داستان‌هایی از زندگانی امیرکبیر» چاپ چهلم را تجربه کرد


1627 بازدید

داستان‌هایی از زندگانی امیرکبیر» چاپ چهلم را تجربه کرد

«داستان‌هایی از زندگانی امیرکبیر» تالیف محمود حکیمی به چاپ چهلم رسید. این کتاب که نخستین‌بار در سال 1354 به‌چاپ رسیده، دربردارنده داستان‌ها و روایت‌های زندگی امیرکبیر از تولد تا مرگ، صدارت و اقدامات، همچنین دیدگاه دیگران درباره وی است./
محمود حکیمی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: «داستان‌هایی از زندگانی امیرکبیر» به چاپ چهلم رسید. این کتاب با استفاده از منابع مختلف به زندگی، رشد، چگونگی رسیدن به مقام امیرکبیری، فعالیت‌ها و اقدامات این شخصیت پرداخته است. بازچاپ این کتاب تنها با تغییر جلد از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی به‌زودی راهی بازار کتاب می‌شود.

این نویسنده کتاب‌های تاریخی افزود: نخستین‌بار کتاب در سال 1354 در 11 فصل به‌چاپ رسید. «ایران قبل از صدارت امیرکبیر»، «داستان‌هایی از دوران کودکی و نوجوانی امیرکبیر»، «داستان‌هایی از عصر صدارت امیرکبیر»، «روزنامه وقایع اتفاقیه»، «امیرکبیر و خارجیان»، ‌«شکیبایی دینی امیر»، «امیرکبیر و درباریان»، «شهادت امیرکبیر»، «شخصیت میرزا آقاخان نوری»، «امیرکبیر از دیدگاه خارجیان» و «امیرکبیر از دیدگاه اندیشمندان ایرانی» بخش‌های مختلف کتاب را تشکیل می‌دهند.

وی درباره بخش‌های پایانی «داستان‌هایی از زندگانی امیرکبیر» توضیح داد: افراد بسیاری از خارجیان و ایرانیان در آثار و خاطراتشان درباره امیرکبیر نوشته‌اند. در بخش‌های پایانی دیدگاه افرادی چون «لیدی شیل» همسر وزیر مختار انگلیس در اوایل سلطنت ناصرالدین‌شاه، «یاکوب ادوارد پولاک» از استادان اتریشی که برای تدریس در دارالفنون به ایران آمده بود، «رابرت واتسون» منشی سفارت انگلیس در آن دوران و «رابرت کرزن» دبیر نمایندگی انگلیس در مذاکرات ارزه‌الروم درباره کارها و اقدامات امیرکبیر آورده شده است.

محمود حکیمی، متولد 1323 در محله خراسان تهران و فارغ‌التحصیل رشته زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی‌‌ارشد است. «ایران در عصر ناصرالدین‌شاه»، «از تاریخ بیاموزیم»، «آموزش و پرورش خودکامگان»، «پنج روحانی مشروطه‌خواه»، «تاریخ تمدن ایران و جهان» و «تاریخ معاصر ایران در دوره قاجار (سیاسی ـ فرهنگی)» برخی از آثار وی در حوزه تاریخ به‌شمار می‌روند.


ایبنا