علاقه روس ها به هنر ایرانی و دفاع مقدس


5500 بازدید

    مسکو - ایرنا - عباس نظری راد عضو هیات مدیره موسسه نمایشگاههای فرهنگی شرکت کننده در نمایشگاه کتاب مسکو، گفت: کتابخوانان روسی به موضوعات هنر، تاریخ و تمدن، دفاع مقدس و آثار ایرانی کودک و نوجوان علاقه زیادی دارند.

به گزارش ایرنا، نظری روز دوشنبه وز ددر مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مجموعه نمایشگاهی پارک ودنخا در مسکو، افزود: با توجه به این علاقه، تلاش برای افزایش شمار چاپ و عناوین کتاب های ایرانی ترجمه شده به روسی مورد توجه قرار دارد.

وی در باره غرفه نمایشگاههای فرهنگی در نمایشگاه مسکو که دیروز (یکشنبه) پایان یافت، اظهار کرد: حدود 300 عنوان شامل 1000 جلد کتاب در موضوع های مختلف عرضه شده که با توجه به فعالیت های فرهنگی جمهوری اسلامی، علاقه مندان زیادی را جلب کرد.

نظری راد ادامه داد: نمایشگاه کتاب مسکو که محل حضور بسیاری از برترین ناشران روسیه و دیگر کشورها است، اهمیت منطقه ای و بین المللی بسیاری دارد.

وی همچنین در باره همکاری های دو کشور در این حوزه اظهار کرد: روابط و تعاملات فرهنگی ایران و روسیه رو به پیشرفت است و می توان به حضور متقابل در نمایشگاههای کتاب و همچنین اختصاص روزهای ویژه هر کشور اشاره کرد که فرصت آشنایی بیشتر ایرانیان و روس ها را از هم فراهم می کند.

نظری گفت: همچنین نمایشگاههای کتاب فرصتی است تا چهره های فرهنگی و ادبی، ناشران و نویسندگان دو کشور بتوانند زمینه های همکاری را در این حوزه ها بررسی و برای رسیدن به اهداف پیش رو کمک کنند.

وی در پایان تاکید کرد: یکی دیگر از اهداف ارتقای همکاری های فرهنگی ایران با خارج از جمله روسیه، حضور در بازارهای خارجی نشر و برگردان کتاب های فارسی به زبان های مختلف است که تلاش در این عرصه به عنوان ضامن گسترش فرهنگ و ادب ایرانی به پشتیبانی نیاز دارد.

در نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو که با شرکت بیش از 600 ناشر از روسیه و 63 کشور در 36 هزار مترمربع برگزار شد، موسسه فرهنگی انتشاراتی صدرا نیز با مجموعه ای از کتاب ها در حوزه های مختلف از جمله شناخت ایران و فرهنگ و ادب غرفه داشت.

در غرفه های ایران که با برنامه ریزی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه سامان یافت، صدها عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف از جمله ایران‌شناسی، هنر، ادبیات، کودک و نوجوان، دین و دفاع مقدس به نمایش گذاشته ‌شده بود.

در این دوره از نمایشگاه افزون بر حضور گسترده ناشران روسی، فعالان نشر از 63 کشور از جمله آمریکا، کوبا، بلاروس، چین، ترکیه و همچنین کشورهای آسیای میانه و قاره های اروپا و آفریقا شرکت دارند و نزدیک به 100 هزار عنوان کتاب عرضه شده بود.


ایرنا