شورای انقلاب نمی‌تواند دولت من را جارو کند!


پاریس-خبرگزاری فرانسه- شاپور بختیار نخست‌وزیر ایران اظهار داشت که عناصر مذهبی، پس از عزیمت شاه به خارج از کشور دولت او را تحت فشار شدید قرار خواهند داد، اما این دولت را شورای انقلاب اسلامی جارو نخواهد کرد.

نخست‌وزیر جدید ایران، ضمن مصاحبه‌ای با فرستاده مخصوص رادیوی فرانسه اضافه کرد: «من خیلی سنگین‌تر از آنم که بتوانند مرا جارو کنند[!]. منظورم اینست که یک دولت را نمی‌روبند. من موضع خودم را همان طور که پیش از این هم گفته‌ام حفظ خواهم کرد. نخست‌وزیر ایران در برابر این پرسش که اگر حضرت آیت الله خمینی به ایران بازگردند، آیا از برابر ایشان کنار خواهد رفت، خاطرنشان کرد که: «سیاست از برابر یک شخصیت مذهبی کنار نمی‌رود[!].»

بختیار تأکید کرد که رهبر شیعیان ایران برای ایرانیان محترم‌ترین شخصیت هستند، اما در هر حال یک شخصیت سیاسی نیستند[!]. نخست‌وزیر ایران در برابر این پرسش که نسبت به تشکیل شورای انقلاب اسلامی که موجودیت آن به وسیله حضرت آیت الله خمینی اعلام شده است، چه عقیده‌ای دارد؟، پاسخ داد: «آنچه مورد احترام ما است، تصمیم‌هایی است که شخص حضرت آیت الله خمینی می‌گیرند[!]، من از اطرافیان ایشان اطلاعی ندارم.»

بختیار در مورد سفر شاه ایران به خارج از کشور گفت: «عزیمت ایشان بسیار نزدیک است. اما من نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که این سفر چگونه صورت می‌گیرد، و پس از آن چه خواهد شد.» وقتی از بختیار پرسیده شد که آیا شاه ایران پنهانی از کشورش خارج می‌شود یا به قصد گذراندن تعطیلات از ایران می‌رود، پاسخ داد که به عقیده او قصد از این سفر بینابین است، و این شاه ایران است که باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

بختیار مؤکداً اظهار داشت که او از بروز یک کودتای نظامی پس از عزیمت شاه هراسی ندارد و اضافه کرد که ارتش در سیاست مداخله نمی‌کند[!]، بلکه از حکومت[=دولت بختیار] حمایت می‌کند.


روزنامه اطلاعات؛ 25 دیماه 1357
شورای انقلاب نمی‌تواند دولت من را جارو کند!