«فرهنگ اَعلام شهدا» مرجعی برای تاریخ‌نگاران است


1776 بازدید

«فرهنگ اَعلام شهدا» مرجعی برای تاریخ‌نگاران است

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی در این‌باره به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: انتشار مجموعه مجلدات فرهنگ اَعلام شهدا، حاصل بیش از یک دهه تلاش و پژوهش بنیاد شهید و امور ایثارگران در ثبت احوال اجمالی شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که مورد مطالعه اندیشمندان و نگارندگان تاریخ ایران اسلامی قرار گرفته است.

معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید ادامه داد: این مجموعه شامل فرهنگ اَعلام شهدای استان‌های اردبیل، ایلام، بوشهر، زنجان، سمنان، قزوین، مرکزی، لرستان، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد و شامل زندگی‌نامه مستند 35 هزار و 174 شهید استان‌های یاد شده در 10 مجلد به صورت جداگانه و استانی است.

وی افزود: گروه‌های مطالعاتی و اسنادی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر کشور با همکاری نویسندگان باتجربه تاریخ انقلاب و دفاع مقدس و بر اساس منابع مکتوب و شفاهی با مدیریت دفتر پژوهش‌های فرهنگی وابسته به معاونت پژوهش و ارتباط فرهنگی بنیاد سعی کرده‌اند صحیح‌ترین
اطلاعات مربوط به شهیدان کشور را گردآوری و به شیوه علمی تدوین کنند.

مازنی با بیان این‌که بنیاد شهید و امور ایثارگران، چاپ و نشر آثار مستند و پژوهش محور را اولویت نخست و وظیفه ذاتی خود می‌داند، گفت: «نشر شاهد»، این مجموعه ارزشمند را به شکلی مطلوب، به زیور طبع آراسته و گامی دیگر در مسیر نشر اسناد و آثار شهدا و ایثارگران برداشته که امیدوارم این کوشش فرهنگی برای ثبت و انتشار آثار مستند شهدا، مورد رضایت پروردگار و شهیدان قرار گیرد.

وی ادامه داد: «فرهنگ اَعلام شهدا» یک مجموعه مرجع و مستند و در بر دارنده زندگینامه تمامی افراد با ملیت ایرانی است که از سال 1342 تا زمان انتشار مجموعه کتب فرهنگ اَعلام، به شهادت رسیده‌اند و در بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان شهید، پرونده دارند.

مازنی افزود: در این فرهنگ با توجه به تنوع مداخل از نظر گروه‌های مختلف جمعیتی، پس از کارشناسی و مطالعات بسیار، حداکثر و حداقلی از اطلاعات‌ فردی هر شهید معین شد تا بر اساس آن زندگینامه‌ها به نگارش درآید.

به گفته وی نام، نام خانوادگی، نام مستعار، جنسیت، ملیت، دین، مذهب، ایل، نام پدر و سال فوت پدر (اگر قبل از شهادت شهید اتفاق افتاده باشد)، نام مادر و سال فوت مادر (اگر قبل از شهادت شهید اتفاق افتاده باشد)، تاریخ تولد (روز و ماه و سال)، محل تولد، وضعیت تاهل، سال ازدواج، تعداد فرزندان به تفکیک دختر و پسر، میزان تحصیلات، شغل، یگان اعزامی، مسوولیت در جبهه، کیفیت شهادت، نحوه شهادت، محل شهادت، تاریخ شهادت، روز و ماه و سال، محل دفن و شهیدِ دیگر خانواده، اطلاعاتی است که در زندگینامه هر مدخل درج شده است.

«فرهنگ اَعلام شهدای 10 استان کشور»، دوشنبه 19 اسفند 92 با حضور «دکتر سید حسن روحانی» رییس جمهور و در جمع خانواده شهیدان و ایثارگران رونمایی شد.


ایبنا