مقدمه سرلشکر قاسم سلیمانی بر کتاب «نبردهای پیروز»


918 بازدید

مقدمه سرلشکر قاسم سلیمانی بر کتاب «نبردهای پیروز»

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «نبردهای پیروز» حاصل مصاحبه عباس میرزایی با رزمندگان عملیات ثامن‌الائمه(ع) و طریق‌القدس توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. بخشی از این کتاب به روایت خاطرات حاج قاسم سلیمانی اختصاص دارد.

کتاب «نبردهای پیروز» حاصل مصاحبه عباس میرزایی نویسنده کتاب با بیش از 110 نفر از رزمندگان شرکت کننده در عملیات ثامن‌الائمه (ع) و نزدیک به 140 مصاحبه با رزمندگان حاضر در عملیات طریق‌القدس است که به تازگی توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. فرماندهی لشکر 41 ثارالله در این نبرد‌ها را سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه به‌عهده داشته و به همین دلیل بخشی از روایت این کتاب مربوط به خاطراتی است که از زبان وی بیان شده‌ است.

این کتاب بخشی از تاریخ شفاهی دفاع مقدس به حساب می‌آید و نویسنده برای مستند کردن روایت این کتاب تنها به انجام مصاحبه‌های حضوری با افراد بسنده نکرده و به منابع تاریخی تکمیل کننده همچون نوارهای ضبط‌ شده از بی‌سیم عملیات در زمان جنگ، کتاب‌های از پیش منتشر‌شده و مصاحبه‌های صدا و سیمای مرکز استان کرمان با رزمندگان در زمان جنگ نیز رجوع کرده‌ است.

کتاب «نبردهای پیروز» به‌ لحاظ زمانی وقایع شهریور سال 1360 تا بهمن ماه‌‌ همان سال را در بر می‌گیرد و از بخش‌های مختلفی همچون استان کرمان در نبرد ثامن‌الائمه، با گردان شهید بهشتی از کرمان تا آبادان، استان کرمان در نبرد بزرگ شرق کارون، به‌سوی نبرد طریق‌القدس و حماسه سابله تشکیل شده‌ است.

لشکر ثارالله خرمن دشمن را بر باد داد

سردار حاج قاسم سلیمانی نیز پیش از تحویل این اثر به انتشارات سوره مهر آن را مورد مطالعه قرار داده و مقدمه‌ای نیز بر آن نوشته‌ است. وی در مقدمه این اثر نوشته:

«بسم الله الرحمن الرحیم

سپاس خداوند که ما را قرن‌ها در اصلاب متعدد و در اعصار بسیار طولانی نسل به نسل منتقل کرد و در زمانی رخصت توفیق و حضور عطا فرمود که لحظات و دقایق چنین حیاتی، از آن‌چنان ارزشی برخوردار است که پس از بعثت نبی مکرّم اسلام (ص) و دوران کوتاه ائمه معصومین (ع) تا زمان ظهور منجی عالم، گذشتگان و عارفان سالک کوی حق در حسرت و جست‌وجوی آن بوده و خواهند بود و توفیق درک چنین فرصتی بر آیندگان نیز مجهول است.

قدر مسلّم آنچه در دوران دفاع مقدس مشاهده کردیم و بر ما گذشت باید قطعه‌های کم‌نظیر و برجسته‌ای از تاریخ گذشتگان و موعود وعده داده شده آیندگان دانست در واقع اعجاز توفیق استثنایی این نسل در این بوده است که اراده خداوند بر این قرار گرفته که حیات کوتاه عمر آنان تجسم قله انسانیت در گذشته و آینده باشد.

گذشتة پُر راز و رمز عاشورا و کربلا و آیندة وعده داده شده ظهور، در این قطعه بی‌نظیر تاریخ نمایشگاه عظیمی را از حقیقت خلقت و جوهر عبودیت برپا کرد که تماشاگران آن به وسعت هزاران سال متحیرانه زانوی سکوت بغل کرده و محو چهره‌های دلربا و سلوک سالکان آن خواهند بود.

نگارشی که صورت‌گرفته، صورت ظاهری بخشی از اتفاقاتی است که باطن آن را باید در "یَوْمَئذٍ یَصْدُورُ النّاسَ اشْتاتاً لِیَروا اَعْمالَهُمْ" به نظاره نشست و فقط معراج‌نشینان قادر به کشف آن حقیقت حقیقی و آن قوه و قدرتی هستند که اکبر محمدحسینی گفت: "مرا به زیر پل بکشانید و کسی نداند من زخمی هستم." و آرام آخرین رمق‌های خود را در مژه‌های چشم‌هایش فشرد و آخرین لحظة توفیق را بدرقه کرد و پرواز نمود.

ثامن‌الائمه شروع عاشوراهای کرمان و کرمانیان، سیستان و سیستانیان و هرمز و هرمزگانیان است. طریق‌القدس سرزمینی مقدس بود که ثارالله از آن متولد شد. مولود مبارکی که تبدیل به کعبه آمال مجاهدین شد، نجم ثاقبی که روزی در قامت حسین (ع) و روزی در قامت فرقه‌ای مقدس به نام ثارالله طلوع کرد و در آن فرقه ثارالله را به نسبت انسان‌ها تقسیم کردند، لذا آن فرقه را فرقة ثاراللهیان نامیدند.

کرمان، سیستان و هرمزگان به خود می‌بالد که در طریق‌القدس سینه دشمن را در دهلاویه درید و مهم‌ترین پل ارتباطی آن یعنی سابله را به تصرف خود درآورد. رزم کرمانیان در ثامن‌الائمه و طریق‌القدس سرآغاز تولد ثارالله و موجب اعتبار و اعتمادی شد که پس از آن سپاه کرمانیان در تمامی نبرد‌ها همواره خط‌شکن خطوط دشمن شد و ستاره کرمان در آسمان امام خمینی (ره) از چنان درخشندگی خیره‌کننده و پرجاذبه‌ای برخوردار شد که هزاران مشتاق خمینی (ره) را به خود جذب کرد که بعد‌ها لشکر و طوفانی سهمگین را به نام ثارالله پدید آورد تا خرمن دشمن را بر باد دهند.

درود و رحمت خداوند بر امام خمینی (ره) و شهیدان و مجاهدین این فتح بزرگ.

قاسم سلیمانی»


فارس،