«انقلاب اسلامی در ارومیه» کتاب شد


1744 بازدید

«انقلاب اسلامی در ارومیه» کتاب شد

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب «انقلاب اسلامی در ارومیه» تألیف داوود قاسم پور در دوجلد منتشر روانه بازار کتاب شد.

ارومیه مهم‌ترین شهر آذربایجان غربی، از سالیان قبل از مشروطه تا بعد از آن، در کانون فعالیت میسیونرهای مذهبی خارجی و تاخت و تاز اقوام مختلف از جیلوها گرفته تا اتباع سمیتقو بود و با دسیسه‌های بیگانگان اعم از انگلیس و روس و عثمانی روزهای دشوار بسیاری را پشت سر گذاشته است که اکنون هم در بازخوانی خاطرات کهنسالان آن سامان خودنمایی می‌کند.

مردم این شهر پردرد چون مردم سایر شهرهای ایران همگام و همدوش با رهبری علمای شهر در تاریخ انقلاب اسلامی در تحقق خواسته‌های امام خمینی رحمة الله علیه گام برداشته‌اند.

سمیت‌یافتن تشیع در ایران را می‌توان مهم‌ترین شاخصه هویت ملی به حساب آورد که در طول تاریخ ایران بعد از اسلام به‌وقوع پیوسته است. با گسترده‌شدن مذهب شیعه در جغرافیای ایران، آذربایجان محل تلاقی دو قدرت فزون‌خواه یکی عثمانی و دیگری روسیه تزاری بود.

از آنجایی که رسمیت‌یافتن تشیع در ایران از آذربایجان و مسجد جامع تبریز در سال 907 ق آغاز شده بود، این منطقه بیشترین دفاع از هویت متعالی شیعی ایران را بیشتر برعهده گرفت و با این مشخصه مشترک نقش مهمی را در تداوم حیات ارزشی و فرهنگی ایران ایفا کرد.

همچنان که آذربایجان در گذشته کانون‌ دفاع از ایران و تشیع بود، در جریان نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی رحمه الله علیه نیز همگام با مردم سایر نواحی ایران نقش ارزنده‌ای در احیای هویت اصیل شیعی ایفا کردند.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی افتخار دارد در تبیین تاریخ و پژوهش و انتشار تاریخ محلی انقلاب اسلامی توانسته قدم‌های خوبی را بردارد. انقلاب اسلامی در ارومیه از جمله این آثار است که براساس اسناد و خاطرات شاهدان و دست‌اندرکاران تاریخ انقلاب اسلامی تألیف گردیده است.

گفتنی است  جلد اول انقلاب اسلامی در ارومیه در و 523 صفحه؛ با شمارگان 1000نسخه و  شانزده هزار و پانصد تومان و همچنین جلد دوم این کتاب نیز در شمارگان  و 428 صفحه؛ در1000نسخه و با قیمت پانزده هزار  تومان روانه بازار نشر گردیده است.

لازم به ذکر است علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران و یا با شماره تلفن‌های 66953607 و 66961536 تماس بگیرند. 


رسا