مجموعه هفت جلدی «مشاهیر ایران» برای نوجوانان آماده نشر شد


896 بازدید

مجموعه هفت جلدی «مشاهیر ایران» برای نوجوانان آماده نشر شد

مجموعه هفت جلدی «مشاهیر ایران» با معرفی مشهورترین افراد در حوزه‌های بزرگان دین، هنرمندان، شاعران، داستان نویسان و خاطره نویسان، سرداران دفاع مقدس و مصلحان اجتماعی در انتشارات سروش برای نوجوانان آماده نشر شد.
 
منوچهر اکبرلو نویسنده و منتقد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، درباره مجموعه هفت جلدی «مشاهیر ایران» اظهار داشت: در این مجموعه در هر جلد 10 نفر از مشهورترین افراد حوزه‌هایی مانند بزرگان دین، هنرمندان، شاعران، داستان نویسان و خاطره نویسان، سرداران دفاع مقدس و مصلحان اجتماعی معرفی شده‌اند.
وی افزود: مجموعه «مشاهیر ایران» با همراهی محسن هجری، پریسا برازنده، محمدرضا مرزوقی، حمزه ابراهیم‌زاده، حمید باباوند و مریم اکبرلو و به سفارش انتشارات سروش آماده شده است و در مراحل پایانی چاپ است.
اکبرلو در زمینه ویژگی‌های این مجموعه توضیح داد: در کنار معرفی مشاهیر کلاسیک برای نخستین بار برخی از مشاهیر معاصر هم معرفی شده‌اند، به طور نمونه در مجموعه شاعران در کنار معرفی فردوسی و سعدی، قیصر امین‌پور و سیدحسن حسینی هم معرفی شده‌اند. در مجموعه دانشمندان هم از دانشمندان دوره‌های پیشین مانند جابربن حیان و هم از دانشمندان هسته‌ای معاصر یاد شده است.
وی درباره معیار انتخاب این مشاهیر عنوان کرد: این کتاب برای مخاطب نوجوان آماده شده است و در آغاز هر جلد معیار انتخاب ان 10 نفر توضیح داده شده است چون در هر حوزه افراد قابل توجهی هستند. از آنجایی که در یک کتاب محدود نمی‌توان تمام جزئیات و ابعاد زندگی مشاهیر را بیان کرد، کوشیده‌ایم بیشتر بخش‌هایی از زندگی‌ آنها را مطرح کنیم که برای نوجوانان جذاب باشد و از آن مهمتر الگوی مناسبی به نوجوانان بدهد از اینرو به ابعاد کودکی و نوجوانی آنها بیشتر پرداخته‌ایم.
مدیر پروژه مجموعه  هفت جلدی «مشاهیر ایران» خاطرنشان کرد: تولید محتوای این اثر حدود یک سال ونیم به طول انجامیده است، یکی از دلایل این زمان‌بر بودن ایجادی هماهنگی میان نویسندگان بوده است.


فارس،