دلایل تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی


888 بازدید

دلایل تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی

  در 28 فروردین 1359، تعدادی از دانشجویان مسلمان کنترل دانشگاه تبریز را به دست گرفتند و فردای آن روز، منافقین و گروهک‌ها، دانشگاه تربیت معلم را تصرف کردند. به دنبال اولتیماتوم سه روزه از طرف شورای انقلاب به منافقین، مردم مسلمان، در دوم اردیبهشت 1359 موفق به شکست آنان شدند و این حرکت مورد تأیید امام قرار گرفت.

پس از آن، ضرورت ایجاب می‌کرد تا دانشگاه‌ها برای مدتی تعطیل باشد تا تغییر و تحولی اساسی در تمام نظام آموزشی کشور انجام شود، از این رو دانشگاه‌ها از آن روز تعطیل شدند تا با مطالعه و دقت و فرصت کافی، تحولی بنیادین و اساسی در نظام دانشگاهی کشور پدید آید. این وظیفه به عهده ستاد انقلاب فرهنگی محوَّل گردید تا این که دانشگاه‌ها در 27 آذر 1361 در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، بازگشایی شدند. این حرکت با هدف اسلامی کردن دانشگاه‌ها و خارج ساختن عوامل طاغوتی بود که به انقلاب فرهنگی موصوف شد به همین دلیل با جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی معاون اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به گفت و گو نشستیم که در ذیل می‌آید:

وی اظهار داشت: سقوط رژیم سلطنتی طبعا فقط معنای سیاسی اقتصادی نداشت بلکه باید جلوه آن در تمام ساختار های کشور نمود پیدا می‌کرد و ساختار جدید اسلامی و بومی در کشور طراحی می‌شد.

وی افزود: طراحی نظام اسلامی در همه ابعاد از یک طرف و از طرفی دیگر بعد فرهنگی که از نگاه همه تحلیلگران برجسته ضروری‌ترین وجه انقلاب بود لزوم تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را بر همگان آشکار می‌کرد.

منصوری با بیان اینکه انقلاب اسلامی در پی آن بود که از انقلاب سیاسی به انقلاب فرهنگی و اجتماعی برسد، گفت: بعد از انقلاب برای امنیت و حفظ کشور طراحی صورت گرفت اما بحث انقلاب فرهنگی به سرعت نه مقدور بود نه انجام شد و بعد از 34 سال انقلاب هنوز نیازمند به انقلاب فرهنگی است و اهداف انقلاب فرهنگی و اقتصادی محقق نشد.

نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه کلید انقلاب فرهنگی در سال 1359  به صورت خودجوش در داخل و بیرون از دانشگاه زده شد. مقداری از این اقدام به دانشجویان انقلابی بر می‌گشت و مقدار دیگر مربوط به تلاش گروه‌های  مذهبی خارج از دانشگاه از جمله حزب جمهوری اسلامی بود بعد از تلاش گروه‌های خودجوش رئیس‌جمهور و بعد از آن مجلس نیز در پیگیری و انجام انقلاب فرهنگی مصر شدند.

وی گفت: متاسفانه اولین ستاد انقلاب فرهنگی به دلایلی نتوانست به اهداف خود نائل آید و اولین اقدام ستاد تعطیلی دانشگاه بود که به نظر من تصمیم درستی بود چون دانشگاه به هسته فرماندهی کلیه گروه‌های معاند انقلاب اسلامی تبدیل شده بود.

منصوری ادامه داد: اما تعطیلی دانشگاه منجر به انقلاب فرهنگی نشد و متاسفانه جریان‌های مشکوک و ساده‌لوح با فشار خود دولت را مجبور کردند بعد از دو سال دانشگاه بازگشایی شود در حالی که عملا اقدام خاصی انجام نشد.

وی گفت: تنها اقدامی که در 2 سال تعطیلی دانشگاه اتفاق افتاد ادغام چند دانشگاه و اخراج برخی از اساتید بود اما هدف دانشگاه تغییر نکرد و دانشگاه تبدیل به موتور ماشینی شد که مدرک پروری می‌کرد و خروجی‌اش افرادی بودند که قصد داشتند پشت میز بنشینند.

وی ادامه داد: بعد از مدتی مجبور شدیم اسلامی سازی دانشگاه را مطرح کنیم. حتی موفق نشدیم علوم انسانی را و سبک زندگی خودمان را اسلامی کنیم.

منصوری گفت: جمهوری اسلامی شدن شرایطی دارد که اهداف نظام اسلامی تحقق پیدا کند تا اینکه ما بعد از 34 سال مجبور نشویم شعار اسلامی‌سازی علوم انسانی و بومی کردن سبک زندگی را مطرح کنیم و در بسیاری از موارد با معلول‌ها برخورد کنیم.


فارس