سرلشکر بهائی که در شاهچراغ دفن نشد!


552 بازدید

شهریور ۱۳۵۰، سرلشکر سیف‌الله همت اصفهانی، یکی از چهره‌های مهم استان فارس درگذشت. او  که متولد ۱۲۷۷ در شهر آباده بود، به جز سوابق نظامی؛ استانداری فارس و شهرداری شیراز را نیز در کارنامه داشت. همچنین در ماجرای سرکوب قیام عشایر فارس در سال ۴۲، تیمسار همت یکی از چهره‌هایی بود که نزد برخی سران آن جریان رفت و واسطه شد خود را معرفی و تسلیم کنند. اما برخورد سخت رژیم و صدور حکم اعدام و حبس برای آنها، باعث شد همت بیش از پیش در استان گرفتار حواشی و بدنامی شود.

یکی از مسائلی که همیشه حول شخصیت او دور می‌زد، اشتهارش به بهائیت بود. نهایتا دفن جنازه‌ی او در قبرستان بهائیان شیراز (گلستان جاوید)، نشان داد این مساله نه یک شایعه، بلکه یک واقعیت بوده است. گزارش ساواک از جلسه بهائیان شیراز پس از مرگ او، جزئیات بیشتری از این ماجرا را روایت کرده است. ساواک استان فارس ۲۱ شهریورماه، گزارش جلسه چند روز قبل بهائیان شیراز را به مرکز ارسال می‌کند که متن آن به شرح زیر است:

موضوع: فعالیت بهائیان
جلسه‌ای با شرکت ۱۶ نفر از بهائیان در منزل آقای یلدائی تشکیل گردید. ابتدا آقای یلدائی در مورد فوت سرلشکر همت اظهار داشت تیمسار فرماندهی ارتش می‌خواست جنازه سرلشکر همت را در حافظیه دفن نمایند، ولی زن و فرزند همت مانع شدند و گفتند چون آن مرحوم بهائی است، باید [با] مراسم بهائیت به خاک سپرده شود. و بطوری که شنیده شده است تلگرافی از شاهنشاه آریامهر کسب دستور شده بود، امر فرمودند طبق وصیتنامه رفتار نمایند. لذا ارتش و محفل شیراز با هم قرار گذاشته بودند که برای [حفظ] ظاهر، جنازه تا حافظیه در اختیار ارتش باشد، سپس تحویل محفل داده شود و هرکاری مایل باشند انجام دهند. آقای چهره‌نگار گفت خانم همت گفته است چندنفر از روحانیون به منزل ما تلفن کرده‌اند که اجازه بدهید مرحوم در شاهچراغ دفن شود و مجلس در شاهچراغ گرفته شود. ولی خانم تیمسار پاسخ داده بود چون تیمسار بهائی بود، باید با مراسم بهائیت خاک شود. چهره‌نگار اضافه کرد این کار به نفع بهائیت بود، تا آنها که در لباس روحانیت با کمک شهربانی در راه دشمنی با جامعه بهائیت درمی‌آیند به جای خود بنشینند و بدانند که شخص اول مملکت هم می‌داند در دستگاه‌های دولتی، چه ارتش و چه کشوری، بهائی وجود دارد و بهائی مورد اطمینان آنها است. یکی از آنها تیمسار همت بود که به دولت صادقانه خدمت کرد.
در خاتمه یلدائی اظهار داشت دستور است که تا اطلاع بعدی، مبتدی در کمیسیونها شرکت ندهید. چون بیشتر آنها که این روزها میخواهند با دیانت بهائی آشنا شوند یا مامور شهربانی هستند یا سازمان امنیتی.
نظریه یکشنبه: اظهارات شنبه مورد تایید است. مضافا اینکه پس از تشییع جنازه مرحوم تیمسار سرلشکر بازنشسته همت، از طرف سپاه۲، تشییع‌کنندگان جلو حافظیه متفرق شدند، لیکن بهائیان خود را به گلستان جاوید رسانده و پس از مدتی جنازه وی نیز به گلستان جاوید برده شد و در آنجا دفن گردید.
نظریه چهارشنبه: نظریه یکشنبه مورد تایید است.
نظریه ۷/ه: نظریه چهارشنبه مورد تایید است.


سرلشکر بهائی که در شاهچراغ دفن نشد!