پشت‌پرده ۵۰۰ روز اسارت استاد ایرانی در آمریکا


پشت‌پرده ۵۰۰ روز اسارت استاد ایرانی در آمریکا

کتاب«از شریف تا لس‌ آنجلس» روایتی است خواندنی از تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی. عطاردی در این کتاب از ۵۰۰ روز اسارت خود در آمریکا سخن گفته است.

از شریف تا لس‌ آنجلس»، خاطرات مجتبی عطاردی، استاد دانشگاه شریف و پژوهشگر ایرانی، به قلم  پرویز سعادتی است که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. کتاب حاصل چندین ساعت مصاحبه و تحقیق نگارنده با استادی است که به اتهام نقض قوانین آمریکا ۵۰۰ روز در آمریکا اسیر بود. کتاب که در ۲۸۰ صفحه منتشر شده، شامل پنج فصل است که از دوران کودکی راوی برای معرفی بهتر او به مخاطب آغاز شده و در ادامه، به تحصیلات او در ایران می‌پردازد. بخش خواندنی و اصلی کتاب نیز به ماجرای اتهامات وارده به او و دستگیری این استاد دانشگاه اختصاص دارد.کلیدی‌ترین پرسشی که کتاب سعی دارد به آن پاسخ دهد این است که چرا استادان ایرانی که در همین سال‌ها به آمریکا یا سایر کشورهایی که پلیس ویژه تحریم آمریکا در آنها مستقر است، رفته‌اند، دستگیر شده‌اند. در بخشی از این کتاب راوی می گوید : « زندانی شدن یک استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی در یک کشور بیگانه تا آنجا که می دانم قبل از دستگیر شدن من رخ نداده بود . به ویژه زندانیان در زندان بزرگ ترین قدرت اهریمنی دنیا »

کتاب از شریف تا لس آنجلس ،خاطرات دکتر سید مجتبی عطاردی از 500 روز اسارت در آمریکا انتشارات سوره مهر در فروردین 1399 منتشر شد. چاپ اول این کتاب در 2500 نسخه در 280 صفحه با قیمت   370,000 ریال در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.


روزنامه دنیای اقتصاد