2838 تهاجم به خارگ کتاب شد


2031 بازدید

2838 تهاجم به خارگ کتاب شد

رضا خدری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات ایرنا گفت: این کتاب تهاجم عراق به جزیره خارگ در دوران دفاع مقدس را از نگاه مسوولان، شاهدان عینی، ناخداها و خلبان های نیروی هوایی روایت می کند.

خبرنگار و عکاس جبهه و جنگ خاطر نشان کرد: این جزیره به لحاظ صادرات نفتی از جایگاه بالایی برخوردار بود و شهدای شاخصی چون شهید بابایی در دوران دفاع مقدس از این جزیره پشتیبانی هوایی کردند.

خدری ادامه داد: در این کتاب تاریخچه ای ازخلیج فارس و استان بوشهرو شهید رییسعلی دلواری آمده است.

نویسنده کتاب از خونین شهر تا خرمشهر ادامه داد: در طول زندگی خبرنگاری خود سه بار به جزیره خارگ جهت تهیه گزارش و مطالب خبری اعزام شدم و برای اولین بار قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس نیز به عنوان گزارشگر در این جزیره حضور پیدا کردم.

خدری خاطر نشان کرد: در دوران دفاع مقدس به ماموریت 48 ساعته اعزام شدم اما به دلیل شرایط جنگی در جزیره خارگ که هیچ وسیله نقلیه ای برای بازگشت نبود ماموریت من به 20 روز افزایش پیدا کرد و شاهد بمباران هر روزه جزیره خارگ بودم.

پیشکسوت دوران دفاع مقدس گفت: در سال های 91 و 92 برای سومین بار متوالی به جزیره خارگ رفتم و مصاحبه های متعددی با مسوولان و شاهدان عینی چون مدیران پایانه ارشد نفتی زمان جنگ، ناخداها و خلبانان پروازی و کارکنان جزیره با محوریت وقایع دوران دفاع مقدس را انجام دادم.

این کتاب شامل پنج فصل به ترتیب استان بوشهر، خلیج فارس، جزیره خارگ، سکوهای نفتی اطراف خارگ در خلیج فارس و گفت و گو با مدیران ارشد پایانه های نفتی است.

جزیره خارگ نگین خلیج فارس و یکی از جزایر استراتژی و مهمی است که 98 درصد نفت ایران از آنجا صادر می شود و در اقتصاد ایران و خاورمیانه و حتی جهان نقش کلیدی ، حساس و حیاتی دارد که به همین دلیل دشمن در زمان جنگ تحمیلی 2838 تهاجم از طریق بمباران و سایر ادوات جنگی به این جزیره تجاوز نظامی کرد.

رضا خدری نویسنده در فصل پنجم کتاب با چند تن از مسئولان و دست اندر کاران مراکز مختلف جزیره خارگ که در گذشته و زمان جنگ و بمباران در این جزیره حضور داشته مصاحبه های مفصلی را همراه با بیان خاطرات آنان به رشته تحریر درآورده است.

مولف همچنین صفحاتی از این کتاب را به عکسهایی از بمباران جزیره خارگ توسط دشمن، بازدید آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت) از جزیره خارگ، مناظر طبیعی و اسکله های نفتی و... اختصاص داده است.

خدری از نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان هشت سال دفاع مقدس است و از این نویسنده در سال های اخیر کتابهایی با عنوان خرمشهر از اسارت تا آزادی، آبادان درخاطره ها، خرمشهر قلب ایران ، از حلبچه تا شلمچه، زار قاسم بلمران خرمشهری و خرمشهر نمی میرد منتشر شده است.

کتاب 2838 تهاجم به خارگ در شمارگان 1500 نسخه با قیمت 9هزار تومان توسط انتشارات سنا منتشر و وارد بازار کتاب شد.

رضا خدری به خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات ایرنا گفت: قرار است این کتاب به همراه مجموعه کتابهای دیگر وی در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که 10 تا 20 اردیبهشت 93 در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود عرضه و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.


ایرنا