خاطرات سردار گرجی‌زاده از زندان‌های مخوف الرشید منتشر می‌شود


1642 بازدید

خاطرات سردار گرجی‌زاده از زندان‌های مخوف الرشید منتشر می‌شود

محمد مهدی بهداروند از انتشار «زندان‌های الرشید»‌در قالب تاریخ شفاهی که به روایت خاطرات سردار گرجی‌زاده از زندان‌های مخوف الرشید می‌پردازد‌، توسط انتشارات سوره مهر در آینده نزدیک خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی بهداروند نویسنده تاریخ شفاهی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ به تازه‌ترین اثر در دست انتشار خود اشاره کرد و گفت: «زندان الرشید»‌ عنوان کتابی است که خاطرات سردار علی‌اصغر گرجی‌زاده رئیس ستاد قرارگاه سپاه ششم نیروی زمینی ارتش را روایت می‌کند. این کتاب به زودی از سوی حوزه هنری منتشر می‌شود.
وی افزود: قرارگاه سپاه ششم نیروی زمینی ارتش تحت فرماندهی شهید علی هاشمی‌در جزیره مجنون بود.وی به همراه شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه 4تیر ماه سال 67 با سقوط قرارگاه، هدف هلی‌برد عراقی‌ها قرار می‌گیرد. و به همراه سردار هاشمی موفق می‌شود به نیزارهای جزیره مجنون بگریزد، ولی کمی بعد علی هاشمی شهید می‌شود و سردار گرجی‌زاده هم پس از 30 ساعت مخفی شدن، به اسارت عراقی‌ها درمی‌آید.
این نویسنده و فعال حوزه تاریخ شفاهی گفت:‌ سردارگرجی‌زاده به مدت چهارماه فرماندهی خود بر قرارگاه سپاه ششم را از عراقی‌ها مخفی می‌کنند ولی بعد از چهارماه لو می‌رود. وی بعد از لو رفتن، مورد بدترین شکنجه‌ها قرار می‌گیرد. ایشان را به زندان الرشید که مخوف‌ترین زندان عراقی‌ها بوده منتقل می کنند و 8 سال اسارت خود را در این زندان به سر می‌برد. در حالیکه هرگز اسمش به صلیب سرخ جهانی داده نمی‌شود.
بهداروند گفت: خاطرات این سردار جنگ در 800 صفحه اکنون آماده شده است،‌ شیوه نگارش این اثر شیوه‌ای جدید است، البته اصل اثر به مانند سایر آثار تاریخ شفاهی با پرسش و پاسخ آغاز شد،‌  اما در ادامه برای برقراری ارتباط با مخاطب از شیوه داستانی بهره گرفته‌ام،‌  البته نه به این معنا که خارج از مسیر واقعی رخدادها  حرکت کنیم.
وی در توضیح بیشتر گفت: معمولاً‌ در تنظیم تاریخ‌شفاهی‌ها به شیوه داستانی از صفر تا صد موضوع و زندگی‌نامه بیان می‌شود،‌  اما ما داستان را از سقوط قرارگاه فرماندهی در جزیره مجنون آغاز کردیم و پس از اسیری گرجی‌زاده داستان به زمان کودکی وی باز می‌گردد و دائم بین زمان حال و گذشته در رفت و آمد است.
بهداروند در پایان گفت: در انتهای کتاب اسناد و تصاویر مرتبط نیز ذکر شده است،‌ آقای سرهنگی بعد از مطالعه این کتاب گفت،‌ که از بین تمام کتاب‌هایی که تاکنون درباره جنگ تحمیلی کار شده است، این یکی منحصر به فرد است.


تسنیم