آیا کریم دستمالچی پرواز انقلاب را بیمه کرده بود؟


آیا کریم دستمالچی پرواز انقلاب را بیمه کرده بود؟

اشاره: 

درچهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، شبکه جریان سازی خبری که از سوی منابع خارجی با کمک عناصر داخلی پشتیبان آنها بر روی توئیتر به تحریف تاریخ مشغول هستند ، گزارش غلطی را که سه سال پیش منتشر شده بود، مبنا قرار دادند تا چنین القاء کنند  «کریم دستمالچی  برای اقامت امام در پاریس خانه خریده و پول بیمه هواپیمای حامل امام خمینی به تهران را پرداخته است.» جالب آنکه عکس منتشر شده نیز در این مجموعه تاریخ سازی ها  مربوط به کریم دستمالچی از مداحان اهل مشهد است و ربطی به کریم دستمالچی که در 22 تیرماه 1360 به جرم "ایجاد اغتشاش در بازارمسلمین" به اعدام محکوم  شده است، ندارد. در مطلب پیش رو تلاش شده این تحریف تاریخ بررسی  و نقد شود تا مانع از انحراف افکار عمومی و قلب واقعیت های تاریخی شویم.

در ابتدا خبر رادیو فردا عینا نقل می شود:

« در چهلمین سالگرد ورود آیت‌الله خمینی در ۱۲ بهمن ۵۷ در توئیتر بسیاری از کاربران درباره «حاج کریم دستمالچی» نوشتند، فردی که بر اساس این توئیت‌ها، هواپیمای ایرفرانس حامل آیت‌الله خمینی را اجاره و بیمه کرد و قبلاً هم خانه آیت‌الله خمینی را در پاریس خریده بود. کریم دستمالچی که از اعضای جبهه ملی بود، در ۲۲ تیرماه ۱۳۶۰ به جرم‌هایی چون اغتشاش و کمک مالی به گروه‌های ضدانقلاب اعدام شد.»

درباره  ادعاهای  مطرح شده  توجه به نکات زیر ضروری است:

1-کریم دستمالچی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ،عضو هیات اجرایی جبهه ملی ایران در اروپا در کشور آلمان بود. در ماههای منتهی به انقلاب او همچون سایر طیفهای مبارز دیگر در نوفل‌لوشاتو مستقر شد. اما در هیچکدام از خاطره نگاری های افرادی که در آن زمان در نوفل‌لوشاتو حضور داشتند، درمورد خرید خانه توسط دستمالچی ذکری نشده است. امام خمینی پس از ورود به پاریس چند روزی در آپارتمان احمد غضنفرپور مستقر می شود و سپس درمنزل فردی به نام مهدی عسگری که درلوفل لوشاتو بود، اقامت می کند. بنابراین هیچ ردپایی از چنین ادعایی وجود ندارد.  

2- درباره ادعای پرداخت بیمه و اجاره‌ی هواپیمای بازگشت به ایران توسط کریم دستمالچی هم هیچ سند یا اظهار نظر از سوی فرد معتبری وجود ندارد. ضمن آنکه در این مورد نیز در خاطرات هیچ یک از افراد حاضر در فرانسه و پرواز بازگشت به ایران اشاره ای هم مشاهده نمی شود . بلکه آقای اردشیر هوشی از اعضای جبهه ملی در آلمان و دوست نزدیک صادق قطب‌زاده، در گفتگوی خود با سایت تاریخ ایرانی، هردو ادعا را صراحتا رد کرده است. او درباره ماجرای پول هواپیما می‌گوید «این هم که می‌گویند کریم دستمالچی اجاره یا بیمه هواپیما را پرداخت کرد دروغ است. دستمالچی اصلا روحش هم خبر نداشت.» برخی روایات تاریخی یکی از تجار انقلابی به نام آقای «علاءالدین میرمحمدصادقی»را فردی معرفی می‌کنند که با چک دومیلیون دلاری‌اش، پرواز ایرفرانس را بیمه کرده است. برخی دیگر نیز می‌گویند بیمه هواپیما توسط جمعی از بازاریان تهران، تبریز، مشهد و اصفهان پرداخت شده است.

3- دستمالچی و تعدادی دیگر از بازاریان تهران، پس از انقلاب همچنان عضو جبهه ملی هستند. فعالیت ضد انقلابی او در ماجرای درگیریهای میتینگ جبهه ملی علیه لایحه قصاص در 25 خرداد 60 و آشوب خیابانی هواداران مجاهدین خلق در  30 خرداد، به اوج می رسد، در نتیجه او به همراه تعدادی از فعالین و حامیان منافقین و جبهه ملی دستگیر می‌شود. پس از دستگیری دستمالچی ، تعدادی از اعضای جبهه ملی،مخفی شده و مدتی بعد به خارج از کشور فرار می‌کنند.

در 22 تیرماه 1360 روزنامه‌ها ضمن انتشار اعلامیه دادستانی ازاعدام 12 نفر از جمله دو بازاری معروف یعنی"کریم دستمالچی" و احمد جواهریان خبر می‌دهند. بنابر اعلامیه دادستانی «کریم دستمالچی فرزند عبدالکریم بجرم ایجاد اغتشاش در بازار مسلمین و بتعطیل کشاندن آن، کوشش درجهت بی‌اعتبار کردن نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق مصاحبه با تلویزیونهای خارج از کشور، ارتباط با سران جبهه ملی جهت راهپیمای 25 خرداد، کمک مالی به گروههای ضد انقلاب، تصویب منشوری علیه جمهوری اسلامی ایران؛ مفسد فی الارض و باغی» و «احمد جواهریان فرزند حسن از افراد وابسته و فعال سازمان منافقین بجرم ایجاد اغتشاش در بازار مسلمین و تغذیه مالی سازمان و تشکیل خانه تیمی، شرکت در حمل سلاح از دانشگاه به مخفیگاه سازمان منافقین که توسط سازمان مزبور از دولت بسرقت رفته بود؛ مفسد فی الارض و باغی» شناخته و اعدام شدند.

4- نکته مهم دیگر اینکه حتی اگر بر فرض محال ، دستمالچی بیمه هواپیمای بازگشت امام و همراهان را به ایران پرداخته بود، از لحاظ حقوقی این موضوع نمی تواند دلیلی بر مصون ماندن یک مجرم از مجازات شود. در قوانین همه کشورها و از جمله ایران همه افراد در هر مقام و موقعیتی که باشند در صورت اعمال خلاف قانون ، متناسب با جرمی که مرتکب شده اند ، محاکمه و مجازات خواهند شد.

جمع بندی:

واقعیت آن است که شبکه خبرسازی خارج کشور با کمک بعضی ازمنابع خبری داخلی علاوه بر تحریف اخبار به «تحریف تاریخ» نیز روی آورده اند و تلاش می کنند از طریق ایجاد شبهات و طرح اتهام های واهی تاریخی پیروزی مردم ایران علیه رژیم استبدادی و وابسته پهلوی را مخدوش سازند. غافل از آنکه با خاک پاشیدن بر روی تاریخ، نمی توان حقایق تاریخی را تحریف کرد.


موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی