کتاب «تهاجم انگلیس به جنوب ایران» منتشر شد


2893 بازدید

 کتاب «تهاجم انگلیس به جنوب ایران» با تأکید بر نقش روحانیت منطقه در مبارزه با استعمار اثر عبدالکریم مشایخی، منتشر شد.

روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اعلام کرد کتاب «تهاجم انگلیس به جنوب ایران» پشتیبانی علمای بزرگ از سرداران مدافعان در برابر حملات انگلیس به جنوب ایران را روایت می‌کند. بندر بوشهر در دوره قاجار در کرانه شمالی خلیج فارس معتبر‌ترین بندر تجاری ایران بود که به دلیل اختلافات سیاسی دولت‌های انگلیس و ایران بر سر مسئله هرات چهار بار مورد تجاوز نیروهای مهاجم انگلیسی قرار گرفت. مردم بوشهر با پیروی از فرامین علمای روحانی در شرایطی به دفاع از آب و خاک ایران عزیز دفاع کردند که دولت ضعیف قاجار هر روز بر اساس امتیازی گوشه‌هایی از این سرزمین را به بیگانگان واگذار می‌کرد. در این میان علمای بزرگ آن دوره به حمایت و پشتیبانی از سرداران و غیور مردان مدافع آن زمان پرداختند. کتاب "تهاجم انگلیس به جنوب ایران"، به این موضوع با تأکید بر نقش روحانیت منطقه در مبارزه با استعمار پرداخته است. این کتاب شامل چهار بخش به شرح زیر است: بخش اول: هجوم اول نیروهای انگلیس به جنوب ایران، بخش دوم: هجوم دوم نیروهای انگلیس به جنوب ایران، بخش سوم: تحولات مشروطه خواهی در جنوب ایران،بخش چهارم: جنگ جهانی اول و اشغال بوشهر.

مشایخی در بخشی از مقدمه کتاب خود، درباره چگونگی حضور انگلیسی‌ها در خلیج فارس چنین می‌نگارد: در دورة دوم حضور انگلیسی ‌ها در خلیج فارس، سیاست‌های این دولت از جنبه‌های اقتصادی محض به سوی منافع سیاسی روی آورد. انگیزۀ اصلی چنین تغییری در خط ‌مشی انگلیسی‌ها دفاع از منافع این کشور در هندوستان بود که خلیج فارس به‌ منزلۀ ارزنده ‌ترین راه دسترسی به امپراتوری جنوب آسیایی انگلیس، این هدف را تأمین می‌‌کرد.

در سال‌‌های واپسین‌‌تر، رقبای اصلی انگلستان، دولت‌‌های فرانسه و روسیه تزاری بودند که بر ‌اساس وصیت ‌نامه پطر کبیر روس‌ها تلاش داشتند خود را به آب‌‌های گرم خلیج فارس نزدیک کنند. انگلیسی‌ها با تلاش فراوان توانستند تا دورة قاجار سایر دولت‌‌های اروپایی را از نفوذ در خلیج فارس و تسلط بر آن باز دارند؛ اما انعقاد دو عهدنامه گلستان و ترکمن‌ چای شرایطی برای رو‌س‌ها فراهم کرد که به آنان این امکان را می‌‌داد در هر نقطه از سرزمین ایران نمایندگی خود را افتتاح کنند. گسترش قلمرو روسیه در ایران که با رسیدن به مرزهای کشورمان متوجه هند می‌شد، امپراتوری استعماری بریتانیا را بر آن داشت تا با زیر فشار قراردادن زمامداران ایران، به ‌ویژه منطقه هرات که جزئی از قلمرو ایران به شمار می‌‌رفت، از توسعه‌ طلبی روس‌ها جلوگیری کنند. از‌ آنجایی‌که هرات در گذشته، همواره جزئی از سرزمین اصلی به شمار می‌‌رفت و حکمرانان آن از طرف دربار شاهان ایران تعیین می ‌شدند، در جریان قرن نوزدهم میلادی مسئله هرات زمینه ‌ساز دو جنگ بین دولت‌های ایران و انگلستان شد.

کتاب «تهاجم انگلیس به جنوب ایران» با تأکید بر نقش روحانیت منطقه در مبارزه با استعمار به قلم عبدالکریم مشایخی با قیمت 25000 تومان در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب می توانند به نشانی www.poiict.ir مراجعه کنند.


فارس