اسناد 300 ساله روابط تهران بغداد در کتابخانه ملی عراق


2614 بازدید

رئیس کتابخانه ملی عراق در دیدار رایزن فرهنگی ایران، با تأکید بر گذر بیش ‌از 300 سال از عمر کتب و اسناد تاریخی مربوط به روابط دو کشور، گفت: نیازمند همکاری ایران در حفظ و نگهداری اسناد تاریخی عراق هستیم.

علاء ابوالحسن با حضور در رایزنی فرهنگی ایران در بغداد با حجت الاسلام غلامرضا اباذری دیدار و گفت‌ و گو کرد. وی با اشاره به اینکه در مرکز کتب و اسناد عراق، اسناد قدیمی وجود دارد که لازم است بازبینی شود، گفت: برای این کار ما نیاز به تجربیات ایران داریم.

علاء افزود: سندها و کتب معتبری در این مرکز وجود دارد که نشان از روابط و برخی از اشتراکات مرزی بین دو کشور ایران و عراق است؛ این اسناد مربوط به زمان پادشاهی در دو کشور می‌شود تا جایی که برخی از اسناد مربوط به بیش از 300 سال قبل است.

وی یادآور شد: نگرانی‌های ما در حفظ و نگهداری این اسناد است و با توجه به نبود امکانات جدید، فقط برخی از آنها به شکل کلی در آرشیوی که نیاز به بازسازی دارد، نگهداری می‌شود که در این مسیر نیازمند همکاری ایران هستیم.

رایزن فرهنگی ایران در عراق نیز به وجود امکانات بسیاری در حوزه شیوه‌های نوین کتابداری و حفظ آثار و اسناد قدیمی در ایران اشاره و تصریح کرد: تمام سعی ما بر این است تا بتوان مجموعه‌های ملی و فرهنگی غنی را حفظ کرد.

غلامرضا اباذری ادامه داد: در کتابخانه ملی که بخش‌های مختلفی دارد یکی از بخش‌ها مربوط به اسناد و کتب و نسخ خطی و تاریخی است و نگهداری آن به شکل خاص و پیشرفته‌ ای صورت می‌پذیرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در سخنان خود به سفر وزیر فرهنگ عراق به تهران و بازدید وی از کتابخانه ملی اشاره کرد و گفت: یکی از مباحث تفاهم‌نامه‌ای که به امضای وزرای فرهنگ دو کشور رسید، ترویج و آموزش در حفظ و نگهداری کتب و اسناد بود، لذا ما به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای هرگونه همکاری اعم از آموزش و انتقال تجربیات در زمینه‌های مختلف با کتابخانه ملی و مرکز اسناد عراق اعلام می‌کنیم.

وی تأکید کرد: در ایران چند کتابخانه و مرکز اسناد معتبر داریم که از جمله آن می‌توان به کتابخانه و مرکز اسناد ملی، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی در قم اشاره کرد.

اباذری خاطر نشان کرد: در بخش اسناد سه مترجم فارسی داریم که برخی از اسناد را تفکیک کرده و دسته بندی می‌کند که در این مدت تعداد زیادی از اسناد را الکترونیکی کرده‌ایم تا از نابودی آنها جلوگیری شود.

براساس گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در پایان هیأت عراقی خواهان اجرای تفاهم نامه فرهنگی امضاء شده بین دو وزیر و هماهنگی با کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برای تفاهم‌نامه خاص و همکاری‌های مشترک دو طرف شدند.


ایرنا