همکاری‌ حبیب‌الله القانیان با دولت اسرائیل


اشاره: حبیب‌الله القانیان، فرزند بابایی، متولد ۱۲۹۱ هجری شمسی در محله عودلاجان تهران بود. القانیان سال‌ها عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بود و از این طریق به اعمال نفوذ و سودجویی می‌پرداخت. او نخستین کارخانه صنایع پلاستیک و ملامین را در ایران ایجاد کرد و به دلیل انحصار تولید در همان سال‌های نخست سود کلانی به دست آورد و کارخانه‌هایش را افزایش داد. القانیان یکی از بزرگترین و سرشناس‌ترین سرمایه‌داران یهودی در ایران بود. او همچنین ارتباط بسیار نزدیکى با مئیر عزری، اولین نماینده سیاسی اسرائیل در ایران، داشت و تمامى امور را با اجازه‌ او به انجام مى‌رساند. وى فعالیت چشمگیرى در راستاى مهاجرت یهودیان ایرانى به اسرائیل و تبلیغ در این خصوص داشت.

حبیب‌الله القانیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستگیر و سرانجام پس از محاکمه در دادگاه انقلاب اسلامی، در سحرگاه روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ به جرم جاسوسی و جمع‌آوری کمک به نفع دولت اسرائیل اعدام شد. به فاصله یک روز بعد از تیرباران القانیان، پیش‌نویس نخستین قطعنامه حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی در مجلس سنای آمریکا تهیه شد. این در حالی بود که سنای آمریکا مدت‌ها به اعدام‌های اوایل انقلاب -از جمله اعدام امیرعباس هویدا- واکنشی نشان نداده بود. این میزان تفاوت واکنش‌ از سوی سنای آمریکا در مورد اعدام القانیان، به وضوح نشانگر عمق تأثیرگذاری محافل صهیونیستی بر محافل سیاسی در آمریکا است. امام خمینی(ره) در واکنش به این اقدام سنای آمریکا و هیاهوهای حقوق بشری در خارج و داخل کشور علیه جمهوری اسلامی، در سخنرانی مبسوطی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۵۸ در جمع اعضای هیأت بازرگانان ایرانی فرمودند:«البته آنهایی که منافع خودشان را در خطر می‌بینند یا منافع ارباب‌های خودشان را، از این نهضت به هر صورتی که باشد شکایت دارند و با هر توطئه‌ای می‌خواهند این نهضت را خاموش کنند. گاهی به بهانه «حقوق بشر» از این اعدام‌هایی که در ایران شده است انتقاد می‌کنند، و این را یک امر خشونت‌آمیز می‌دانند. اینها در ایران نبودند ببینند چه شد، و در پنجاه سال و بیشتر بر ایران چه گذشت و بر جوان‌های ما اخیراً چه گذشت؛ لکن اطلاع دارند؛ همچو نیست که این‌ها بی‌اطلاع باشند. اینها مطلع هستند که شاه سابق و شاهِ جلوتر با ایران چه کردند، و جنایات این دو تا مرد یا نامرد به ایران چه بود. خیانات اینها را اینها اطلاع دارند...اینهایی که ادعای حقوق بشر می‌کنند و برای «القانیان» هیاهو می‌کنند و یا برای «هویدا» هیاهو می‌کنند، اینها هستند که حقوق بشر را پایمال دارند می‌کنند. این هویدا پانزده‌ سال، یا سیزده ‌سال تقریباً نخست‌وزیر بود و تمام جنایات گردن نخست‌وزیر است...البته امریکا باید اظهار تأسف بکند...البته باید اسرائیل اظهار تأسف بکند از مرگ «القانیان»؛ برای اینکه القانیان، یک مردی که این قدر جنایت کرده در اینجا و این قدر خیانت کرده و اموال این ملت را به اسرائیل داده، آن البته باید اظهار تأسف بکند! لکن باید واقعیت را ببینیم چیست...».

 

***

 

تاریخ سند: ۱۴ فروردین ۱۳۵۳

 

خیلی محرمانه

موضوع: دعوت مگبیت از کلیمیان سرشناس جهت بازدید از اسرائیل

در بازدید اخیری که هیئت اعزامی مگبیت(قسمت کمک به دولت و ارتش اسرائیل) از نقاط اشغالی جنگ اخیر اسرائیل با اعراب و سرحدات گولان و شهرهای اسرائیل نموده بودند، در جلسه آشنایی که با حضور کاتزیر رئیس‌جمهور و سپیر وزیر دارایی و موشه دایان وزیر دفاع و ابا ابان وزیر امورخارجه اسرائیل برگزار گردیده بود، آقای حبیب القانیان رئیس انجمن کلیمیان و ابراهیم راد صاحب کارخانه کارتن‌سازی، در حضور نامبردگان قول داده‌اند که پس از بازگشت به ایران سعی و اهتمام ورزند که نسبت به گذشته مبالغ قابل ملاحظه‌ای از کلیمیان ایرانی جهت کمک به اسرائیل جمع‌آوری نموده و با تبلیغات وسیع و دامنه‌دار یهودیان ایرانی را وادار به مهاجرت به اسرائیل بنمایند.

نظریه سه‌شنبه: آقای حبیب القانیان سرمایه‌دار و بازرگان معروف کلیمی که از نعم و مزایای این کشور بیش از هر فرد ایرانی استفاده برده و می‌برد، کشور اسرائیل را سرزمین اصلی خود دانسته و کلیمیان ایرانی را تشویق می‌نماید که در اسرائیل سرمایه‌گذاری نموده و از این رهگذر در جهت پیشرفت بنیه اقتصادی اسرائیل کمک می‌نماید، و اصولاً سرزمینی که به دنیا آمده و بزرگ شده و استفاده سرشار می‌برد، برایش اهمیتی ندارد و همیشه خود را وابسته به اسرائیل می‌داند.

نظریه چهارشنبه: نظریه سه شنبه مورد تأیید است.


همکاری‌ حبیب‌الله القانیان با دولت اسرائیل