صالحی در مراسم رونمایی از سردیس شهید سلیمانی مطرح کرد:

شهید سلیمانی باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه خواهد ماند


شهید سلیمانی باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه خواهد ماند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شهید سلیمانی باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه ماند، شکوه و عزت همیشه همراه انسان‌هایی همچون شهید سلیمانی است، زندگی و مرگ این افراد همیشه باعزت همراه است.

شهید سلیمانی باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه خواهد ماند

مراسم ر‌ونمایی از پوستر جشنواره‌های بین‌المللی ذوالفقار(استان خوزستان) و ملی تئاتر سردار آسمانی(کرمان) و رونمایی از سردیس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در تالار رودکی برگزار شد.

 سید عباس صالحی در این مراسم ضمن تشکر از حضور خانواده شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و آیت الله موسوی جزایری اظهار داشت: وقتی امام راحل رحلت کردند یکی از رسانه‌ها آن زمان تیتر زد «باشکو آمد و باشکوه رفت» و امروز هم می‌توان از این تیتر اقتباس کرد و گفت «سرادر سلیمانی باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه خواهد ماند»، می‌توان گفت به این شکل زیست کردن رمز و راز زیادی دارد.

 وی در ادامه با برشمردن ویژگی‌های انسان‌هایی همچون شهید سپهبد سلیمانی خاطرنشان کرد: او‌لین ویژگی که انسان را به خدا می‌رساند تقوا است، در کنار تقوا؛ احسان ویژگی دیگری است که انسان‌های همچون شهید سلیمانی دارند، وقتی انسانی متقی و محسن شد معیت الهی او را فرا می‌گیرد و این معیت آثار زیادی برای انسان‌های متقی و محسن به همراه دارد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: شکوه و عزت همیشه همراه انسان‌هایی همچون شهید سلیمانی است، زندگی و مرگ این افراد همیشه باعزت همراه است، زیست شهید سلیمانی به گونه‌ای است که یک مراقبت پویا و همراه با عمل و حرکت را می‌توان در آن دید.

 صالحی یادآور شد: اخلاص خیلی سخت است زیرا یک مراقبت سخت درونی می‌خواهد؛ زیرا انسان نباید دچار هواهای نفسانی شود. هیچکس از شهید سلیمانی در طول چهل سال گذشته منیت ندیده است، کسانی که در این وادی بودند می‌دانند با چنین جایگاهی نداشتن ادعا در هیچ چیز چه مسیر سختی است.

وی افزود: مراعات حدود شرعی و اخلاقی در شهید سلیمانی متبلور بود، رهبر معظم انقلاب نیز در مورد ایشان به همین ویژگی تاکید داشتند و فرمودند « شهید سلیمانی یک جنگاور مسلط نظامی و هم یک فرد با مراعات حدود شرعی بود»، اینکه در سخت‌ترین شرایط انسان حدود انسانی، اخلاقی و شرعی را فراموش نکند، کار بسیار دشواری است. مهار نفس در لحظات سخت و رعایت حدود انسانی و شرعی کار آسانی نیست.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: شهید سلیمانی چهل سال بی‌وقفه در خط جهاد بود، در جبهه دفاع مقدس و همچنین مقابله با تروریسم خط نبرد و مبارزه را رها نکرد.

 صالحی با برشمردن ویژگی‌های دیگر شهید سلیمانی گفت: ایشان همیشه مردمی بود و مردمی زیست، به همین خاطر مردم به ایشان ادای دین دارند، او پناهگاه مردم بود و با مردم ارتباط نزدیکی داشت و زیرا مردم بدون حجابی می‌توانستند به ایشان دسترسی پیدا کنند و مشکلات خود را مطرح کنند.

 وی ادامه داد: شهید سلیمانی به عنوان خاطره‌ای در ذهن‌ها خواهد ماند، امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس است، این شهید با دفاع مقدس جان گرفت و بوی او در میان همگان پیچید، امسال او‌لین سالگرد دفاع مقدس بدون حضور این شهید والامقام است، اما حیات ایشان در بین همه جاری و ساری است.

 صالحی اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سهم خود در چهلمین سالگرد دفاع مقدس ارتباط و نقش شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس را پاس خو‌اهد داشت و مکتب شهیدان و هم مکتب شهید سلیمانی را معرفی خواهد کرد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امسال هم‌زمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس همه استان‌ها، به‌ویژه استان خوزستان و کرمان به عنوان دو بال این حرکت خواهند بود، خوزستان به اعتبار روزهای سخت جنگ و خون‌هایی که در این خاک ریخته شد تا خاک وطن حفظ شود و کرمان نیز به عنوان زادگاه این شهید دو استان اصلی در اجرای برنامه‌ها خواهند بود.

 وی در پایان از تمام اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که می‌توانند در ترویج مرام شهید سلیمانی اقدامی کنند، قدردانی کرد. در ادامه در ارتباط با استان کرمان از پوستر تئاتر خیابانی سردار آسمانی رونمایی شد و پیام سردار علی فضلی نیز قرائت شد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)