گزارش ترور و مرگ تیمور بختیار به دست ساواک


نخست وزیری سازمان اطلاعات و امنیت کشور (س.ا.و.ا.ک)

امنیت داخلی

شماره :

تاریخ: 10/6/48 [10/6/49]بولتن : ویژه

درباره : مراجعت مهندس سهراب یاوری

از مامورین ساواک از بغداد.

این بولتن شامل ۵ برگ است

به عرض رسیدمهندس سهراب یاوری مقیم سوئد که به وسیله داود منشی زاده به تیمور بختیار معرفی شده بود و با ساواک همکاری دارد از طرف تیمور بختیار ماموریت داشت تعدادی دستگاه بیسیم و همچنین وسائل انفجاری (بارادار) تهیه و به بغداد حمل نماید مشارالیه در اجرای دستور تیمور بختیار اقدام و حدود یکهفته قبل از تیر خوردن نامبرده بهمراه وسائل خریداری شده وارد بغداد گردید. مهندس سهراب یاوری روز 8/6/49 از بغداد با هواپیما بازگشته و مشاهدات خود را به ساواک چنین گزارش داده است: روز 16/5/49 تیمور بختیار به اتفاق دو پسر خود - علاء الدین (بهرام میربختیار مامور ساواک) - فرهنگ (ضارب) و دو نفر عراقی برای شکار عازم دیاله شدند. در شکارگاه فرهنگ ابتداً احمد (عراقی) محافظ تیمور بختیار را که مسلح بمسلسل بوده از پا در آورده و سپس 4 گلوله به تیمور بختیار شلیک میکند. تیمور بختیار به بغداد منتقل و در بیمارستان الرشید بستری می شود و بلافاصله تمام ایرانیانی که با بختیار همکاری داشته اند بازداشت شده و محمود محمدعلی (حشمت اله عظیمی) و مهندس سهراب یاوری که در هتل زندگی می کرده اند به کاخ محل اقامت بختیار منتقل و به اتفاق علاء الدین (بهرام میربختیار) که از پیش در محل کاخ اقامت داشته تحت نظر قرار میگیرند.

چون در تحقیقاتی که از ضارب و سایر بازداشت شدگان به عمل می آید فاش می شود که علاء الدین نیز از مامورین ساواک بوده و مشارالیه را به زندان منتقل و حشمت اله عظیمی و سهراب یاوری کماکان به اتفاق خانواده بختیار در کاخ باقی می مانند. تیمور بختیار در اثر معالجاتی که می شده در حال بهبود بوده و حتی گاهی صحبت می کرده است لیکن بعلت انفکسیون [سکته] از 24/5/49 حال وی به وخامت گرائیده و قرار بوده روز 25/5/49 سهراب یاوری برای آوردن طبیب متخصص از سوئد به استکهلم و حشمت اله عظیمی برای آوردن طبیب متخصص به پاریس سفر نمایند که بلیط هواپیما نیز تهیه شده بوده ولی روز 25/5/49 تیمور بختیار در بیمارستان فوت کرده است و در نتیجه عزیمت ایندو نفر به اروپا منتفی شده است.

مهندس سهراب یاوری می افزاید جنازه تیمور بختیار در سردخانه به امانت گذارده شده و مقامات عراقی سرگرم مطالعه درباره نحوه اقدامات بعدی بوده اند. بعد از فوت تیمور بختیار همه روزه در کاخ گریه و زاری به وسیله همسر - خواهر - فرزندان تیمور بختیار و سایر مقیمین کاخ جریان داشته است و بالاخره روز 7/6/49 مقامات عراقی تصمیم می‌گیرند جنازه را به خاک بسپارند (تاریخی که عبدالجبار عبدالستار دیپلمات عراقی به مسئول جنبش اظهار داشته بود) لذا شنبه شب (7/6/49) شبانه جنازه را از سردخانه به نجف منتقل و در رواق حرم حضرت علی (ع) به خاک می سپارند. در مراسم تدفین همسر - خواهر - فرزندان مستخدم و سایر کارکنان کاخ شرکت کرده اند ولی سهراب یاوری بعلت آن که به وی اجازه خروج از عراق داده شده بود و در ساعت اجرای برنامه تدفین هواپیمای مورد نظر پرواز می‌نموده در مراسم مذکور شرکت نکرده است. سهراب یاوری اضافه میکند همسر تیمور بختیار ضمن گریه و زاری مرتب به سعدون معاون صدام حسین تکریتی فحاشی می کند و می گوید او مسبب مرگ شوهرش شده است و از روز اول موافقت نکرده است که از خارج طبیب متخصص درجه اول به بغداد دعوت شود. همسر تیمور بختیار قصد داشته است به اتفاق فرزندان خود از بغداد خارج و عازم ژنو شود ولی مقامات عراقی از خروج وی جلوگیری و اظهار می دارند خروج شما مقرون بمصلحت نیست و ممکن است مقامات ایرانی در اروپا دو فرزندش را ربوده و اعلام کنند موقعی آنها را آزاد خواهند کرد فرهنگ (ضارب) آزاد شود و حتی گفته اند دولت عراق برای ادامه تحصیل فرزندان شما سه نفر از پروفسورهای درجه اول را از سوئیس استخدام خواهد نمود که به بغداد آمده و تدریس فرزندان شما را عهده دار شوند ولی همسر تیمور بختیار کماکان در تلاش است که از بغداد خارج شود. سهراب یاوری که طی مدت اقامت در بغداد با سعدون معاون صدام حسین تکریتی دوست صمیمی شده است اضافه میکند قرار شده است در آینده نیز با عراقیها همکاری کند. سعدون در حضور وی به همسر تیمور بختیار گفته است چون در تحقیقات از فرهنگ (ضارب) روشن شده است ساواک فرهنگ را از تیپ نیروهای مخصوص تحویل گرفته و به عراق اعزام داشته دو نفر از فدائیان را برای کشتن سپهبد نصیری و سرهنگ خسروداد به ایران اعزام داشته است که انتقام خون تیمور بختیار گرفته شود. سعدون همچنین گفته است تمام ایرانیانی که از ایران با تیمور بختیار ارتباط داشته اند وابسته به ساواک بوده اند به استثنای اسلامی (سهیل مسئول جنبش به اصطلاح آزادی بخش ملت ایران) و چون مقادیر قابل توجهی اسلحه نزد اسلامی است باید بهر طریق شده او و سلاح ها را نجات داد. از مهندس سهراب یاوری هنگام خروج از بغداد بقصد استکهلم تعهد کتبی گرفته شده است که مشاهدات و مسموعات و اطلاعات خود را در زمینه کشته شدن تیمور بختیار با احدی مطرح ننماید.به عرض رسید فرمودند ممکن است گفته های او صحت داشته باشد. 12/6[/49]


 


گزارش ترور و مرگ تیمور بختیار به دست ساواک