کتاب های محبوب آمریکایی ها چیست؟/ پاسخ 2300 نفر در یک نظرسنجی


1534 بازدید

کتاب های محبوب آمریکایی ها چیست؟/ پاسخ 2300 نفر در یک نظرسنجی

نظرسنجی اخیر موسسه هریس نشان می دهد بین کتابهای محبوب آمریکایی ها کتابهایی به چشم می خورد که بیشتر در حوزه داستانهای خیالی و افسانه ای نوشته شده اند.

در این نظرسنجی که حدود 2300 نفر از مردم ایالت های مختلف آمریکا با داشتن سن بالای 18 شرکت کرده بودند 10 کتاب بیشترین امتیاز را در طول تمام طول تاریخ این کشور کسب کرد.

لیست زیر به ترتیب اسامی محبوبترین کتابهای خوانده شده در آمریکا محسوب می شود:

1. انجیل 2. بر باد رفته نوشته مارگارت میشل 3. مجموعه هری پاتر نوشته جی.کی. رولینگ 4. ارباب حلقه ها نوشته جی.آر.آر تالکین 5. قتل یک طوطی نوشته هارپر لی 6. موبی دیک نوشته هرمان ملویل 7. ناطور دشت نوشته جی.دی. سالینجر 8. زنان کوچک نوشته می آلکوت 9. انگورهای خشم نوشته جان اشتاینبک 10. گتسبی بزرگ نوشته اف. اسکات فیتسجرالد

آخرین باری که نظرسنجی مشابهی از سوی موسسه هریس انجام گرفته بود به سال 2008 برمی گردد که در آن سال نیز دو کتاب محبوب آمریکایی ها انجیل و برباد رفته اعلام شدند. بر اساس این گزارش از سال 2008 تا کنون محبوبترین کتابهای داستانی نوشته شده در آمریکا ایستادگی اسفتن کینگ و رمز داوینچی دن براون هستند. البته قابل ذکر است که "ناطور دشت" سالینجر در شش سال اخیر هم در رده پرفروشترین کتابهای سال آمریکا لقب گرفته است.

در نظرسنجی جالب این موسسه آمارهای جالبتری هم گرفته شده است که نمونه آن اختلاف و سلیقه مردان و زنان در انتخاب کتابهای داستانی بوده است. بر اساس نتیجه آخرین نظرسنجی از این نوع مردان آمریکایی بعد از انجیل ارباب حلقه ها را به عنوان کتاب محبوب خود انتخاب کردند در حالیکه زنان ترجیح می دادند بعد از انجیل بر باد رفته مارگارت میشل را بخوانند.

در این نظرسنجی افراد بین 18 تا 36 سال هری پاتر، ارباب حلقه ها را به عنوان کتاب محبوب خود انتخاب کردند ولی با بالا رفتن سن گرایش به سمت کتاب بر باد رفته سوق پیدا کرد. یک آمار جالب دیگر انتخاب این کتابها بر اساس گرایش سیاسی بود که طرفداران احزاب لیبرال کتاب هری پاتر و میانه روها و محافظه کارها کتاب برباد رفته را انتخاب کردند.

در یک تحلیل دیگر روی این نظرسنجی معلوم شد که مردم ساکن شرق آمریکا بیشتر ارباب حلقه ها و مردم ساکن جنوب بر بادرفته و مردمی که در غرب آمریکا زندگی می کنند مجموعه هری پاتر را دوست دارند.


ایبنا