی


قرآن فهمی و مرزبانی اعتقادی از ویژگی های ‌آیت الله سید رضی شیرازی

مراسم تجلیل و بزرگداشت آیت‌الله سید رضی شیرازی، با حضور چهره‌های برجسته علمی حوزوی و دانشگاهی و برخی مسؤولین کشوری روز گذشته در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در برگزار شد.

 به نقل ار پایگاه اطلاع رسانی انجمن مفاخر فرهنگی، مراسم تجلیل و بزرگداشت آیت الله سیدرضی شیرازی در محل انجمن مفاخر فرهنگی برگزار شد، در ابتدای این مراسم، دکتر مهدی محقق، ضمن بیان خاطراتی از زمان تحصیلی خود و آشنایی و ارتباط با آیت الله سید رضی شیرازی در حوزه علمیه، گفت: من ایشان را بیش از هفتاد سال است که می شناسم و باید بگویم ایشان علاوه بر استفاده از محضر عالمان برجسته، از طریق ابداعات و نظریات جدید خود، بر سنت علمی آنها افزوده است.

وی ادامه داد: اساساً، سنت اسلامی مبنی بر این بوده که هر عالمی که به مرتبه ای رسیده است، شاگردانی پرورانده که آن شاگردان ضمن کسب علوم از آن استاد، بر سنت علمی افزوده و موجب رشد علم گشته است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی افزود: این غلط است که طلبه و عالمی در نزد خودش فکر کند که نمی‌تواند به مقام بزرگ علمی برسد در حالی که باید سعی کند به مرتبه بالایی برسد و بر علم علمای پیشین خودش هم بیفزاید.

در ادامه این مراسم، پیامی تصویری از آیت الله العظمی سید جعفر سبحانی پخش شد.

آیت الله العظمی سبحانی در بخشی از این پیام تصویری ضمن اشاره به آیه 11سوره مجادله، گفت: خداوند در این آیه، ملاک تکریم و عظمت را دو چیز قرار داده، یکی ایمان و دیگری علم، آیت الله سید رضی شیرازی حاصل شجره پاک و عظیمی است که در رأس آن مرحوم سید حسن شیرازی قرار دارد.

در ادامه، آیت الله مصطفی محقق داماد، از اعضای پیوسته فرهنگستان علوم ایران  با اشاره به تاریخ اجتهاد تشیع، گفت: یکی از تحولات شیعه در دوران معاصر در حوزه سامرا اتفاق افتاده است، نقطه جهش عظیم در فقه و حقوق عمومی، در حوزه سامرا یعنی در جایی که مرحوم میرزای شیرازی سکونت داشته، بنیان گذاری شده است و این تحول از زمان فتوای میرزای شیرازی است.

این استاد فقه و حقوق حوزه و دانشگاه، گفت: فتوای میرزا، یک تصمیم نیست، من ابعاد فتوای ایشان را بلاواسطه از مرحوم آیت الله شیخ مرتضی حائری نقل می کنم که ایشان هم بلاواسطه از پدرشان نقل می‌کردند که جریان تنباکو نزدیک شده بود به ماه رمضان و میرزای شیرازی درس عمومی را تعطیل کرد و تمام شبهای ماه رمضان جلسات فقهی برگزار کرد و شاگردان بزرگش را به آن جلسات دعوت کرد و گفت درخصوص فتوای مربوطه بحث فقهی کنند.

 محقق داماد ادامه داد: این مباحث فقهی هر شب به صورت طرح و نقد مطرح شد تا نهایتا دو تن از شاگردان میرزا به حضور ایشان رفتند و به او گفتند که بالاخره به یک جمع بندی برسید و در نهایت میرزای شیرازی فتوای مشهور و مذکور را با توسل به امام زمان (عج) گرفت.

وی به بیان دو ویژگی از شخصیت آیت الله سیدرضی شیرازی پرداخت و گفت: اولین ویژگی ایشان، جامعیتشان است، یکی از خصوصیات حوزه های قدیم این بود که صرفا یک رشته نمی‌دانستند و جامع معقول و منقول بودند اما متاسفانه در دوره کنونی، طلاب به یک یا دو رشته علمی محدود گشته‌اند و دومین ویژگی ایشان، متن گویی، متن محوری و تخصص در متون است.

در ادامه این مراسم، آیت الله ابوالحسن طبرستانی، از استادان حوزه ضمن ذکر خاطراتی از دوران تحصیل شان در محضر آیت‌الله رضی شیرازی، گفت: بزرگداشت آیت‌الله شیرازی باید هر روز باشد نه اینکه صرفا محدود به یک روز باشد زیرا ایشان زحمت عظیمی در راستای معرف دینی و علم کشیده است.

وی ادامه داد: افلاطون الهی به شاگردش وصیت کرده که با اراده، به خودت زحمت بده آنگاه زنده می مانی، حضرت آقای سیدرضی شیرازی هم با اراده به خودش زحمت داده است.

حجت الاسلام محمد علی مهدوی راد؛ از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران و از شاگردان آیت الله سید رضی شیرازی هم در ادامه این مراسم ضمن برشمردن ویژگیهای برجسته وی، گفت: آیت الله شیرازی، مرزبان اعتقادی و دینی ماست، مرزبانی دارای یک سری مؤلفه‌هایی است که یکی از آنها اهلیت است، مؤلفه دوم، زمان شناسی است و مؤلفه آخر هم اخلاص است و مجموع این سه مؤلفه موجب می‌شود که مرزبان لوازم را بشناسد و چون شمع بسوزد تا برای دیگران زندگی بسازد.

وی گفت: آیت الله سید رضی شیرازی، یک ویژگی بزرگی دارد و آن، قرآن فهمی و تفسیر قرآن ایشان است، برای مثال ایشان در تفسیر قرآن به قرآن برای آیه ای از سوره قیامت به آیه ۱۶ آن استناد کرده اند، نگاه آیت الله شیرازی در تفسیر قرآن شان، نگاهی تمدنی است که آیات قرآن را با مسائل روز درگیر می‌کند.

در انتهای این مراسم، دکتر منوچهر صدوقی سها؛ از استادان دانشگاه و پژوهشگران فلسفه اسلامی، گفت: آیت الله شیرازی امروزه در رأس حوزه فلسفی تهران هستند، قبلا، برای تحصیل از تهران به نجف و حوزه عراق می رفتند اما در دوران ما، از عراق به تهران آمده و می آیند.

در انتهای این مراسم، لوح تقدیری به رسم یادبود از جانب مرکز انجمن آثار و مفاخر ایران به آیت الله سید رضی شیرازی اهداء شد.

در این مراسم علاوه بر یکی از فرزندان مقام معظم رهبری، افرادی همچون نماینده حضرت آیت الله سیستانی، دکتر حداد عادل، دکتر علی مطهری و دیگر افراد برجسته علمی و کشوری حضور داشتند.

 

 به گزارش شبستان، آیت‌الله سیدرضی شیرازی در سال ۱۳۰۷ شمسی در محله العماره نجف اشرف در خانوده علم و تقوا دیده به جهان گشود.

وی از طرف پدری منسوب به میرزای شیرازی بزرگ و از طرف مادری به فقیه اهل بیت (ع) مرحوم آیت‌الله‌العظمی آقا شیخ محمدکاظم شیرازی منسوب است.

ایشان مدرّس توانای حوزه علمیه و بیش از ۵۰ سال است که امام جماعت مسجد شفا تهران در خیابان ولی عصر (عج)، تقاطع مطهری است.


ایکنا، شبستان