کتاب فرهنگ اصطلاحات طلاب به چاپ دوم رسید


1569 بازدید

کتاب فرهنگ اصطلاحات طلاب به چاپ دوم رسید

 کتاب «فرهنگ اصطلاحات طلاب» به کوشش حجت الاسلام مهدی مسائلی توسط انتشارات آرما به چاپ دوم رسید.

طلاب و روحانیان از بَدوِ ورود به حوزه‌های علمیه، با مجموعه‌ای از اصطلاحات و الفاظ روبرو می‌شوند که در ابتدا، برای آنها نامأنوس به نظر می‌آید، اما مدتی بعد، طلاب تازه وارد نیز همین اصطلاحات را استفاده می‌کنند که ادبیاتی اختصاصی برای آنها به وجود می‌آورد. بدون شک، شناخت این اصطلاحات و الفاظ برای بسیاری جذاب است.
 

کتاب «فرهنگ اصطلاحات طلاب» مجموعه‌ای از این اصطلاحات است که به کوشش حجت السلام مهدی مسائلی گرده آوری شده و با بیان و توضیح بسیاری از اصطلاحات متداول میان روحانیان، سعی در شناساندن فرهنگ حاکم بر حوزه‌ها دارد.
 

در این اثر برای بعضی اصطلاحات، توضیح بیشتری وجود دارد زیرا نویسنده معتقد است که توضیح بیشتر آنها می‌تواند نمای روشن‌تری از فرهنگِ و رسوم طلاب ارائه کند.
 

اگر چه در این مجموعه نویسنده تلاش کرده است تا بیشتر اصطلاحات متداول در حوزه‌ها را گردآوری کند، در مقدمه نیز بر این نکته تأکید دارد که فقط قسمتی از این اصطلاحات را گردآوری کرده است و تکمیل آنها فرصت و همکاری بیشتری را می‌طلبد. افزون بر این، وی به این نکته نیز اشاره‌ای دارد که برای آن که بی دلیل بر حجم اثر افزوده نشود از بیان و توضیحِ بسیاری از تعبیرات و ضرب المثلهای عربی، و یا اصطلاحات علمی که کابرد عمومی ندارند، صرف نظر کرده است.
 

در مجموع این کتاب اثری نو و بدیع است که برای قشرها و مخاطبان مختلف، جذابیت خاص خود را دارد. گرچه در این میان برای کسانی که می‌خواهند آگاهی خود را از روحانیان کامل کنند، جذابیت بیشتری دارد.چاپ دوم کتاب «فرهنگ اصطلاحات طلاب» که در 160 صفحه و با قطع رقعی منتشر شده است.

 علاقه مندان می‌توانند این کتاب را که توسط نشر آرما منتشر شده است، از طریق سایت انتشارات (nashrearma.com) یا تماس با شماره تلفن: 2351709-0311 تهیه کنند.


رسا