آمریکا ناقض آزادی بیان درمورد فلسطین


1408 بازدید

آمریکا ناقض آزادی بیان درمورد فلسطین

این تلاشهای آمریکا در پاسخ به یک ابتکار عمل فراگیر بین المللی، بایکوت و  تحریم ( جنبش تحریم جهانی BDS) که من نیز از مدت طولانی طرفدار آن بوده ام صورت می گیرد.

بگزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) بنقل از پایگاه اینترنتی انتفاضه الکترونیک، دیسموند توتو اسقف اعظم سابق کیپ تاون یکی از چهره های برجسته در مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی با صدور بیانیه ای در محکومیت تلاش آمریکا برای محدودکردن آزادی بیان در فلسطین و مجازات تحریم کنندکان اسراییل نوشت: من امروز می نویسم تا ابراز نگرانی شدید خود در مورد موجی از اقدامات حقوقی در ایالات متحده با هدف مجازات و ارعاب کسانی که از وجدان خود صحبت می کنند و موارد نقض حقوق بشر علیه ملت فلسطین را به چالش می کشند،  را اعلام کنم. در مجالس قانونگذاری در مریلند، نیویورک، ایلینوی، فلوریدا، و حتی در کنگره ایالات متحده، لایحه ای ارائه شده است که یا بودجه مالی به انجمن های علمی و آکادمیک (تحریم کننده اسراییل ) منع خواهد شد یا کسانی که در برابر اشغالگری سرزمینهای فلسطین از سوی اسرائیل ایستادگی می کنند بدنام خواهند شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: این تلاشهای آمریکا در پاسخ به یک ابتکار عمل فراگیر بین المللی، بایکوت و  تحریم ( جنبش تحریم جهانی BDS) که من نیز از مدت طولانی طرفدار آن بوده ام صورت می گیرد. جنبش BDS از یک فراخوان برای عدالت مردم فلسطین نشات گرفت. این یک جنبش مسالمت آمیز بین المللی فلسطینی است که به دنبال اعمال فشار بر دولت اسرائیل به پیروی از قوانین بین المللی برای احترام گذاشتن به رفتار با مردم فلسطین است.

دو عضو کنگره آمریکا لایحه ای را پیشنهاد کردند که براساس آن به دنبال تصویب قانونی هستند که گروههای دانشگاهی را که همکاری با مؤسسات آموزش عالی اسرائیل را تحریم می‌ کنند، محروم کنند.

در پیش نویس این لایحه آمده است: هر موسسه آکادمیکی که اسراییل را تحریم کند بودجه دولتی فدرال را از دست خواهد داد.

براساس این گزارش، این لایحه توسط پیتر راسکام نماینده جمهوریخواه و "دان لیپینسکی" نماینده حزب دموکرات هردو از ایالت ایلینوی ارائه شده است.

پیشتر نیز مجلس سنای ایالتی نیویورک قانونی را تصویب کرد که براساس آن ارائه تأمین مالی دولتی به گروه‌های دانشگاهی که به‌طور رسمی مؤسسات آموزش عالی اسرائیل را تحریم کرده و با آن‌ها همکاری نمی‌کنند، ممنوع خواهد شد.


قدسنا