آیت‌الله گلپایگانی و حادثه 19 دی


5172 بازدید

 دکتر باهر مسوول و رئیس وقت بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی در قم می‌گوید که ساواک از او خواسته بود اجساد شهدای 19 دی را به آنها داده و علت کشته شدن آنان را دعوای دسته جمعی گزارش کنند نه اصابت گلوله. او در خاطرات خود می‌گوید:

... من وقتی مطلب دستم آمد، گفتم باید بروم مقتولین را ببینم... داخل شدم و شهدا را برانداز کردم. 3 نفر بودند... وقتی از اتاق خارج شدم، به مامورین ساواک گفتم: من آثار ضربه آجر در اینها ندیدم. به نظرم گلوله خورده‌اند. شروع کردیم به جر و بحث کردن در آخر گفتند: ما از شما می‌خواهیم ترتیبی بدهید که این اجساد به ما تحویل داده شود... گفتم: من چنین اجازه‌ای ندارم. چون مدیر و سرپرست اصلی بیمارستان، حضرت آیت‌الله گلپایگانی است... گفتند برو به آقا تلفن کن!... آقا فرمود: مطلقا این کار را نکنید و به هیچ‌وجه تحویل اینها ندهید در مقابلشان بایست و بگو آقا اجازه نداد ما اجساد را از اینجا تکان بدهیم... ساواکی‌ها که دستشان به جایی بند نشد، رفتند.

حماسه 19 دی قم 1356؛ خاطرات دکتر غلامرضا باهر، به کوشش علی‌ شیرخانی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 58.

 

مخالفت همه مراجع

پس از انتشار مقاله توهین‌آمیز به امام امت، طلاب ناراحت و خشمگین در روز 18 دی 1356 به منزل مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی (ره)‌ رفتند و آن مرجع فقید مراتب ناراحتی و نارضایتی و خشم خویش را ابراز نمود گزارشگر ساواک از آن سخنرانی این گونه گزارش می‌دهد:

دیشب روزنامه را برایم خواندند. خیلی ناراحت شدم. مدتی است که به دین و روحانیت جسارت می‌کنند. بعد [‌حضرت آیت‌الله گلپایگانی] طلبه‌ها را نصیحت کرد که باید متحد باشید، اختلاف را کنار بگذارید، اختلاف بین ما از آمدن کارتر به ایران بدتر و زیان‌آورتر است. آنها از اختلافات ما استفاده می‌کنند. قبل از این‌که شما بیایید من داشتم نامه می‌نوشتم برای آیت‌الله خوانساری که جلو این کارها را بگیرد چون شخصا با دستگاه رابطه ندارم. درس‌ها را تعطیل کردیم ولی نباید که به همین جا اکتفا کنیم، ما باید با آقایان دیگر هم صحبت کنیم تا آنها هم با ما اقدام کنند.

امام با این حرف‌ها کوچک نمی‌شود

خبرچین ساواک در ادامه، از تجمع در منزل مرحوم آیت‌الله العظمی نجفی مرعشی چنین گزارش می‌دهد:

طلبه‌ها در منزل آیت‌الله نجفی جمع شدند. آیت‌الله نجفی سخنرانی کرده و گفت: من ایشان را (خمینی‌ را)‌ خوب می‌شناسم.. با هم رفیق هستیم، ایشان با این‌ حرف‌ها کوچک نمی‌شود، من اقداماتی کرده‌ام... .


حضرت آیت‌الله العظمی حاج سید محمدرضا گلپایگانی به روایت اسناد ساواک، مرکز بررسی اسناد تاریخی