زندگی نامه شهید حجت الاسلام والمسلمین محمد علی حیدری


زندگی نامه شهید حجت الاسلام والمسلمین محمد علی حیدری

 شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی حیدری در سراسر عمر پر برکت خود همواره به برپایی احکام اسلام و تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران اندیشید و هرگز به خود توجه نکرد.
شهید حجت الاسلام والمسلمین محمد علی حیدری سال در خانواده ای روحانی و در شهر خون و قیام قدم به کره خاکی نهاد. پدر وی مرحوم آیت الله محمدولی حیدری لرستانی از روحانیون بزرگ شهر نهاوند بود.
آیت اله محمدولی حیدری پس از کسب درجه اجتهاد، به پیشنهاد حضرت آیت الله بروجردی، عازم نهاوند شد و تبلیغ علوم اسلامی و بسط و گسترش مراکز علوم دینی، مساجد و حسینیه ها را در صدر برنامه های خود قرار داد که از آن جمله میتوان به ساخت حسینیه و مسجد جوانان شهر نهاوند اشاره کرد. از مرحوم آیت الله محمدولی حیدری سه اثر به نام های 1. تنبیه الغافلین و ارشاد الجاهلین 2. خلاصه البیان فی احکام نسوان‌ 3. دیوان شعر به یادگار مانده است .
شهید حجت الاسلام محمدعلی حیدری در چنین خانواده ای رشد و نمو یافت و در12سالگی، تحصیل علوم دینی را پس از آموزش قرآن کریم در نزد پدرو گذراندن مقطع ابتدایی، در حوزه علمیه قم آغاز کرد. وی با گذراندن دروس مقدماتی سطح فقه و اصول در نزد مرحوم آیت الله مشکینی و آیت الله سلطانی،‌ شرح منظومه را به همراه شهید آیت الله مصطفی خمینی(ره)، در محضر آیت الله شیخ محمد فکور یزدی فراگرفت. او بخش عظیمی از کتاب «شفا» را در محضر مرحوم علامه طباطبایی آموخت و در درس خارج آیت الله العظمی شیخ محمد علی اراکی(ره) و آیت الله حاج سید محقق داماد شرکت می کرد.
نبوغ ذاتی و حافظه فوق العاده قوی او به اندازه ای بود که به گفته برخی کسانی که با او هم دوره بودند:‌«هرگاه عبارتی را دوبار می خواند آن را از حفظ می کرد.» او به سبب استعداد درخشانی که داشت از شاگردان ممتاز خارج حضرت امام خمینی(ره) و مرحوم آیت الله العظمی بروجردی(ره) به حساب می‌آمد. تلاش های مستمر و علاقه او به فهم درس خارج به گونه ای بود که مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، یک دوره کتاب ارزشمند «وسائل الشیعه» را که در آن زمان نایاب و گران قیمت بود به وی هدیه کرد.
حجت الاسلام عباسی ساوجی یکی از دوستان شهید حیدری درباره نبوغ او چنین می گوید: «ما انتظار داشتیم شهید حیدری در آینده به درجه مرجعیت برسد ،شهید حیدری در ادبیات فارسی، تفسیر قرآن و مسائل اجتماعی و فلسفی و در ردّ مکاتب کمونیستی و ماتریالیستی آگاهی کامل داشت. او دانشمند بزرگی بود،‌ اقتصاد را به بعضی از طلاب نوآموز تدریس می کرد. او در سن 30 سالگی به درجه اجتهاد رسید و در جلسات هفتگی که پیش از تبعید امام عظیم الشأن برگزار می
شد شرکت منظم داشت .
شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی حیدری در سراسر عمر پر برکت خود همواره به برپایی احکام اسلام و تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران اندیشید و هرگز به خود توجه نکرد. سر انجام این روحانی مبارز شامگاه خونین هفتم تیر سال پیکر مطهر شهید حیدری با درخواست و اصرار مردم حق شناس نهاوند پس از تشییع امت حزب الله در تهران، به نهاوند منتقل و در کنار مرقد پدر بزرگوارش در حسینیه جوانان نهاوند به خاک سپرده شد.
روحش شاد و یادش گرامی


باشگاه خبرنگاران جوان