تقسیم شش میلیون دلار از دارایی ثریا اسفندیاری میان بنگاه‌های خیریه


1293 بازدید

تقسیم شش میلیون دلار از دارایی ثریا اسفندیاری میان بنگاه‌های خیریه

یک دادگاه آلمانی حکم به پرداخت شش میلیون و ۱۰۰ هزار دلار از دارایی‌های ثریا اسفندیاری، دومین همسر محمدرضا شاه به سه بنگاه خیریه در فرانسه داد.

 خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۵ تیر 1393 گزارش داد که بر اساس رای دادگاه، این مبلغ باید به طور مساوی میان صلیب سرخ فرانسه، یک گروه مدافع حقوق حیوانات و یک سازمان حمایت از افراد از کار افتاده تقسیم شود.

ثریا اسفندیاری بختیاری که از پدری ایرانی و مادری آلمانی‌ زاده شده، در سال ۱۳۲۹ همسر محمدرضا پهلوی شد. وی در سال ۱۳۸۰ در سن ۶۹ سالگی بر اثر سکته مغزی در پاریس درگذشت و در وصیتنامه خود که در سال ۱۹۹۱ تنظیم شده بود، چند موسسه خیریه و برادرش بیژن اسفندیاری را به عنوان وارث جواهرات و آپارتمان خود پس از مرگ تعیین کرد.

بیژن اسفندیاری که ساکن برلین بود، یک هفته بعد، در حالی که برای شرکت در مراسم خاکسپاری ثریا به شهر پاریس مسافرت کرده بود، درگذشت و بعد از آن، د‌هها مدعی وراثت وی به دادگاه آلمان مراجعه کردند. مشکل از انجا بود که بیژن  اسفندیاری مانند خواهرش ثریا هیچ فرزند قانونی نداشت.

سایت خبری «ولت آنلاین» آلمان در دسامبر سال 2013 خبر داد که ۳۰ نفر از بستگان و آشنایان خانم اسفندیاری مدعی ارث وی شده‌اند.

دارایی‌های مالی ثریا اسفندیاری که عمدتا از اموال دوران همسری محمد رضا شاه برجای مانده بود در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون یورو تخمین زده می شود.  اما وی املاکی نیز داشته است که هنوز هیچ گزارشی درباره میزان دقیق دارایی‌های وی منتشر نشده است.

دادگاه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرده است که مشخص نیست آیا برادر ثریا (بیژن) که هرگز ازدواج نکرده آیا فرزند غیرقانونی دارد یا نه. در همین زمینه شخصی از شهر زیگبورگ آلمان که به دادگاه مراجعه کرده و مدعی شده بود فرزند بیژن است، بعد از نبش قبر بیژن در سال ۲۰۰۲ و آزمایش دی ان‌ای معلوم شد که این ادعا صحت ندارد.  دادگاه آلمان اعلام کرده است که چون ثریا در سال ۲۰۰۰ ملیت آلمانی را قبول کرده و تا روز مرگ همین ملیت را حفظ کرده، بایستی موضوع تقسیم میراث وی تحت قوانین آلمان انجام شود، قوانینی که ارجحیت را در مقایسه با فرزند غیرقانونی به بنگاههای خیریه می‌دهند. این گزارش دقیقا نگفته است که دارایی‌های مالی و ملکی ثریا اسفندیاری دقیقا چه قدر بوده است.

در سال ۲۰۱۲ در حراج بخشی از جواهرات ثریا اسفندیاری در کریستی لندن، تنها یکی از انگشترهای الماس همسر سابق محمدرضا پهلوی حدود ۱۰۰ هزار یورو فروخته شد. ثریا از سال ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۶ ملکه ایران بود، اما به خاطر اینکه فرزندی به دنیا نیاورد، محمدرضا شاه از وی جدا شد. ثریا همان زمان ایران را ترک کرد و دیگر به ایران بازنگشت.