«حاج آقا مجتبی» به روایت قلم


1777 بازدید

«حاج آقا مجتبی» به روایت قلم

کتاب «حاج آقا مجتبی» تالیف شورای سردبیری موسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح‌الهدی، گذری بر زندگی عالم ربانی، فقیه و مرجع عالی‌قدر آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی است.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب حاضر با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات از سوی شورای سردبیری موسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح‌الهدی متشکل از حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسین تهرانی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمد‌رضا زائری، میثم مطیعی و علی جعفرآبادی در شش بخش تدوین و تنظیم شده است.

بخش نخست کتاب با عنوان «حیات طیبه» مروری بر زندگینامه استاد تهرانی است. مجتبی تهرانی در سال 1316 هجری شمسی در خانواده‌ای اهل علم، معرفت و شهادت در تهران به دنیا آمد. وی در طول زندگی شریفش اخلاق را سرلوحه زندگی و کلاس‌ها و مجالس خودش قرار می‌داد. در قوت علمی این فقیه بیان همین نکته کافی است که وی در مدت عمر پر‌برکتش بیش از 32 مرتبه کتب اربعه شیعه را مرور کرد و بیشتر عبارات آن را در ذهن حاضر داشت.

«شجره طیبه» بخش دوم این کتاب است که به یادداشت آیت‌الله استادی درباره خاندان تهرانی اختصاص دارد. «کلام بزرگان» بخش سوم کتاب نام دارد که گزیده‌ای از پیام‌ها و فرمایشات مراجع و عالمان را درباره استاد تهرانی در خود جای داده است.

در بخش چهارم با عنوان «خاطرات» که بیشتر حجم کتاب را به خود اختصاص داده، گوشه‌هایی از زندگی پر‌برکت استاد در آینه خاطرات ذکر شده است. یکی از خاطرات از زبان یکی از مامومین مسجد این‌گونه روایت شده است: «یک روز در ماه مبارک رمضان رفتم خدمت حاج آقا و گفتم: من قرآن را به فارسی می‌خوانم چون خواندن عربی برایم سخت است. حاج آقا لبخند زدند و گفتند: شما همان عربی سخت را بخوان! گفتم: آخر من اینطوری چیزی نمی‌فهمم. ایشان فرمودند: تو نمی‌فهمی ولی خدا که می‌فهمد؛ شنونده باید عاقل باشد که هست! تو قرآن را برای خدا بخوان؛ ان‌شاء‌الله کم کم درست می‌شود.»

در بخش پنجم، متن پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی درباره حاج آقا مجتبی درج شده است. در بخش پایانی هم با عنوان «مصابیح‌الهدی» فعالیت‌های دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی معرفی شده است.

التهذیب فی‌الاصول، التهذیب فی‌الفقه‌الجعفری، تهذیب‌الاخلاق، تهذیب‌العرفان، رسائل بندگی، سرنوشت انسان، کتاب ایمان، عقاید اسلامی و التهذیب فی تفسیر‌القرآن، از جمله آثار حاج آقا مجتبی است که از سوی این موسسه در قالب دیجیتالی، مکتوب و چندرسانه‌ای در دست تالیف و انتشار است.

چاپ دوم کتاب «حاج آقا مجتبی» در 324 صفحه و به بهای هفت هزار و 500 تومان از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح‌الهدی منتشر شده است.


ایبنا