افشای اسناد تکان‌دهنده از عملکرد منافقین در مناطق بمباران شده ایران


1539 بازدید

افشای اسناد تکان‌دهنده از عملکرد منافقین در مناطق بمباران شده ایران

 نشست تخصصی معرفی کتاب «انتفاضه شعبانیه» صبح امروز، 13 اردیبهشت ماه، با حضور صفاءالدین تبرائیان، نویسنده و جمعی از اهالی رسانه در غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد. تبرائیان در ابتدای این نشست با اشاره به ویژگی‌های این اثر گفت: کتاب در 9 فصل تدوین شده که در هر یک از آنها به موضوعات مختلفی پرداخته می‌شود. ابتدای اثر مختصری از تاریخ معاصر عراق و بعد از آن به حمله عراق به کویت، چگونگی بازگشت نیروهای عراقی به خاک کشور خود و در نهایت انتفاضه شعبانیه پرداخته‌ام.

منافقین چرخ گاری صدام برای سرکوب مردم عراق بودند

وی ادامه داد: در خلال اثر بخشی به انتفاضه شعبانیه مردم عراق می‌پردازد. بعد از اینکه نیروهای عراقی به واسطه حمایت‌های کشورهای غربی از کویت، شکست خورده و به کشور خود بازمی‌گردند، مردم عراق این فرصت را مغتنم می‌بینند و به اعتراض به حکومت می‌پردازند. نیروهای عراقی که نمی‌توانستند جواب مردم عراق را بدهند و با آنها مقابله کنند، از منافقین برای سرکوب مردم بیگناه عراقی استفاده کردند. در حققیت نیروهای منافقین چرخ گاری صدام برای رد شدن از مردم بودند.

تبرائیان گفت: برای نوشتن این اثر از اسناد مختلفی در کشورهای عراق و لبنان استفاده کردم. کتاب نیز مورد تأیید علمای وقت عراق مانند آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله حکیم و ... قرار گرفت. این کتاب در ایران دوبار شایسته تقدیر در جوایز جلال و کتاب سال نامیده شد. در کنار این، در کشور عراق نیز بازخوردهای خوبی داشت. قرار است ترجمه عربی اثر نیز برای اولین‌‌بار تا پایان تابستان سال جاری توسط انتشارات الهدی چاپ و منتشر شود.

نویسنده کتاب «انتفاضه شعبانیه» با بیان اینکه تاکنون اثری به زبان فارسی و عربی در این خصوص نوشته نشده است، یادآور شد: فصل انتفاضه شعبانیه من را بر آن داشت که کتاب دیگری با عنوان «خوابگردها» را بنویسم و در آن به نقش منافقین در کشتار مردم عراق و ... بپردازم. بعد از سقوط صدام اسناد متعددی در اختیار نهادهای دولتی قرار گرفت که از جمله آنها اسنادی مربوط به رابطه منافقین با صدام بود. بخشی از این اسناد رد قالب نوارهای VHS در اختیار من قرار گرفت که شامل گفت‌وگوهای منافقین با سران و مسئولان حکومت صدام بود.

وی افزود: این نوارها در دسته اسناد دیداری و شنیداری قرار می‌گیرند و از این نظر متقن هستند. تا پیش از این صحبت‌هایی در خصوص رابطه دو جانبه منافقین با صدام ذکر می‌شد، اما این برای اولین‌بار بودد که اسنادی با این محتوا در دسترس عموم قرار گرفت. نوارهای موجود خاک‌گرفته بودند و نمی‌توانستیم به راحتی از آنها استفاده کنیم. گاه می‌شد برای یک دقیقه از نوار، دو ساعت وقت می‌گذاشتم تا متوجه شوم در آن چه موضوعی بیان شده است.

افشای جنایت منافقین در مناطق بمباران شده ایران

تبرائیان ادامه داد: بعد از انتشار کتاب بازخوردهای گوناگونی از آن در رسانه‌ها شد. برخی می‌گفتند که «خوابگردها» خواب منافقین را برهم زد. اما جالب‌تر از همه بازخورد این اثر در میان منافقین بود. آنها اعلام کرده بودند که من را خواهند کشت و حتی به نظر می‌رسید که برای سر من هم جایزه گذاشته‌اند. این در حالی بود که من فقط یک کتاب نوشته بودم و آنها هم می‌توانستند با نقد اثر جواب من را بدهند.

نویسنده کتاب «خوابگردها» ادامه داد: این بخشی از اسنادی بود که طی سا‌ل‌های 59 تا 81 در اختیار ما قرار گرفته بود و نشان می‌دهد که منافقین از سال 59 همزمان با انتخابات دوره‌ای مجلس شورای اسلامی با صدام ارتباط داشته‌اند و این مربوط به دو سال قبل از ترورهای آنها در سال 60 بود. در این اسناد می‌بینیم که سران عراقی از آنها می‌خواهند که به مناطق بمباران شده بروند و تأثیرگذاری بمب‌ها را بر خون ایرانی‌ها بررسی کنند. منافقین برای از بین بردن قدرت انقلاب اسلامی به ابرقدرت دیگری پیوستند و هم‌پیمان شدند و در این راه اقداماتی کردند که حتی از سلطنت‌طلبان هم سر نزده است. این اسناد در پنج بخش دسته‌بندی شده‌اند و قرار است همراه با کتاب در قالب لوح فشرده منتشر شوند.ش


تسنیم