تاریخ گمشده قوم قشقایی» نوشته شد


1680 بازدید

تاریخ گمشده قوم قشقایی» نوشته شد

کتاب «تاریخ گمشده قوم قشقایی» به کوشش نوروز درداری، نویسنده و محقق شیرازی از سوی نشر قشقایی منتشر شد. موضوع این کتاب پژوهشی ادبی، تاریخی و هنری درباره ایلات قشقایی استان فارس است._
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نوروز درداری گفت: از سه دهه پیش تحقیقاتم را درباره ایلات قشقایی استان فارس شروع کردم.
 
وی گفت: بررسی تاریخ مردم قشقایی مانند بسیاری از حوادث تاریخی دیگر تاکنون مبهم بوده و دانستنی‌های ما درباره گذشته‌های دور و تاریخ این مردم بسیار ‌اندک و غیر مستند است.

درداری درباره ضرورت این تحقیق عنوان کرد: تاکنون به‌ درستی معلوم نبوده که ترکان قشقایی چه تاریخی داشته و در کدام سرزمین‌ها می‌زیسته‌اند و چه حوادثی را پشت گذاشته‌اند.
 
وی افزود: بیشتر نوشته‌ها درباره تاریخ این قوم با حدس و گمان مورخان همراه بوده است.

نویسنده کتاب «تاریخ گمشده قوم قشقایی» گفت: یکی از اصلی‌ترین دلیل پراکنده‌نویسی مورخان در مورد مردم قشقایی فقدان سند، مدرک و نوشته‌ درباره وقایع و حضور در تاریخ باستانی این قوم بوده است.
 
وی ادامه داد: از آن جا که این قوم به زندگی کوچ‌نشینی اشتغال داشته و سکونت شهری نداشته و مدینه‌گرا نبوده‌اند، از خود آثار مدونی به یادگار نگذاشته‌اند و چنان‌چه در دورانی هم به صورت نیمه‌عشایری و شهری زندگی کرده‌اند، آثار به جای مانده از آنان یا از بین رفته یا تا کنون به دست نیامده است.

کتاب تاریخ گمشده قوم قشقایی در 10 فصل و 174 صفحه با قیمت پنج‌هزار تومان از سوی نشر قشقایی در شیراز منتشر و راهی بازار کتاب شده است.


ایبنا