«آمریکا ۱۹۶۸»؛‌ نگاهی به منشأ دگرگونی‌های ۲۰ سال اخیر آمریکا


920 بازدید

«آمریکا ۱۹۶۸»؛‌ نگاهی به منشأ دگرگونی‌های ۲۰ سال اخیر آمریکا

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ «آمریکا 1968» عنوان کتابی است که به قلم «آندره کاسپی» و ترجمه عباس آگاهی از سوی معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی منتشر شده است.

به عقیده مؤلف کتاب حاضر، آندره کاسپی، استاد دانشگاه پاریس و متخصص تاریخ آمریکا، مهمترین تحول‌ها در این سال در ایالات متحده روی می‌دهد و نه تنها این سال در تاریخ این کشور نقطه عطفی به حساب می آید، بلکه به سبب محوری بودن سیاست ایالات متحده آمریکا ، بی‌گمان در طیف حوادث سیاسی جهان معاصر، از آن پس، تأثیر می‌گذارد.

برای کسی که به تاریخ معاصر و جریان‌های فکری، فلسفی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بعد از جنگ جهانی دوم علاقه‌مند است، تحلیلی که در کتاب حاضر ارائه می‌شود، اجازه می‌دهد تا دگرگونی‌های بیست سال اخیر جوامع غربی پیامدهای بین‌المللی آن را بهتر درک کند یا دست کم از زاویه دیگری مورد مطالعه قرار دهد.

در واقع ایالات متحده آمریکا  در سال 1968 از مسیری آشوب‌زده گذر می‌کند. این کشور از بوته این آزمایش، عمیقاً دگرگون شده بیرون می‌آید. وزنه جنگ ویتنام در مباحث سیاسی، جامعه و اقتصاد آمریکا چیست ؟ جهتی که نهضت حقوق مدنی به خود می‌گیرد، کدام است و تا چه اندازه این نهضت در پدید آمدن انقلابی که موقعیت زنان و اقلیت‌های قومی و نژادی را دگرگون می‌سازد تأثیر میگذارد ؟

دستاورد دانشجویانی که علیه جنگ ویتنام و به خاطر کسب آزادی‌های بیشتر در پردیس‌های دانشگاهی به اعتراض و تظاهر می‌پردازند چیست ؟ آیا آن چیزی که «ضد فرهنگ» خوانده می‌شود ، در از پا انداختن ارزش‌های سنتی توفیق یافته است؟ چرا مارتین لوترکینگ و رابرت کندی، به فاصله دو ماه، به قتل می‌رسند؟ مبارزات تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری در چه جوی جریان می‌یابد؟ معنی ظهور اوژن مک کارتی و جورج والاس در پیشاپیش صحنه سیاسی چیست ؟ بر سر چه موضوع‌هایی هوبرت همفری و ریچارد نیکسون در راه ورود به کاخ سفید به رویارویی می‌پردازند؟

کتاب در 6 فصل سامان یافته است،‌ «زیر علامت ویتنام» عنوان نخستین فصل کتاب است که شامل بخش‌هایی با عناوین «در تله بسته می شود»،‌ «حمله تهاجمی تت»‌، «انتخابات مقدماتی نیو همپشایر»،‌ «لیندون جانسون نامزد نخواهد بود»‌.

هم‌چنین در فصل دوم که به موضوع  قتل مارتین لوترکینگ اختصاص دارد‌، نویسنده در قالب بخش‌هایی با عناوین «ممفیس»، «چهارم آوریل 1968»، «شکارگاه»، «توضیح قتل»، «شورش‌های آوریل»، «رهبری ناتوان» به برسی قتل لونرکینگ پرداخته است.

فصل سوم کتاب «شورش پردیس‌ها»‌نام دارد و به ماجرای تظاهرات دانشجویی می‌پردازد،‌ «نمونه دانشگاه برکلی»، «جریان‌های عمیق یا بالا رفتن تب»، «شورش سیاسی»، «آثار سربازگیری»،‌‌ «انقلاب فرهنگی»،‌ «تغییر مسیر»‌ و« تصاحب ضد فرهنگ» از جمله بخش‌های این فصل است.

« خشونت‌های تابستان» چهارمین فصل این کتاب است که در آن موضوعاتی چون «نامزدهای ریاست جمهوری»،‌ «مبارزه انتخابات مقدماتی»،‌ «کابوس»‌، «جمهوری خواهان در میامی»،‌ «کنوانسیون دموکرات‌ها در شیکاگو»‌ مطرح شده است.

در فصل پنجم «ورق برمی گردد!‌»‌، «پدیده والاس یا والاس همچون پدیده»،‌  «والاس در 1968»،‌ «در اردوگاه نیکسون»،‌ «در اردوگاه همفری»‌، «نتیجه داوری» بررسی شده است.

«در جستجوی رشته ارتباط» عنوان آخرین فصل این کتاب است  که در بخش‌هایی با عناوین «سال آشوب‌زده»‌، «سال جوانان»،‌ «سال الکترونیک»،‌«سال آثار تباه‌کننده»‌ تألیف شده است.


http://www.tasnimnews.com