کتاب «شورای عالی انقلاب فرهنگی»


1483 بازدید

کتاب «شورای عالی انقلاب فرهنگی»

کتاب «شورای عالی انقلاب فرهنگی» از مجموعه کتاب‌های گزیده بیانات موضوعی حضرت آیت‌ الله سید علی خامنه‌ای «مدظله‌العالی» رهبر معظم انقلاب اسلامی، با عنوان «رهنمود» از سوی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای منتشر شد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی شورای انقلاب فرهنگی، کتاب «شورای عالی انقلاب فرهنگی» از مجموعه کتاب‌های گزیده بیانات موضوعی حضرت آیت‌ الله سید علی خامنه‌ای «مدظله‌العالی» رهبر معظم انقلاب اسلامی، با عنوان «رهنمود» از سوی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای «مدظله‌العالی» منتشر شد.

مجموعه 20 جلدی «رهنمود» که شامل گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوعات فرهنگی است، از سوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گردآوری و تدوین شده و دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای«مدظله‌العالی» آن را منتشر کرده است.

در فهرست این کتاب که فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی دسته‌بندی شده است، عناوین جایگاه و اهمیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضرورت اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و فرهنگ عمومی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مهندسی فرهنگی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و تهاجم فرهنگی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، علم، آموزش عالی و آموزش و پرورش، توصیه‌هایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی مشاهده می‌شود.

دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مقدمه این کتاب چنین نگاشته است:‌ «در این طرح بیانات و نظرات مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در خصوص مهم‌ترین موضوعات فرهنگی، هنری و علمی در طول دوره پر برکت رهبری ایشان از سال 1368 تاکنون به دقت مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و به صورت موضوعی در عناوین متعددی مانند: «تهاجم فرهنگی و جنگ نرم»، «علم و فناوری»، «هنر و ادبیات»، «تبلیغ دینی»، «رسانه و اطلاع‌رسانی» و دیگر موضوعات مهم فرهنگی تنظیم و تدوین شده است.»

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از این مقدمه نیز می افزاید: «یکی از مهم‌ترین مولفه‌های مدیریت فرهنگی و مهندسی فرهنگ مطلوب،‌ فضاسازی گفتمانی است. برنامه‌ها و اقداماتی که در حوزه فرهنگ و علم صورت می‌پذیرد هرچند ضروری و مؤثر است ولی چنانچه در یک فضای گفتمانی مناسب و مساعد صورت نگیرد، ممکن است اثر و نتیجه مطلوب و مورد انتظار را نداشته باشد.

به عنوان مثال در مقوله پیشرفت علم و فناوری، هرچند کارهای زیادی طی سال‌های بعد از انقلاب صورت گرفته ولی به حق در چند سال اخیر شاهد یک جهش اساسی و بلند در این حوزه بوده‌ایم. علت اصلی این جهش چیزی نیست جز ایجاد یک فضای گفتمانی قوی و مناسب از سوی مقام رهبری«مدظله‌العالی» به وی‍ژه در محیط‌های علمی و نخبگانی.»

کتاب «شورای عالی انقلاب فرهنگی» در پنج هزار نسخه و به بهای 9 هزار تومان از سوی انتشارات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای روانه کتابفروشی‌ها شده است.


ایبنا